Και ο Παναθηναϊκός στη φάση των «16» του CEV Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-1 και παράλληλα την πρόκριση κόντρα στη Μακάμπι και πέρασε στην φάση των 16 του Challenge Cup σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού στους φιλάθλους του που ήταν και πάλι στο πλευρό του.
Οι «πράσινοι συνδύασαν την επιστροφή τους στην Ευρώπη μετά από δέκα χρόνια με μια σημαντική πρόκριση κόντρα σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο. Ο  ΠΑΟ πήρε την πρόκριση  στους 16 του θεσμού και πλέον στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει την ουκρανική Epicentr - Podolyany HORODOK.

Ο αγώνας  ξεκίνησε με καλές προϋποθέσεις για τον Παναθηναϊκό καθώς είχε προβάδισμα με 10-8 στην αρχή του ματς και εν συνεχεία με 19-14, έχοντας ένα καλό σερί με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο στο σερβίς.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια «πράσινα» λάθη και μείωσαν σε 21-18 , ενώ στο 23-19 έκανε την επανεμφάνιση του ο Θανάσης Πρωτοψάλτης και τελικά το σετ έληξε με 25-20.

Σε ότι αφορά το δεύτερο σετ ο ΠΑΟ μπήκε και πάλι φορτσάτος και πήρε προβάδισμα με 7-5 και το διατήρησε μέχρι τα μισά του σετ με 12-10. Η συνέχεια του σετ δεν ήταν ανάλογη και η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια και κάποια λάθη του «τριφυλλιού» και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 καθώς κατέκτησε το σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν καλύτερα και πήραν από νωρίς προβάδισμα με 9-5 και κατόπιν με 13-8. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο άλλο μισό του σετ και τελικά ο ΠΑΟ το κατέκτησε άνετα με 25-16.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τον ΠΑΟ και πήραν προβάδισμα με 4-9 . Κάπου εκεί υπήρξε άμεση αφύπνιση και οι «πράσινοι» μείωσαν σε 7-9  και στα μισά του σετ μείωσαν σε 12-13.

Το συγκεκριμένο σετ εξελίχτηκε στο πιο συναρπαστικό του αγώνα καθώς ο Παναθηναϊκός κατάφερε να το κατακτήσει με υπομονή και πολύ πάθος με 31-29.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-20
2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 21-25
3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-15, 25-16
4ο σετ: 3-8, 13-16, 21-20, 31-29 .

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Μακάμπι προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-20, 21-25, 25-16, 31-29) σε 118'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 3 (3 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (8/13 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες), Ράπτης 14 (7/21 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 41% υπ. - 12% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (16/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στάλεκαρ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 58% υπ. - 26% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης, Πρωτοψάλτης (63% υπ. - 38% άριστες)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζενέλσον 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ένσινγκ 22 (19/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατσκάλα 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατς 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 19% άριστες), Φόιερ 9 (9/19 επ., 67% υπ. - 30% άριστες), Σοκόλοφ 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 41% υπ. - 14% άριστες), Στιφτ.

Ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε: «Πρώτα από όλα να πούμε ότι είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για τον Παναθηναϊκό.Η ομάδα είχε δέκα χρόνια να αγωνιστεί στην Ευρώπη και σίγουρα για εμάς είναι πολύ σημαντικό ότι καταφέραμε και συνδυάσαμε την επιστροφή μας με μια πρόκριση επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου. Περιμέναμε ότι η πρόκριση με τη Μακάμπι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και φάνηκε και στους δύο αγώνες»

Σε ότι αφορά τον κόουτς της Μακάμπι  Γκαλίλι Γκαλ ανέφερε: «Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς σε μια πραγματικά  φανταστική ατμόσφαιρα. Δείξαμε ότι αξίζαμε κάτι παραπάνω και διεκδικήσαμε ότι μας αναλογούσε.Καλή επιτυχία στον Παναθηναϊκό».

Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος από την πλευρά του ανέφερε: «Σε ομαδικό επίπεδο αυτή η στιγμή είναι πολύ σημαντική έως ιστορική θα έλεγα. Πετύχαμε την πρόκριση στο επόμενο στάδιο ενός ευρωπαϊκού κυπέλλου μετά από 10 χρόνια. Αλλά και ατομικά είναι πολύ σημαντική στιγμή γιατί πολλά παιδιά συμμετέχουν για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ήταν τιμή μας που παίξαμε με τόσο δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Μακάμπι. Από την αρχή της χρονιάς θεωρούμε ότι μπορούμε να φτάσουμε μακριά. Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό του πρώτου γύρου. Όποιος κερδίσει θα είναι πρώτος στην κατάταξη. Αν καταφέρουμε και βγούμε πρώτοι με το σύστημα των playoff θα ξεκινήσουμε με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα»

Αξίζει να σημειωθεί ότι αρκετή ώρα  πριν την έναρξη του αγώνα ο τιμ μάνατζερ του Παναθηναϊκού Ρούλης Αγραπιδάκης τα είπε για αρκετή ώρα με τον συνομίλικο του Οντέτ Σίντοφ από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και οι δύο μαζί βγήκαν φωτογραφία στέλνοντας μήνυμα αθλητικής αλληλεγγύης στην παγκόσμια κοινότητα του βόλεϊ.