Εύκολη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Ηρακλή που έμεινε άποντος

Ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ηρακλή με 3-0 σετ σε αγώνα για τον Α όμιλο του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε στην ουδέτερη έδρα της Βέροιας και πλέον ο αγώνας που θα δώσει την Κυριακή (19/10, 20:00, Live Streaming από το volleyleague.gr) θα είναι σαν τελικός καθώς θα κρίνει την πρόκριση για τα ημιτελικά (προκρίνεται η πρώτη ομάδα του ομίλου και η καλύτερη δεύτερη των τριών ομίλων).

Με τον Φιλίπ Ντεσποτόφσκι να είναι το πρόσωπο του αγώνα καθώς μέχρι πριν λίγες ημέρες έκανε προετοιμασία με τον Ηρακλή αλλά πλέον αγωνίζεται πασαδόρος στον ΠΑΟΚ, ο δικέφαλος πήρε τη νίκη σε 69 λεπτά.

Μόνο ο Βαν ντε Ντρις είχε διψήφιο αριθμό πόντων από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ηρακλής δε μπόρεσε να οργανώσει το παιχνίδι του και έκανε εύκολα το λάθος.

Στο 1ο σετ μετά το 10-10 ο ΠΑΟΚ με αιχμή τον Βαν ντε Ντρις ξέφυγε στο σκορ με 14-11 ενώ Αγκάνιτς και Ντεσποτόφσκι αύξησαν τη διαφορά στο +5 (19-14) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ.

Στο 2ο σετ η αντίσταση του Ηρακλή κράτησε μέχρι το 16-16. Με το σερβίς του Κουμεντάκη που πήρε και άσσο έγινε το σερί 3-0 (19-16). Ο Πέντσεφ απάντησε από τα 9 μέτρα για το 19-18 αλλά στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ με τον Σωτηρίου και τον Βαν ντε Ντρις έκανε το 25-20.

Στο 3ο σετ πάλι ο Ηρακλής κρατήθηκε μέχρι το 11-11 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι. Ο Παπαλεξίου φάνηκε στο φιλέ και μαζί με τους Αγκάνιτς, Βαν ντε Ντρις έδωσαν την διαφορά στον δικέφαλο που έφτασε δίκαια στη νίκη.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Δανιηλίδου

1ο σετ: 7-8, 16-13, 21-15, 25-20
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-18
*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 2 άσσοι, 31 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίριση προήλθαν: 2 άσσοΙ, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-18) σε 69΄.

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας):  Αγκάνιτς 7π. (5/9επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 9 (8/18επ., 1 άσσος, 76%υπ., 53%αρ.), Σωτηρίου 7 (6/15επ., 1 μπλοκ, 69%υπ., 31%αρ.), Τακουρίδης 2 (2 μπλοκ), Ντεσποτόφσκι 2 (2 μπλοκ), Βαν ντε Ντρις 14 (11/28επ., 3 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ. - 62%υπ., 46%αρ.), Παπαλεξίου 2 (1/3ςπ., 1 μπλοκ), Μπούτος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Χρήστος Πάτρας): Βάργκας 6π. (5/13επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 10 (9/25επ., 1 άσσος, 75%υπ., 25%αρ.), Κάιο 3 (3/6επ., 100%υπ., 50%αρ.), Κανέλλος 10 (7/12επ., 3 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (2/5επ. 1 μπλοκ, 1 άσσος), Γκιον 9 (9/25επ., 67%υπ., 33%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. - 58%υπ., 46%αρ.), Στεφανίδης Χρήστος, Χατζηπαραδείσης, Πιτακούδης, Στεφανίδης Αγγελος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο μας να αντιδράσει. Παίξαμε καλά στην υποδοχή και στην κόντρα και κάναμε τη διαφορά όταν έπρεπε. Θέλουμε την πρόκριση στα ημιτελικά και όλα θα κριθούν στον αγώνα με τον Φίλιππο. Ο Φίλιππος έχει πολύ δυνατή ομάδα».

O προπονητής του Ηρακλής Χρήστος Πάτρας δήλωσε: «Παλεύουμε να δέσουμε την ομάδα. Θέλουμε χρόνο και αγώνες και από πλευράς μας προπονητές και αθλητές θα κάνουμε ότι μπορούμε μέχρι το τέλος».