Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα γυναικών: Νίκη της Τσεχίας του Αθανασόπουλου επί της Ισπανίας

Η Τσεχία του Γιάννη Αθανασόπουλου επικράτησε με 3-1 σετ της Ισπανίας στο πρώτο ματς των δύο ομάδων που βρίσκονται στον όμιλο της Εθνικής ομάδας στη Φιλιππούπολη.

Με τη νίκη της αυτή η Τσεχία έγινε ο βασικός αντίπαλος μας στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση, αλλά ο όμιλος είναι ακόμη ανοικτός καθώς καλά, καλά δεν έχει ολοκληρωθεί η πρώτη αγωνιστική. Την αναμέτρηση παρακολούθησε και το προπονητικό επιτελείο της Εθνικής μας ομάδας.

Η Ισπανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και πήρε το πρώτο σετ, ωστόσο καρδιοχτύπησε καθώς αν και προηγήθηκε με 3-10 και 16-9 η Τσεχία προσπέρασε με 19-20...

Η Ισπανία είχε το προβάδισμα και αρχές του β' σετ, αλλά ο Αθανασόπουλος βλέποντας τη διαγώνια του Γκαμπριέλα Ορόσοβα να έχει 1/12 επιθέσεις πέρασε στη θέση της την Κοΐντοβα η οποία αν και ακραία έδωσε λύσεις (8/19 επ., 3 μπλοκ) και το ματς γύρισε (από το 23% στην επίθεση στο πρώτο σετ, στα άλλα τρία είχε 45%) με την Τσεχία να επικρατεί με 3-1.

Διαιτητές: Μπούλανγκερ, Κάισερ.

1ο σετ: 8-3, 16-9, 20-21, 25-22
2ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
3ο σετ: 4-8, 11-16, 15-21, 22-25
4ο σετ: 8-6, 13-16, 18-21, 20-25

*Οι πόντοι της Ισπανίας προήλθαν από 4 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Τσεχίας προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 20-25, 22-25, 20-25) σε 113'

ΙΣΠΑΝΙΑ (Πασκουάλ Σαουρίν): Καστελιάνο 17 (13/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαρέλα 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σεγκούρα 11 (8/24 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. - 22% άριστες), Εσκαμίλα 12 (10/35 επ., 2 μπλοκ, 57% υπ. - 14% άριστες), Μοντόρο 17 (15/44 επ., 2 άσσοι), Άλβαρεζ 2 (2/4 επ.) / Σάντσεζ (λ, 39% υπ. - 25% άριστες), Λάμπρες (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Ουνζούε, Ροντρίγκεζ, Καμίνο 1 (1/5 επ.).

ΤΣΕΧΙΑ (Γιάννης Αθανασόπουλος): Κοσάνιοβα 11 (10/36 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 29% άριστες), Τρίνκοβα 12 (8/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ορβόσοβα 1 (1/12 επ.), Βάλκοβα 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μλένκοβα 22 (20/42 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 21% άριστες), Σιμάνοβα / Ντοστάλοβα (λ, 38% υπ. - 14% άριστες), Γελάροβα 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κόντοβα 12 (8/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπαγιούς.