Αποκλείστηκε ο Ολυμπιακός από το Champions League, συνεχίζει στο Cev Cup

Στο CEV Cup θα συνεχίσει την Ευρωπαϊκή του πορεία ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ γυναικών.
Οι «ερυθρόλευκες» στον επαναληπτικό του τρίτου προκριματικού γύρου, ηττήθηκαν στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη με 3-0 σετ από την Σέρβικη Ζοκ και σε συνδυασμό με την ήττα με 3-2 σετ στο πρώτο παιχνίδι στο Βελιγράφι, αποκλείστηκαν από τους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός θα αγωνιστεί στο CEV Cup Γυναικών και πρώτος της αντίπαλος θα είναι η Πόρτο από την Πορτογαλία.

Η Ζοκ δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό πάνω στο φιλέ, πετυχαίνοντας 18 πόντους από μπλοκ σε τρία σετ, ενώ οι αθλήτριες της Μαριάνα Μπόρισιτς υπέπεσαν μόλις σε 12 λάθη. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν σταθερή υποδοχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, πίεσαν από τη γραμμή του σερβίς, ωστόσο με εξαίρεση τις Σάσκια Χίπε (16π.), Κατερίνα Γιώτα (10π.) είχαν δυσκολίες στο να τελειώσουν τις φάσεις στην επίθεση.

Το ματς
Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε συγκεντρωμένος με καλό σερβίς, κυρίως από τη Μαριάνα Κόστα. Το αρχικό 7-4 για τις γηπεδούχες έγινε 10-8 για τις φιλοξενούμενες, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα για να προηγηθεί με +2 στα μισά του σετ (14-12). Σε εκείνο το σημείο, η Ζοκ ανέβασε την απόδοσή της, κυρίως στο μπλοκ (8 στο πρώτο σετ) και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 18-14 (με 3 μπλοκ). Οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να μειώσουν στους τρεις με άσσο της Μελίνας Εμμανουηλίδου (21-18), όμως το σετ κατέληξε στις Σέρβες με 25-19.

Δυναμικά ξεκίνησε το δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός στην επίθεση, με την Σάσκια Χίπε να πετυχαίνει τους πρώτους τέσσερις πόντους της ομάδας της (4-2). Η Ζοκ σε κάθε ξέσπασμα του Ολυμπιακού έβρισκε τις λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ (7-7, 10-10), με τον Ολυμπιακό να φτάνει για πρώτη φορά στο +4 στα μισά του σετ (16-12). Η Ζοκ κατάφερε με όπλο το μπλοκ να ισοφαρίσει σε 21-21 και πέρασε μπροστά με επίθεση της Κέτσμαν (22-21). Η Σέρβικη ομάδα είχε πρώτη σετ μπολ (24-23) και με μπλοκ διαμορφώθηκε και το 25-23 και το 2-0 σετ.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να αποκτά διαφορά δύο πόντων και την Ζοκ να βρίσκει τις λύσεις για να μένει κοντά στο σκορ. Με άουτ της Μαριάνα Κόστα οι Σέρβες πέρασαν με +2 μπροστά, όμως δύο σερί άσσοι της Μελίνας Εμμανουηλίδου, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (14-13). Με άουτ επίθεση της Κέτσμαν οι ερυθρόλευκες πήγαν ξανά στο +2 για να ακολουθήσει επίθεση της Χίπε για το 17-14. Η Ζοκ μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε η Μαριάνα Μπόρισιτς «έτρεξε» σερί 4-0 και με δύο συνεχόμενες επιθέσεις της Ράκοβιτς η σέρβικη ομάδα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (18-17). Ο Ολυμπιακός έσωσε τέσσερα ματς μπολ της Ζοκ (24-23, 27-26, 29-28, 30-29), έχασε τέσσερις ευκαιρίες να μειώσει σε 2-1 σετ (25-24, 26-25, 28-27, 31-30) αλλά στο πέμπτο ματς μπολ της Σέρβικης ομάδας ολοκληρώθηκε το σετ με 32-30 και ο αγώνας με 3-0 σετ.

1ο σετ: 8-6, 14-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 8-7, 16-12, 21-19, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 31-33

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και της Ζοκ προήλθαν από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 23-25, 31-33) σε 87'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνιο): Γιώτα 10 (6/8 επ., 4 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 9 (4/11 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σάλας 6 (6/19 επ., 60% υπ. - 10% άριστες), Κόστα 12 (8/24 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 16 (16/42 επ.) / Κακουράτου (λ, 73% υπ. - 55% άριστες), Τοτσίδου (λ, 43% υπ. - 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Κελεσίδη.