Μεγάλη νίκη με ανατροπή του ΠΑΟ στο Ρέντη και προβάδισμα στους τελικούς

Ο Παναθηναϊκός πήρε πολύ σημαντικό προβάδισμα στους διπλούς τελικούς του Λιγκ Καπ καθώς επικράτησε 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο “Μελίνα Μερκούρη" σπάζοντας μια πολύ κακή παράδοση.

Με καθυστέρηση 45 λεπτών ξεκίνησε ο πρώτος τελικός του Λιγκ Καπ μεταξύ του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού καθώς έγιναν συμπλοκές έξω από το γήπεδο μεταξύ οπαδών και της Αστυνομίας. Η Αστυνομία έριξε χημικά και ο καπνός εισχώρησε στο γήπεδο με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να γίνει αποπνικτική. Αρκετοί φίλαθλοι που ήταν μέσα στο γήπεδο βγήκαν έξω, ενώ οι αθλητές μπήκαν στα αποδυτήρια. Όταν ξεκίνησε το παιχνίδι στις 7.45 τα πράγματα είχαν ηρεμήσει.

Ο Ολυμπιακός αν και ξεκίνησε πολύ καλά κερδίζοντας τα 2 πρώτα σετ “έπεσε” πάνω σε ένα καταπληκτικό Ράπτη, οργανωμένο και μελετημένο Παναθηναϊκό που έκανε τη μεγάλη ανατροπή και πήρε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ με τον Μουνιόθ να διαμαρτύρεται έντονα για μια απόφαση του διαιτητή στο τέταρτο σετ.

Με όπλο το σερβίς και καλό μπλοκ ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα και συνέχισε να βρίσκεται μπροστά σε όλο το σετ. Η βοήθεια του Video Challenge ζητήθηκε και από τις δύο ομάδες μετά το 20 με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει το “+” , να περνάει μπροστά 24-20 και με πάιπ του Χουσάι να κατακτά το σετ 25-21.

Στο δεύτερο σετ οι ομάδες ξεκίνησαν αρκετά κλειστά με τον Ολυμπιακό να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να πιέζει στο σερβίς. Με επιθέσεις ο Ολυμπιακός από το κέντρο και ο Παναθηναϊκός από τα άκρα με καλό παιχνίδι από τον Ανδρεόπουλο έγινε το 11-10 κι ο Στάροβιτς ισοφάρισε στο 11-11 τελικά. Στο 13-11 ζητήθηκε video Challenge, ο Ράνγχελ πήρε κίτρινη για διαμαρτυρία και ακολούθησε τάιμ άουτ από τον Ανδρεόπουλο στο 14-11. Ο Χουσάι έκανε το 17-14, ο Ολυμπιακός με καλές επιθέσεις ξέφυγε 20-16, με μπλοκ μείωσε ο Παναθηναϊκός 20-17 και ο Μουνιόθ πήρε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με καλό μπλοκ να πιέζει, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε 22-18 με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τάιμ άουτ και με 25-21 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ μετά από λάθος του Ράνγχελ στο σερβίς.

To τρίτο σετ είχε συγκλονιστική κατάληξη καθώς ο Ολυμπιακός κατάφερε και ροκάνισε διαφορά 5 πόντων από το 14-19 αλλά δε κατάφερε να το πάρει. Το σετ ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να περνά μπροστά καθώς πίεζε την υποδοχή του Ολυμπιακού αλλά τα άουτ σερβίς των “πρασίνων” κράτησαν κοντά τον Ολυμπιακό 6-6. Με τον Χουσάι στο σερβίς ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 8-6. Με καλό μπλοκ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 8-8. O Παναθηναϊκός ξέφυγε στο 10-13 για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά από μπλοκ του Πελεκούδα στον Φίνγκερ για να πάρει τάιμ άουτ ο Μουνιόθ. Mε άσο του Ράπτη οι “πράσινοι” έκαναν το 11-15 για να μπει ο Ριζόπουλος για να βελτιώσει την υποδοχή αντί του Γκέργκι. Με υποδοχή και πάιπ του Ράπτη έγινε το 14-18 και 14-19 του Ράνγχελ για τάιμ άουτ του Μουνιόθ. Ο Ολυμπιακός πλησίασε 16-19 για να πάρει τάιμ άουτ ο Ανδρεόπουλος. Ο Ολυμπιακός πλησίασε κι άλλο με το σερβίς του Βουλκίδη, ακολούθησε λάθος από Βουλκίδη και λάθος Ράνγχελ στο σερβίς για το 20-21. Μπλοκ του Πετρέα στο Ράπτη 21-22. Ο Χουσάι με πολύ καλή επίθεση ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και ο Ανδρεόπουλος πήρε τάιμ άουτ. Με μπλοκ ξανά του Πετρέα 23-23. Ο Στάροβιτς 23-24, ακολούθησε Challenge σε επίθεση του Ασπιώτη από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό, για να πάρει το σετ ο Παναθηναϊκός 23-25.

Συγκλονιστικό το τέλος και του τέταρτου σετ με τον Παναθηναϊκό να κάνει την ανατροπή και να ισοφαρίζει σε 2-2 στα σετ. Με μάχες στο φιλέ ξεκίνησε το 4ο σετ για το 6-6 από τον Πετρέα.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά για αρκετή ώρα με 1-2 πόντους να προηγείται ο Ολυμπιακός. Καλές επιθέσεις, λάθη στο σερβίς, και μπλοκ έστηναν το σκηνικό του αγώνα. Με τον Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός έκανε το 16-15 για να πάρει τάιμ άουτ ο Μουνιόθ. Ο Ράπτης ισοφάρισε 18-18, ο Χουσάι 19-18 και η μάχη συνεχίστηκε για αρκετή ώρα με τον Μουνιόθ να έχει εξαντλήσει τα τάιμ άουτ του. Με επίθεση του Χουσάι και άουτ του Ράπτη έγινε το 21-19 με τον Ανδρεόπουλο να ζητά video challenge που έδωσε τον πόντο πίσω στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται έντονα ότι δεν είχε επαφή ο Φίνγκερ με τη μπάλα, ο Μουνιόθ πήρε κίτρινη καθώς έγινε το 20-20. Με πάιπ του Ράπτη μετά από υποδοχή του έγινε το 21-21. Ο Τσάτσιτς έβγαλε άουτ την επίθεση 22-21, ο Ράνγχελ σε πρώτο χρόνο έκανε το 22-22. Ο Φίνγκερ το 23-22 με πολύ ωραία πάσα από τον Τερβαπόρτι και τον Ανδρεόπουλο να παίρνει τάιμ άουτ. Ακολούθησε κακό σερβίς από τον Γκέργκι. Ο Χουσάι το 24-23 με μπλοκ άουτ, δεύτερο τάιμ άουτ από τον Ανδρεόπουλο, με τριπλό μπλοκ ο Ράπτης περνάει τη μπάλα για το 24-24, ο Πανταλέων μπλοκάρει τον Χουσάι 24-25, και ο Στάροβιτς έκανε το 24-26 για το 2-2 στα σετ.

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράπτη που έκανε “πράγματα και θαύματα” ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά 7-10. Με μπλοκ άουτ του Φίνγκερ έγινε το 10-11. Ο Ράνγχελ με επίθεση έκανε το 10-12 , ο Μουνιόθ πήρε τάιμ άουτ. Με μπλοκ του Ράνγχελ και Τσάτσιτς το 10-13 στον Φίνγκερ, ο Στάροβιτς το 10-14, μπλοκ άουτ του Ολυμπιακού στον Στάροβιτς και ο ΠΑΟ πήρε το σετ 10-15 και μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-21, 25-21, 23-25, 24-26, 10-15

O δεύτερος αγώνας θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Φίνγκερ 27π. (23/46επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Πετρέας 8 (4/9επ., 4 μπλοκ), Χουσάι 17 (15/31επ., 1 μπλκ, 50%υπ., 39%αρ.), Βουλκίδης 12 (6/11επ., 5 μπλοκ, 1 άσσος), Τερβαπόρτι, Γκέργκι 21 (16/24επ., 5 άσσοι, 31%υπ., 15%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. - 48%υπ., 35%αρ.), Στιβαχτής, Παπαλεξίου, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2 μπλοκ), Στάροβιτς 20 (18/44επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 12 (10/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 3 (3/7επ., 22%υπ., 22%αρ.), Ράπτης 21 (14/29επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 5%αρ.), Πελεκούδας 10 (5/11επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 25%υπ.), Τσάτσιτς 12 (7/15επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι, 32%υπ., 14%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων.