Mε την Κάι Τερουέλ ο Παναθηναϊκός στο Τσέλεντζ Καπ

Η ισπανική Κάι Τερουέλ που προκρίθηκε στους "8" χάρις στο χρυσό σετ θα είναι αντίπαλος του Παναθηναϊκού στη φάση των "8" του Τσάλεντζ Καπ ανδρών.
Οι πράσινοι που είναι και οι μόνοι που συνεχίζουν στα κύπελλα Ευρώπης θα υποδεχτούν την Τερουέλ στον Άγιο Θωμά και θα δώσουν ρεβάνς στην Ισπανία. Η Τερουέλ στον πρώτο αγώνα με την σλοβακική Σπάρτακ Μιγιάβα ηττήθηκε 3-1 σετ. Χθες βράδυ στην Ισπανία νίκησε με το ίδιο σκορ και επικράτησε 15-9 στο χρυσό σετ και πήρε την πρόκριση.

Οι ημερομηνίες και οι ώρες των αγώνων θα ανακοινωθούν σύντομα από τη CEV.

Challenge Cup ανδρών: Τα αποτελέσματα της φάσης των "16"

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

11/1: Π.Α.Ο.Κ. (Ελλάδα) - Φόντε Μπαστάρντο (Πορτογαλία) 1-3

11/1: Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι (Εσθονία) - Σόνενβερτ (Ελβετία) 3-1

12/1: Επισέντρ Ποντολιάνι Όροντοκ (Ουκρανία) - Παναθηναϊκός Α.Ο. (Ελλάδα) 1-3

12/1: Σπαρτάκ Μιγιάβα (Σλοβακία) - Κάι Τερουέλ (Ισπανία) 3-1

12/1: ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) - CSA Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) 3-1

12/1: Λοζάνη UC (Ελβετία) - VCA Aμστετέν (Αυστρία) 3-2

12/1: Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) - Ναρμπόν Βόλεϊ (Γαλλία) 1-3

18/1: Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία) - Γιούνιον Ραϊφίσεν Βάλτβιέρντελ (Αυστρία)

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΟΙ

12/1: Σόνενβερτ (Ελβετία) - Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι (Εσθονία) 3-1 (χρυσό σετ: 13-15) - Προκρίθηκε η Ταλίν Τεκνικάλ Γιουνιβέρσιτι (Εσθονία)

18/1, 20:00: Παναθηναϊκός (Ελλάδα) - Επισέντρ Ποντολιάνι Όροντοκ (Ουκρανία) 3-1 Προκρίθηκε o Παναθηναϊκός Α.Ο. και θα αντιμετωπίσει την Τερουέλ (Ισπανία)

19/1: Γιούνιον Ραϊφίσεν Βάλτβιέρντελ (Αυστρία) - Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία) 0-3 Προκρίθηκε η Χάλκμπανκ Άγκυρας (Τουρκία)

19/1: CSA Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία) - ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) 0-3 Προκρίθηκε η ΑCH Βόλεϊ Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)

19/1: VCA Aμστετέν (Αυστρία) - Λοζάνη UC (Ελβετία) 0-3 Προκρίθηκε η Λοζάνη UC (Ελβετία)

20/1: Κάι Τερουέλ (Ισπανία) - Σπαρτάκ Μιγιάβα (Σλοβακία) 3-1 (χρυσό σετ: 15-9) Προκρίθηκε η Κάι Τερουέλ (Ισπανία) και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό Α.Ο.

19/1: Φόντε Μπαστάρντο (Πορτογαλία) - Π.Α.Ο.Κ. (Ελλάδα) 3-1 Προκρίθηκε η Φόντε Μπαστάρντο (Πορτογαλία)

20/1: Ναρμπόν Βόλεϊ (Γαλλία) - Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)