Στον πόντο χάθηκε η πρόκριση για τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Με ψηλά το κεφάλι “έπεσε” ο Φοίνικας Σύρου ONEX στην αναμέτρηση με τη Haasrode Leuven, κάνοντας την εμφάνιση της σεζόν.
Παρά το 3-0 του πρώτου παιχνιδιού, ο Φοίνικας έπαιξε φοβερό βόλεϊ, επικράτησε 3-1 των Βέλγων και έστειλε την πρόκριση στους “16” του CEV Cup στο “χρυσό” σετ, όπου για δύο μόλις πόντους δεν τα κατάφερε.

Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι παρουσιάστηκε ψυχωμένη, μαχητική μέχρι και τον τελευταίο πόντο και εξαιρετικά αποτελεσματική τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, χάνοντας την πρόκριση κυριολεκτικά στον πόντο, αφού έχασε το “χρυσό” σετ με 15-13.

Αυτή ήταν και η εμφάνιση της σεζόν, με τον Φοίνικα… αναγεννημένο από τις στάχτες του να προσφέρει εξαιρετικές στιγμές στους φιλάθλους που ήρθαν στο “Δ. Βικέλας” και σίγουρα να υπόσχεται πολύ περισσότερα από δω και μπρος.

Υποδοχή… στα ύψη, αλλά ήρθε το 0-1

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα σερί 4-0 των Βέλγων, με την ομάδα μας ωστόσο να αντιδρά άμεσα και να γίνεται μαχητική σε κάθε τομέα. Η υποδοχή και γενικότερα η άμυνα και η μάχη για κάθε πόντο για τους παίκτες του Μιλενκόσκι ήταν στοιχεία που έκαναν την αναμέτρηση ισορροπημένη. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων εξανεμίστηκε, για να έρθει το 11-11 από άσσο του Ιερεζουέλο. Το σετ κινήθηκε σε κοντινά σκορ (12-14, 15-17, 20-22) με την ομάδα μας να φτάνει πολύ κοντά στους Βέλγους προς το τέλος, το σετ όμως έληξε 25-21 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Witvrouwen να είναι ο καλύτερος για τη Λέουβεν με 7 πόντους.

Σαρωτική η συνέχεια και ισοφάριση

Η ατμόσφαιρα άναψε με το “καλημέρα” του δεύτερου σετ, η κερκίδα έδωσε ώθηση στην ομάδα και έτσι για πρώτη φορά στο παιχνίδι ήρθε το εντυπωσιακό προβάδισμα (5-3, 10-4, 14-6, 18-10) για τον Φοίνικα. Η πολύ καλή κάλυψη στην πίσω ζώνη σε συνδυασμό με την επιθετική δεινότητα και αποτελεσματικότητα σχεδόν όλων των παικτών, δεν άφησαν περιθώρια στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση και μάλιστα με το άνετο 25-17.

Της πήρε τον αέρα και έκανε το 2-1

Η συνέχεια ανήκε στον Ράιντελ Ιερεζουέλο, ο οποίος υπήρξε καταιγιστικός στο ξεκίνημα του τρίτου σετ από τη θέση του σερβίς με το σκορ να γράφει 7-1. Μιχάλοβιτς και Παπαγγελόπουλος βοήθησαν τα μέγιστα στο μπλοκ, αφού οι πολλές “σπασμένες” μπαλιές έδωσαν την ευκαιρία για νέες επιθέσεις, με το επιμέρους σκορ να είναι 13-4, 15-6, 16-10, 18-12, με τον σλοβάκο διαγώνιο να “πυροβολεί κατά ριπάς” κερδίζοντας 6 πόντους. Όσο προχωρούσε το σετ, τα έξυπνα χτυπήματα του Φράγκου (τόσο από το σερβίς όσο και κοντά στο φιλέ) κράτησαν τη διαφορά σε ψηλά επίπεδα και έφεραν το 2-1 με 25-15.

Δεν χανόταν με τίποτα – Το ‘στειλε στο “χρυσό” σετ

Το momentum πια ήταν με τον Φοίνικα και στο σετ αυτό “καθάρισαν” οι κεντρικοί του. Κόστα (από το σερβίς με δύο άσσους στο 12-7) και Παπαγγελόπουλος (από το μπλοκ) πίεσαν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αδυνατούσαν να απαντήσουν. Η διαφορά ασφαλείας και σε αυτό το σετ (9-3, 14-7, 18-9) έφερε το παιχνίδι στα ίσα και την πρόκριση στο “χρυσό” σετ.

Στις λεπτομέρειες η πρόκριση

Εκεί οι Βέλγοι εξασφάλισαν ένα ελαφρύ προβάδισμα (5-8, 7-11, 11-12), που τους επέτρεψε να πανηγυρίσουν το σετ και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, κερδίζοντας στις λεπτομέρειες με 15-13.

Διαιτητές: Γιαβούζ Ακντεμιρ, Λιούμομιρ Σιράκοφ

1ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 21-25

2ο σετ: 8-4, 16-7, 21-11, 25-17

3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-15

4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-13, 25-17

Golden set: 3-5, 6-10, 10-12, 13-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 11 άσσοι, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και της Βόλεϊ Αασρόντε Λέβεν οι πόντοι προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-17, 25-15, 25-17). Χρυσό σετ: 13-15. Σε 112 λεπτά.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιόσκο Μιλενκόσκι):  Μιχάλοβιτς 20π. (16/31επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαλεξίου 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιερεζουέλο 7 (3/3επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Κόστα 14 (9/12επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Φράγκος 16 (11/21, 3 μπλοκ, 2 άσσοι, 68%υπ., 32%αρ.), Στερν 10 (9/18επ., 1 μπλοκ, 38%υπ., 31%αρ.) / Καρασαβίδης (λ. - 67%υπ., 42%αρ.), Παπαδόπουλος, Κωνσταντινίδης (λ), Παπαγγελόπουλος 10 (7/9επ., 3 μπλοκ), Καπετανίδης.

ΒΟΛΕΪ ΑΑΣΤΡΟΝΤΕ ΛΕΒΕΝ (Κρις Εκμανς): Βαν Έλσεν 13π. (12/16επ., 1 μπλοκ, 100%υπ.), Πέτερς 10 (9/24επ., 1 άσσος), Βιτβρόουβεν 15 (14/33επ., 1 άσσος), Ντε Σαεντλίρ 4 (2/4επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βάλκιερς 8 (3/4επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ντουφράινγκ (λ. - 53%υπ., 40%αρ.), Ντε Πάεπε 4 (2/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μπιλάερτ 2 (2/4επ.), Μπλόντιλ, Στερκ 3 (3/5επ.).