Mεγάλο βήμα για την πρόκριση του Ολυμπιακού στο Champions League

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής της πρώτης «μονομαχίας» με την Κομάρνο στη Σλοβακία στο πλαίσιο του β’ προκριματικού γύρου του Champions League.
Oι Πειραιώτες έφυγαν με μια σπουδαία και καθαρή νίκη από την Σλοβακία επικρατώντας με 3-1 σετ (25-22-, 38-40, 21-25, 22-25) που τους δίνει το προβάδισμα πρόκρισης στον επόμενο γύρο, αφού πλέον χρειάζονται δυο σετ στον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (27/10, 17:00) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη, αν και έχασε το 1ο σετ, ισοφάρισε στο «μαραθώνιο»  2ο σετ που διήρκησε 46 λεπτά, κυριάρχησε στο 3ο και παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του 4ου ανέτρεψε την κατάσταση και έφτασε στην τελική επικράτηση. Οδηγός στην «ερυθρόλευκη» επικράτηση, ήταν ο εξαιρετικός Χέρμανς Έγκλεσκαλνς ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 36 πόντους (31/54 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσο) ενώ ακολούθησε ο Άλεν Παγένκ με 16 πόντους.

Προηγήθηκαν οι Σλοβάκοι

Στην έναρξη της αναμέτρησης οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με +3 μετά το 7-7 και να φτάνουν στο 10-7. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στον πόντο με μονό μπλοκ του Έγκλεσκαλνς (10-9) και σε ισοφάρισε σε 10-10 με την Κομάρνο να πηγαίνει στο 12-10 και στο 13-11, πριν μειώσει ξανά στον πόντο (13-12) ο Λετονός διαγώνιος. Οι Σλοβάκοι επανέφεραν τη διαφορά του +3 στο 15-12, που είχες ως αποτέλεσμα να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ ο Δημήτρης Καζάζης. Ο Πέριτς μείωσε σε 15-13 αλλά στη συνέχεια οι Σλοβάκοι με ένα 3-0 σερί αύξησαν στο +5 το προβάδισμά τους για το 18-13 που έφερε και το δεύτερο τάιμ άουτ του «ερυθρόλευκου» πάγκου. Η Κομάρνο διατήρησε τον έλεγχο, έφτασε στο 23-19 και στο 24-20, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-22 με τον Παγένκ, αλλά δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή αφού ακολούθησε το 25-22 για να προηγηθούν οι γηπεδούχοι με 1-0 στα σετ.

Πήρε με 40-38 σε 46 λεπτά το 2ο σετ και ισοφάρισε!

Οι Σλοβάκοι είχαν το προβάδισμα και στην έναρξη του δεύτερου σετ, πηγαίνοντας στο 5-2, το 9-6 και το 11-8, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 11-10 με άσσο του Πάβλε Πέριτς και να ισοφαρίζει σε 11-11 μετά από επίθεση του Μλίναρτσικ που πέρασε άουτ. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με τον Έγκελσκαλνς να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Θρύλο στο 14-13, με κερδισμένο μπλοκ άουτ. Με τον ίδιο τρόπο ο Νίκολα Μιγιαήλοβιτς σημείωσε το 15-13 υπέρ των «ερυθρόλευκων» όμως η Κομάρνο με 3-0 σερί προσπέρασε ξανά με 16-15. Ο Μιγιαήλοβιτς ισοφάρισε άμεσα και ο Πέριτς επανέφερε τον Ολυμπιακό στη θέση του οδηγού (17-16). Το σκηνικό αντιστράφηκε με την Κομάρνο να περνάει μπροστά με 18-17, αλλά ακολούθησε νέα εναλλαγή. Ο Θρύλος με 3-0 σερί προσπέρασε με 19-18 με τον Πέριτς και πήγε στο +2 με το δεύτερο μπλοκ του Έγκλεσκαλνς στο 20-18. Μετά το 19-20, ο Έγκλεσκλανς έδωσε και πάλι τη λύση για το 19-21. Η Κομάρνο κατάφερε να αντιδράσει και να προηγηθεί εκ νέου με 22-21 με τον Έγκλεσκαλνς να ισοφαρίζει σε 22-22. Οι δυο ομάδες πήγαν μαζί στο 23-23, με τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι στο σετ μπολ (24-23). Ο Μιγιαήλοβιτς με μπλοκ άουτ ισοφάρισε σε 24-24, πριν το δεύτερο σετ μπολ των γηπεδούχων στο 25-24. Από σερβίς που κατέληξε στο φιλέ και μπλοκ του Δαλακούρα, ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο σετ μπολ στο 25-26 και αφού δέχθηκε την ισοφάριση, είχε μια ακόμα ευκαιρία με τον Μιγιαήλοβιτς να σημειώνει το 26-27 και σπατάλησε και 4η στο 28-29! Ακολούθησε το 29-30, το 30-31 και το 31-32 με τον Ζουπάνη για το 7ο σετ μπολ του Ολυμπιακού. Τελικά η Κομάρνο προηγήθηκε ξανά με 33-32, με τον Έγκλεσκαλνς να ισοφαρίζει σε 33-33, αλλά το σερβίς του Ζουπάνη που πέρασε άουτ διαμόρφωσε το 34-33. Ο Άλεν Παγένκ ισοφάρισε και ο Έγκλεσκαλνς ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση δίνοντας το 8ο σετ μπολ για τον Ολυμπιακό στο 34-35. Και αυτό όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο, όμως ο ίδιος σημείωσε το 35-36 για το 9ο «ερυθρόλευκο» σετ μπολ, το 10ο στο 36-37 και το 11ο στο 37-38! Η Κομάρνο ισοφάρισε ξανά σε 38-38 αλλά το μαραθώνιο σετ τελείωσε με το μπλοκ του Έγκλεσκαλνς -που έφτασε τους 21 πόντους- στον Όγκουρτσακ στο 38-40, για να ισοφαρίσει ο Θρύλος σε 1-1 μετά από 46 λεπτά, διάρκειας του 2ου σετ!

Έκανε την ανατροπή!

Στην έναρξη του 3ου σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με τρεις πόντους, φτάνοντας στο 5-2, αρχικά και στο 6-3 στη συνέχεια με τον Μιγιαήλοβιτς. Οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν στο 8-8 αλλά μετά το 9-9, ο Θρύλος με δυο σερί πόντους του Παγένκ και άσσο του Έγκλεσκαλνς επανέφερε τη διαφορά του +3 φτάνοντας στο υπέρ του 12-9. Ο ασταμάτητος Λετονός διαγώνιος σημείωσε το 13-11, το 14-12 και το 15-12 κρατώντας τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Στο σημείο αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν ένα 3-0 σερί και η Κομάρνο ισοφάρισε σε 15-15, όμως ανέκτησαν το προβάδισμα με 16-15 και πήγαν στο +2 από επίθεση άουτ των Μλίναρτσικ (15-17). Ακολούθησε νέα ισοπαλία στο σετ στο 17-17 αλλά και ανατροπή στο 18-17 για την Κομάρνο η οποία κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 19-18, όταν ακολούθησε ένα εντυπωσιακό 4-0 σερί των Πειραιωτών.  Ο Παγένκ με μπλοκ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο 20-19, ο Έγκλεσκαλνς με δυο διαδοχικά μπλοκ σημείωσε το 22-19!Οι Σλοβάκοι μείωσαν σε 22-20, όμως ο Παγένκ με πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 23-20 για λογαριασμό των «ερυθρολεύκων». Από λάθος των γηπεδούχων με επίθεση στο φιλέ, ήρθε το πρώτο σετ μπολ στο 24-20 και ο εξαιρετικός Έγκλεσκλανς το τελείωσε στο 25-21 για την ανατροπή με 2-1 στα σετ υπέρ  του Θρύλου!

Έφτασε στη σπουδαία νίκη!

Στο 3ο σετ η εικόνα διαφοροποιήθηκε, καθώς η Κομάρνο είχε το προβάδισμα σταθερά στη μεγαλύτερη διάρκεια του (6-3, 9-6)  και μετά το 12-11 ξέφυγε με +3 φτάνοντας στο 15-12. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά από ώρα πλησίασαν στον πόντο στο 16-15 με άσσο του Μιγιαήλοβιτς, ισοφάρισαν στο 17-17 με μπλοκ του Δαλακούρα και προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 3ο σετ στο 18-17, ύστερα από επίθεση του Όγκουρτσακ που πέρασε άουτ. Η Κομάρνο προσπέρασε με 19-18, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19 και ακολούθησε νέο προβάδισμα των γηπεδούχων στο 20-19. Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με δυο σερί πόντους έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού για το υπέρ του 21-20. Μετά τη νέα ισοφάριση των Σλοβάκων, ο Όγκουρτσακ έστειλε άουτ το σερβίς για το 21-22 και ακολούθως προήλθε το 21-23 με άσσο του Παγένκ. Οι Σλοβάκοι μείωσαν σε 22-23, όμως ο Ανδρεάδης πάνω στο φιλέ νίκησε το διπλό μπλοκ και έδωσε το πρώτο ματς μπολ με 22-24. Με μπλοκ του εξαιρετικού Έγκλεσκαλνς ο Θρύλος έφτασε στο 25-22 και στη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ που του δίνει τον πρώτο λόγο για πρόκριση στο γ’ προκριματικό γύρο του Champions League.

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-15, 19-21, 38-40
3ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-13, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι της Κομάρνο προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 74 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 38-40, 21-25, 22-25) σε 132'

ΚΟΜΑΡΝΟ (Γκάμπριελ Τσότσολακ): Κόχουτ 10 (5/12 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κασπέρκεβιτς 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μλινάρτσικ 26 (23/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φόρο 3 (3/7 επ.), Όγκουρτσακ 16 (14/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 31% άριστες), Κουμπς 8 (7/24 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 37% άριστες) / Τούρις (λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Σζαζβάι 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Πάγενκ 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 14 (13/29 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 36% άριστες), Έγκλεσκαλνς 36 (31/54 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ζουπάνι 5 (5/8 επ.), Πέριτς 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 31% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 58% άριστες), Ανδρεάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής, Δαλακούρας 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες).

Πηγή: Olympiacossfp.gr