Έβαλε βάσεις πρόκρισης στο Βέλγιο ο Π.Α.Ο.Κ.

Στο πρώτο του ιστορικά ματς σε Ευρωπαϊκό κύπελλο, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Αστερίξ και απέχει δύο σετ από την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αυτή ήταν η δεύτερη εντός έδρας ήττα της βελγικής ομάδας στη φετινή σεζόν από ελληνικό σύλλογο (και τρίτη συνολικά) καθώς είχε ηττηθεί με 1-3 στις 28/9 στον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League από τον Ολυμπιακό.
Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σετ ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ, αλλά Μερτέκη και Φιντόν βοήθησαν στο να μετατραπεί το 21-19 σε 22-25, ενώ στο 2ο σετ η γαλλίδα ήταν εξαιρετική από τη γραμμή του σερβίς (το σκορ από 8-5 έγινε 9-16).

Μετά το 0-2 η γηπεδούχος ομάδα προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς, αλλά ο σοβαρός ΠΑΟΚ ξέφυγε προς το τέλος και έφτασε στη σπουδαία νίκη.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 22-25
2ο σετ: 8-5, 9-16, 13-21, 15-25
3ο σετ: 8-7, 15-16, 18-21, 19-25

Τα σετ: 22-25, 15-25, 19-25 σε 77'.
*Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Οβεργουάτερ 3 (3/11 επ.), Μάρινγκ 9 (8/31 επ., 1 άσσος), Βαν Ντε Βίερ 1 (1/3 επ.), Στράγκιερ 6 (4/16 επ., 32% υπ. - 21% άριστες), Ντέκερς 14 (13/32 επ., 1 άσσο, 20% υπ.-20% άριστες), Χόφστεντε 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ) / Ράμπελμπεργκ (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Βαν Άκερ, Κούλμπεργκ 2 (2/6 επ.),Γκίλσον, Βαν Έλσεν 1 (1/2 επ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ.- 60% άριστες), Κογιάρ 7 (6/23 επ., 1 άσσο), Φιντόν 19 (12/28 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ.- 43% άριστες), Τσιόγκα 4 (3/6 επ., 1 άσσο), Ντα-Γιονγκ Λι 3 (2/5 επ., 1 άσσο) / Ξανθοπούλου (λ, 55% υπ.- 27% άριστες), Κλέπκου.