Challenge Cup γυναικών: Φοβερός Παναθηναϊκός και νίκη επί της Ναντ με Ανάε, Ανθούλη

Στη καλύτερή του φετινή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός με ανατροπή επικράτησε στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-1 σετ της Γαλλικής Ναντ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τους «32» του Challenge Cup γυναικών.

Οι «πράσινες» που δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και έχασαν το πρώτο σετ, είχαν σε φοβερή μέρα την Αντόρα Ανάε που πήρε όλο το βάρος της ομάδας στην υποδοχή (40 υποδοχές σε 4 σετ), ενώ και η Μάρθα Ανθούλη έκανε μία από τις καλύτερες φετινές της εμφανίσεις. Ο Παναθηναϊκός χρειάζεται δύο σετ στη Γαλλία κόντρα στη πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος για να πάρει το εισιτήριο για τις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης. Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου στις 21.00.

Στο πρώτο σετ η Ναντ προηγήθηκε νωρίς με +3 (3-6), με τον Παναθηναϊκό όμως να αντιδρά άμεσα και με δύο επιθέσεις της Αντόρα Ανάε και δύο συνεχόμενους άσσους της Σοφία Μέντιτς πέρασε μπροστά με 7-6. Ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο , με τις Γαλλίδες να κρατούν το μικρό υπέρ τους προβάδισμα. Με επίθεση της Αμερικανίδας ακραίας του Παναθηναϊκού έγινε το 22-24, η ίδια με άσσο μείωσε στον πόντο (23-24), αλλά στην επόμενη επίθεση η Ναντ με την Μαρίτ Γιάσπερ έκανε το 23-25.

Στο δεύτερο σετ, με το σκορ στο 8-8 ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +4 με πρωταγωνίστρια την Αντόρα Ανάε σε σερβίς και επίθεση (12-8). Η Ναντ κάλεσε το πρώτο της τάιμ άουτ, όμως η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το 17-13. Σε εκείνο το σημείο η Ναντ μείωσε στους δύο (17-15), αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει το πρώτο δικό του τάιμ άουτ στο σετ. Παρά την πίεση από τις Γαλλίδες, ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου, άσσο της Αντόρα Ανάε, κόντρα επίθεση της Μάρετ Γκρότους και μπλοκ της Μάρθας Ανθούλη το σκορ έγινε 23-16. Το σετ τελείωσε με 25-17 μετά από επίθεση της Αντόρα Ανάε από τη θέση 6.

Στο τρίτο σετ το 6-8 της Ναντ έγινε 10-8 για τον Παναθηναϊκό που εκμεταλλεύτηκε τα καλά σερβίς της Σοφία Μέντιτς (είχε και έναν άσσο), με την Αθηνά Παπαφωτίου να τελειώνει δύο φάσεις πάνω στο φιλέ. Δύο άουτ επίθεσεις από Ανθούλη και Ανάε έφεραν το σετ στα ίσια (10-10), αλλά η διαγώνια του Παναθηναϊκού με δύο επιθέσεις έδωσε ξανά προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα της (13-11). Οι «πράσινες» με πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων και με καλό μπλοκ-άμυνα πήραν «αέρα» πέντε πόντων (17-12), αλλά η Ναντ δεν είχε πει ακόμα τη τελευταία της λέξη. Με σωστές επιλογές στην επίθεση οι Γαλλίδες μείωσαν στον πόντο (19-18) με την Γιάσπερ, αλλά η ίδια στις δύο επόμενες επιθέσεις που πήρε κάρφωσε άουτ για το 22-19. Η Ανάε που ήταν και η κορυφαία για τον Παναθηναϊκό με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις έκανε το 25-19 για το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός συνέχισε τη πίεση από το σερβίς, χάλασε την ανάπτυξη της Ναντ στην επίθεση και ήταν αποτελεσματικός στις κόντρα επιθέσεις, αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενουμένων, Σιρίλ Βαταναρά να έχει ξοδέψει και τα δύο του τάιμ άουτ με το σκορ στο 14-9. Το 18-13 έγινε 18-15 για τη Ναντ, όμως δύο συνεχόμενα λάθη από τις Γαλλίδες σε σερβίς και επίθεση έφεραν και πάλι τη διαφορά στους 5 (20-15). Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του σετ και του αγώνα, με την Μάρθα Ανθούλη στη κόντρα επίθεση να διαμροφώνει το 25-17 για το τελικό 3-1 σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-18
3ο σετ: 6-8, 16-12, 21-19, 25-19
4ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-17

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-18, 25-19, 25-17) σε 100'

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 43 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 18 (15/21 επ., 3 άσσοι, 68% υπ. - 43% άριστες), Γκρότους 12 (12/27 επ., 74% υπ. - 47% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3/8 επ.), Ανθούλη 23 (18/42 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Μέντιτς 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 73% υπ. - 64% άριστες), Νικολογιάννη, Μερκούρη.

ΝΑΝΤ (Σιρίλ Βαταναρά): Κιν 10 (6/9 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Τασίρο 2 (2/3 επ.), Γιάσπερ 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.-53% άριστες), Γκομάν 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Μιμς 13 (10/43 επ., 3 μπλοκ), Σαγκέ 7 (5/12 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) / Ρακοτοζαφί (λ, 48% υπ.-21% άριστες), λε Ρου (λ), Ρεσπό, Στούμλερ 2 (2/6 επ.).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Θεωρώ ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι στο πρώτο μεταξύ μας ματς με τη Ναντ. Ξέρουμε πολύ καλά ότι το γαλλικό πρωτάθλημα έχει πολύ υψηλό επίπεδο και αυτή τη στιγμή η Ναντ είναι πρώτη άρα πρόκειται για μια ομάδα με μεγάλη ποιότητα. Λειτουργήσαμε πολύ καλά στον τομέα μπλοκ άμυνα και αυτό μας βοήθησε σημαντικά για τη νίκη. Από κει και πέρα καθοριστικό ρόλο έπαιξε και η υποδοχή για εμάς. Όλα είναι αλληλένδετα μεταξύ τους ωστόσο όταν είναι καλή η υποδοχή μπορούν να ακολουθήσουν και τα υπόλοιπα σωστά. Εμείς θεωρώ ότι ακολουθήσαμε το πλάνο μας και πήραμε τον ρυθμό από τον παλμό που μας δόθηκε και πλέον προετοιμαζόμαστε για την ρεβάνς. Εκεί θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι το οποίο εμείς πάμε επίσης να νικήσουμε».

Η ακραία του Παναθηναϊκού Αντόρα Ανάε τόνισε: «Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη ωστόσο ήταν το πρώτο ματς και πρέπει να δείξουμε την ίδια αποφασηστικότητα και στο δεύτερο ματς. Θεωρώ ότι το κλειδί ήταν ότι είχαμε τεράστια συγκέντρωση σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δεν ξεφύγαμε ποτέ από το πλάνο μας. Ο κόσμος μας είναι πάντα εδώ και μας βοηθάει πλέον κοιτάμε την ρεβάνς».