"Εκτέλεσε" την Μλάντοστ ο Ολυμπιακός

Με δυο νίκες σε ισάριθμα ματς και χωρίς να χάσει σετ, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού εξασφάλισε την πρόκριση στο β’ προκριματικό γύρο του Champions League.

Oι «ερυθρόλευκοι» ξεπέρασαν το εμπόδιο της νταμπλούχου Βοσνίας, Μλάντοστ Μπρτσκο σε βάρος της οποίας επικράτησαν ξανά με 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-17) στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» και θα περιμένουν την Πέμπτη (14/10) να μάθουν τον αντίπαλο που θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο, ο οποίος θα προκύψει από το ζευγάρι UVC Holding GRAZ (Αυστρία)- Rieker UJS KOMÁRNO (Σλοβακία).Οι Σλοβάκοι έχουν το προβάδισμα καθώς επικράτησαν με 3-0 σετ στο πρώτο παιχνίδι. Από κει και πέρα στη σημερινή αναμέτρηση, πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ήταν ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς με 12 πόντους ενώ αναδείχθηκε και ΜVP και ακολούθησαν οι Πάβλε Πέριτς και Άλεν Παγένκ που σημείωσαν αμφότεροι από 11 πόντους.

Πρόκριση σε… 48 λεπτά!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και με επιθέσεις των Πέριτς, Ζουπάνη και Έγκλεσκαλνς προηγήθηκε στο σκορ με 4-0. Οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα τους και έφτασαν στο 7-2 με μπλοκ του Πέριτς. Ο άσσος του Έγκλεσκλανς έφερε το 10-3, ενώ λίγο αργότερα ένα σερί τεσσάρων πόντων έφερε τον Ολυμπιακό στο +8 και το σκορ στο 18-10. Στο τελευταίο κομμάτι του 1ου σετ, ένα μπλοκ του Μιγιαήλοβιτς και ένας άσσος του Πέριτς ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 23-14, με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με δύο κερδισμένους πόντους για το 23-16. Ο Ζουπάνη με επίθεση στη διαγώνιο έφερε στο Θρύλο το σετ μπολ, με τον Μιγιαήλοβιτς να σημειώνει το 25-16 για να προηγηθούν οι Πειραιώτες με 1-0 στα σετ. Το 2ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 10-7 αλλά οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στη διεκδίκηση του σετ, μειώνοντας σε 19-18 στη συνέχεια. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός παρέμεινε συγκεντρωμένος πήγε στο 22-18 με τον Πάβλε Πέριτς και διατήρησε το προβάδισμα για το 25-21 που του εξασφάλισε την πρόκριση φτάνοντας στο 2-0 στα σετ σε 48 λεπτά.

Άνετα στο 3-0!

Με δεδομένο ότι η πρόκριση είχε κριθεί, το 3ο σετ απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, ωστόσο οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και το προβάδισμα. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη πήγε στο 15-10 και διαχειρίστηκε το υπέρ της σκορ, για το 21-16 και το 22-16 με άσσο του αρχηγού Κώστα Στιβαχτή. Ο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς σημείωσε το 23-17 και ο Νίκος Ζουπάνη έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-17 πετυχαίνοντας ο ίδιος το 25-17 για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σε 68'. 25-16 (23'), 25-21 (25'), 25-17 (20')

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-3, 16-10, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-21

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 11 (7/9επ., 4 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 8 (8/16 επ., 73% υπ.-36% αρ.), Ζουπάνη 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-22% αρ.), Τζιάβρας -λ (30% υπ.-20% αρ.)/ Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% αρ.)

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΜΠΡΤΣΚΟ (Μπράνκο Μίσιτς): Κίσιτς 2 (2 άσσοι), Μίρκοβιτς 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.- 33% αρ.), Τάνιτς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ντίβλιαν 7 (7/20 επ.), Χουκίσεβιτς 8 (7/19 επ., 1 άσσος, 32% υπ.-16% αρ.), Εμίνοβιτς 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς -λ (40% υπ.- 33% αρ.)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Δημήτρης Καζάζης: «Σίγουρα είναι ο ιδανικός τρόπος για να ξεκινήσουμε τις υποχρεώσεις μας. Δύο νίκες με καλές εμφανίσεις, ήταν κάτι που το χρειαζόμασταν. Είναι επίσης μια καλή προετοιμασία ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος και νομίζω ότι είμαστε σε καλό δρόμο και προσπαθούμε παιχνίδι με παιχνίδι να γινόμαστε καλύτεροι. Σήμερα ήμασταν λίγο νευρικοί αλλά ήρθε η νίκη, περάσαμε στην επόμενη φάση και αυτό είναι που μετράει. Τώρα το μυαλό μας είναι στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος».

Άλεν Παγένκ: «Είμαστε χαρούμενοι που προκριθήκαμε στον επόμενο γύρο. Ήταν δύο πολύ καλά παιχνίδια για εμάς και όλοι δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό. Είμαστε όλοι μαζί περίπου 10 μέρες και προσπαθούμε κάθε μέρα να βελτιωνόμαστε. Σε αυτά τα παιχνίδια, μπορεί να μην ήταν μεγάλης δυσκολίας, αλλά είναι σημαντικό να κερδίζουμε και να παίζουμε καλά. Είμαστε χαρούμενοι που καταφέραμε και κερδίσαμε και τα δύο παιχνίδια με 3-0. Δεδομένου του ότι είμαστε τόσο λίγο διάστημα όλοι μαζί, νομίζω ότι η απόδοσή μας είναι αρκετά καλή και σίγουρα θα γίνεται ολοένα και καλύτερη όσο προχωράει ο καιρός».