Ο ΠΑΟΚ κέρδισε αλλά πήρε "χρυσή" πρόκριση ο Ολυμπιακός

Ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στην ιστορία του επί του Ολυμπιακού στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς αλλά η πρόκριση πήγε στον Ολυμπιακό.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι ηττήθηκαν με 3-0 σετ στην κανονική διάρκεια χάνοντας το πλεονέκτημα του πρώτου ημιτελικού στο Ρέντη, κατάφεραν να ανασυνταχθούν και με επικράτηση 15-09 στο «χρυσό» σετ να προκριθούν στους διπλούς τελικούς.

Είναι η 7η πρόκριση του Ολυμπιακού σε τελικούς Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς όπου θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον 7ο τίτλο του απέναντι στον Παναθηναϊκό που για πρώτη φορά στην ιστορία του θα αγωνιστεί σε τελικό. Οι τελικοί θα είναι διπλοί. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στην έδρα του Ολυμπιακού και ο δεύτερος αγώνας στην έδρα του Παναθηναϊκού.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από την αρχή με προβάδισμα 5-3 και 11-8 από το σερβίς του Τακουρίδη. Ο δικέφαλος συντήρησε τη διαφορά και με το λάθο του Χουσάι ξέφυγε 17-13. Ο Ολυμπιακός με δύο λάθη των γηπεδούχων μείωσε 18-17, ισοφάρισε 20-20 με την άουτ επίθεση του Σωτηρίου και με την επίθεση του Χουσάι προσπέρασε πρώτη φορά 21-20. Ο Ασπιώτης κράτησε για τελευταία φορά το προβάδισμα του Ολυμπιακου (22-21) αλλά στη συνέχεια έχασε το σερβίς που εκτέλεσε και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 22-22. Ο Χουσάι έφερε τον Ολυμπιακό σε θέση σετ μπολ (24-23) αλλά ο ΠΑΟΚ με τον Μάρσαλ ισοφάρισε 24-24, ο Ιλίνκχ σε κόντρα επίθεση έκανε το 25-24 και με άουτ επίθεση του Φίνγκερ ο δικέφαλος έκανε το 26-24 για το 1-0 σετ.

Με το σερβίς του Φιλίποφ και σερί 3-0 ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-5 στο 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά και με το μπλοκ του Πετρέα και τον άσσο του ίδιου παίκτη ισοφάρισε 14-14. Ο Χουσάι έκανε το 15-14 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 χάρις τους πόντους του Τακουρίδη προσπέρασε 17-15.  Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 18-18 με τα λάθη από Μάρσαλ, Ιλίνκχ. Ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 ξέφυγε 23-20  χάρις το μπλοκ του Γάτση, την κόντρα επίθεση του Ιλίνκχ, το ατομικό μπλοκ του Φιλίποβ και τον άσσο του Βαν Ντάικ. Το σετ κρίθηκε 25-21 με το χαμένο σερβίς του Κουμεντάκη.

Ο Ολυμπιακός πάλεψε για πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Με τον Χουσάι προηγήθηκε 6-4 αλλά ο ΠΑΟΚ με τους Γάτση, Μάρσαλ προσπέρασε 10-7. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με όπλο το σερβίς του Βαν Ντάικ αλλά και το μπλοκ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 17-13 και αργότερα 23-20 καθώς Βαν Ντάικ και Μάρσαλ σκόραραν κατά βούληση. Ο Ολυμπιακός με τον Ασπιώτη στην επίθεση και το λάθος του Βαν Ντάικ μείωσε 23-22 αλλά ο πόντος του Ιλίνκχ και το μπλοκ του Γάτση έκλεισε το σετ με 25-22 για τη νίκη με 3-0.

Στο χρυσό σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με πολύ καλό μπλοκ αλλά και κόντρα επιθέσεις πήρε προβάδισμα 5-2 και 10-6. Δύο φάσεις αποφασίστηκαν ως μη γενόμενες στο 6-10 και στο 9-14 επειδή όταν ζητήθηκε βίντεο ρέφερι αλλά όταν έγινε ο έλεγχο των φάσεων διαπιστώθηκε πως υπήρχαν λάθος υποδείξεις από τους διαιτητές. Στο 6-10 κάρφωσε ο Χουσάι, ο Παπαδογούλας έδωσε «τέσσερις» μπαλιές σε βάρος του Ολυμπιακού (ότι δηλαδή η μπάλα δεν πέρασε το φιλέ). Ο Ολυμπιακός ζήτησε τσάλεντζ ρέφερι όπου εκεί διαπιστώθηκε πως είχε γίνει μπλοκ άουτ από παίκτη του ΠΑΟΚ.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκε έντονα και κατέθεσε ένσταση επειδή ο Ολυμπιακός ζήτησε για άλλο λόγο το Τσάλεντζ και τελικά ο πρώτος διαιτητής χρέωσε τη φάση ως «μη γενόμενη».

Να σημειωθεί πως σύμφωνα με τους κανονισμούς του Τσάλεντζ ρέφερι οι διαιτητές εφόσον διαπιστώσουν άλλη παράβαση από αυτή για την οποία μία ομάδα ζητά το τσάλεντζ είναι υποχρεωμένοι να την υποδείξουν και κατά συνέπεια η ένσταση του ΠΑΟΚ είναι αβάσιμη.

Η δεύτερη φάση έγινε στο 9-14. Ο δεύτερος διαιτητής χρέωσε λανθασμένα φιλέ στον Ολυμπιακό αλλά ο παίκτης του ΠΑΟΚ κάρφωσε άουτ. Ο Ολυμπιακός ζήτησε πάλι βίντεο τσάλεντζ όπου και εκεί φάνηκε το διαιτητικό λάθος και πάλι ο πρώτος διαιτητής θεώρησε τη φάση ως μη γενόμενη. Τελικά ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Χουσάι.
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Παπακοσμάς. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Κομισάριος: Βαρθαλίτης. Επόπτες: Δρανίτσας, Τοσουνίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 26-24

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 25-21

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22 Χρυσό σετ: 09-15

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (26-24, 25-21, 25-22). Χρυσό σετ 09-15 σε 142΄. Πρόκριση Ολυμπιακός Σ.ΦΠ.

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 15 (10/23 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 70% υπ. - 48% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (2/4 επ.), Φιλίποφ 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Βαν Ντάικ 12 (10/36 επ., 2 άσσοι), Τακουρίδης 9 (6/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ιλίνιχ 8 (8/21 επ., 59% υπ. - 29% άριστες) / Στεφάνου (λ, 59% υπ. - 36% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Γάτσης 6 (2/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σωτηρίου, Εφραιμίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 14 (12/30 επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 6 (1/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Χουσάι 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 29% άριστες), Βουλκίδης 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκέργκι 7 (6/15 επ., 1 άσσος, 37% υπ. - 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 50% υπ. - 20% άριστες), Στιβαχτής, Ασπιώτης 3 (3/5 επ.), Κουμεντάκης 8 (8/12 επ., 60% υπ. - 33% άριστες), Ριζόπουλος.