Ο Άρης στην οκτάδα μέσω Ιλισίων

Όπως και το 2019, έτσι και το 2020 ο Άρης βρίσκεται στις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου Ελλάδας γυναικών.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη πέρασε από την έδρα του Ηλυσιακού με 3-0 σετ για τη φάση των «16» του θεσμού και περιμένει την κλήρωση της Πέμπτης για να μάθει τον αντίπαλό του, ένα βήμα πριν το φάιναλ-4.

Ο Άρης με εξαίρεση το τρίτο σετ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, δίνοντας την ευκαιρία στον Γιάννη Τσαϊρέλη να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Από την άλλη ο Ηλυσιακός θα συνεχίσει την φετινή του προσπάθεια παραμονής στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Παπαστάμος.

Tα σετ: 0-3 (15-25, 12-25, 19-25)

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Ρούσης): Μερκούρη, Μπέμπη, Παπαγεωργίου, Παπαδέδε, Σάντε, Χατζηκωνσταντά / Μανιατογιάννη (λ), Σερέτη, Βασιλαντωνάκη, Μιχελάκου.
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Φάιερς, Άγκοστ, Τσομπανίδου, Κιουτσιούκη, Σίμιτς, Κωνσταντινίδου / Πετρινόλη (λ), Μυλωνά, Ανθούλη, Νταντούλα.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16»

Τρίτη 11 Φεβρουαρίου

Πανναξιακός Α.Ο.Ν. - Α.Ο.Φ. Πορφύρας 3-0 (25-13, 25-05, 25-18)
Διαιτητές: Οικονόμου Β., Βελώνης, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.

Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 2-3 (16-25, 25-14, 11-25, 25-20, 13-15)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Νικάκης, Τόλιος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

Γ.Σ. Ηλιούπολης - Α.Ο. Θήρας 0-3 (17-25, 16-25, 12-25)
Διαιτητές: Μεταξά, Παγκοζίδης, Παρατηρητής: Τσιντομηνάς, Επόπτες: Δεκαβάλλα, Μαυρολαμπάδου, Γραμματεία: Λυκούδη.

Τετάρτη 12 Φεβρουαρίου

Φ.Ο. Βριλησσίων - Α.Ε.Κ. 0-3 (13-25, 17-25, 21-25)
Διαιτητές: Λιάκου, Βλάχος, Παρατηρητής: Διαμαντόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (29-31, 23-25, 23-25)
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Ράντσιου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταθοπούλου, Σπίγγου, Γραμματεία: Νυδριώτη.

Μ.Ε.Ν.Τ. - Α.Σ.Π. Θέτις 0-3 (16-25, 17-25, 20-25)
Διαιτητές: Μπουκουβάλα, Μαλακίδης, Γραμματεία: Τσιλιγκού.

Α.Σ. Ελπίς - Α.Π.Σ. Αίας 1-3 (25-20, 20-25, 26-28, 15-25)
Διαιτητές: Μπέλλος Εμμ., Μπέλλος Ι., Γραμματεία: Χαλκιά.

Ηλυσιακός Α.Ο. - Α.Σ. Άρης 0-3 (15-25, 12-25, 19-25)
Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Παπαστάμος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Μπάμπαλης, Τσίτσικας Ν., Γραμματεία: Χίλιου.