Ο Ολυμπιακός σήκωσε την τρίτη Ευρωπαϊκή του κούπα (VIDEO)

Το τρίτο ευρωπαϊκό κύπελλο στην ιστορία του κατέκτησε ο Ολυμπιακός καθώς στον σημερινό 2ο τελικό του challenge cup ενάντια στη Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 3-0 σετ.

Από την αρχή οι ερυθρόλευκοι είχαν πολύ μεγάλες ελπίδες να κατακτήσουν το κύπελλο καθώς μέσα στο Τελ Αβίβ είχαν επικρατήσει εύκολα 3-0 σετ και ήταν το φαβορί.

Στο κατάμεστο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ο Ολυμπιακός επικράτησε σε όλους τους τομείς με MVP του αγώνα τον Ιταλό πασαδόρος του Ντράγκαν Τράβιτσα.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε πολύ καλά για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε πίσω στο σκορ 10-6 αλλά στη συνέχεια ανέτρεψε το σκορ και πέρασε εύκολα μπροστά από το 6-10 που βρέθηκαν να χάνουν και κατέκτησαν το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο σετ Μακάμπι και Ολυμπιακός πήγαιναν αρκετά κοντά αλλά αυτό μέχρι το 16- 15 εδώ ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 18-16 και κατάφερε εύκολα να πάρει διάφορα και να κάνει το 25-21 με τον Κουμεντάκη και ουσιαστικά σε αυτό το σημείο κατέκτησε το κύπελλο καθώς χρειαζόταν μόλις δύο σετ.

Σε πανηγυρικό κλίμα ξεκίνησε το τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βγήκε πάρα πολύ εύκολα μπροστά η Μακάμπι είχε χάσει πλέον κάθε ενδιαφέρον για τον αγώνα , ενώ στις κερκίδες επικρατούσε πανδαιμόνιο. Ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά σε 17-11 και 20- 12 και ο Ραφαήλ Κουμεντάκης ήταν αυτός που με επίθεση έκανε το 25-16 και σφράγισε τη νίκη του Ολυμπιακού.

ΕΔΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΣΕΤ

Διαιτητές: Μπαλάντζιτς (Σερβία), Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία).

1ο σετ: 5-8, 16-13, 21-14, 25-16
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-17, 25-21
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 37 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 3 άσσους, 17 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-21, 25-16) σε 74'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/10 επ., 1 άσσος), Στερν 11 (9/20 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 11 (4/4 επ., 7 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (10/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 73% υπ. - 60% άριστες), Τράβιτσα 3 (3 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (8/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 50% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 23% υπ. - 23% άριστες), Χάσμπαλα, Δαλακούρας.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκαλ Γκαλίλι): Ιγκέσιας, Μπάτσκαλα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γκράσο 7 (4/17 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 59% υπ. - 47% άριστες), Σαφόνοφ 10 (8/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φόιερ 1 (1/6 επ., 46% υπ. - 38% άριστες), Σοκόλοφ 2 (2/6 επ.) / Άιζενμπεργκ (λ, 50% υπ. - 44% άριστες), Μπούργκι, Μοτόρνι, Μάρον, Χόροβιτζ.

Δείτε τον πόντο που έδωσε στον Ολυμπιακό το Ευρωπαϊκό κύπελλο στο τέλος του β σετ.