Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

"Καθάρισε" γρήγορα την Μλάντοστ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τις φετινές αγωνιστικές του υποχρεώσεις καθώς επικράτησε με 3-0 σετ (25-14, 25-11, 25-16) της Μλάντοστ Μπρτσκο εκτός έδρας στο πρώτο παιχνίδι του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Η τελική επικράτηση ήρθε σε 59 λεπτά και με εμφατικό τρόπο που φανέρωσε την ανωτερότητα του Ολυμπιακού, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και θα περιμένει τους Βόσνιους την ερχόμενη Τετάρτη (13/10, 19:00) στο Ρέντη για να «σφραγίσει» και τυπικά την πρόκριση, για την οποία χρειάζεται δυο νικηφόρα σετ. Η άνετη νίκη επί της νταμπλούχου Βοσνίας, ήρθε με τον Θρύλο να έχει συνολικά πολύ καλή εικόνα και πολλούς πρωταγωνιστές. Πρώτος σκόρερ ο αναδείχθηκε ο Πάβλε Πέριτς με 14 πόντους, διψήφιοι ήταν και οι Μιγιαήλοβιτς με 13 και Έγκλεσκαλνς με 12, ενώ εξαιρετική απόδοση είχαν και οι Παγένκ και Ζουπάνη που σημείωσαν αμφότεροι από 9 πόντους.

Δυναμική εκκίνηση!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και με ένα 6-0 σερί έφτασε γρήγορα στο 2-6 με άσσο του Ζουπάνη, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό των γηπεδούχων να κάλεσει εσπευσμένα το πρώτο του ταιμ αουτ. Ο ρυθμός του Θρύλου, δεν ανακόπηκε αντίθετα με όπλο την καλή λειτουργία του μπλοκ συνεχίστηκε και έφτασε στο 8-0 για το 10-2. Σταδιακά οι ερυθρόλευκοι διεύρυναν το προβάδισμα τους και πήγαν σε διψήφια νούμερα τη διαφορά για το 15-5, δια χειρός Έγκλεσκαλνς. Με πρωταγωνιστές τους Περιτς και Παγενκ, ήρθε το 21-11. Ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 22-12 και έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-13, με τον Ζουπάνη να κερδίζει το μπλοκ αουτ για το 25-14, χάρη στο οποίο ο Θρύλος προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Δια… περιπάτου στο 2-0!

Η εικόνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του 2ου σετ, με τον Πέριτς να σημειώνει με άσσο το 6-4 για να ακολουθήσει νέο ερυθρόλευκο σερί χάρη στο οποίο ο Θρύλος αύξησε το προβάδισμα του για το 10-5 με μπλοκ του Ζουπάνη. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο και πήγε στο 13-6 με τον Ζουπάνη. Στη συνέχεια με προσπάθεια του Πέριτς διαμορφώθηκε το 15-7 και με δικό του μπλοκ το 17-8. Ο Μιγιαήλοβιτς ανέβασε σε διψήφια νούμερα τη διαφορά στο 20-10 και ο Πέριτς με νέο άσσο την αύξησε στο +12 για το 22-10. Με κερδισμένο μπλοκ αουτ ο Μιγιαήλοβιτς έγραψε το 25-11 χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε δια περιπάτου στο 2-0.

Παρέμεινε συγκεντρωμένος και έφυγε με τη νίκη!

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-1, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα. Με άσσο του Μιγιαήλοβιτς οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 4-4, με μπλοκ άουτ του Πέριτς προηγήθηκαν με 5-4 και από τότε δεν ξανακοίταξαν πίσω. Ανεβάζοντας εκ νέου στροφές πήγαν στο 8-5 με μπλοκ του Πέριτς, στο 9-5 με τον 6ο «ερυθρόλευκο» άσσο από τον Νίκο Ζουπάνη και στο 5-11 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς. Ο Ολυμπιακός έτρεχε ένα επιμέρους 10-1, μετά το 4-1 και είχε κυριαρχήσει και σε αυτό το σετ. Στην εξέλιξη του οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, έφτασαν στο 20-11 και μετρούσαν αντίστροφα για την τελική επικράτηση. Ο Ανέστης Δαλακούρας έγραψε το 21-12 και ο ίδιος έδωσε το πρώτο ματς μπολ στο 24-14, για να κλείσει το σετ με 25-16 και να φτάσει ο Θρύλος στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

σετ: 0-3 σε 59’. 14-25 (20’), 11-25 (18’), 16-25 (21’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 2-8,7-16, 11-21, 14-25

2ο σετ: 5-8, 8-16, 10-21, 11-25

3ο σετ: 5-8, 9-16, 12-21, 16-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 9 (7/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Μιγιαήλοβιτς 13 (12/17 επ., 1 άσσος, 67%υπ.-58%αρ.), Έγκλεσκαλνς 12 (9/18 επ., 3 μπλοκ), Ζουπάνη 9 (5/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ.-33%αρ.), Ζήσης –λ (44%υπ.-44%αρ.)/ Δαλακούρας 4 (4/5 επ., (50%υπ.-50%αρ.),  Χαραλαμπίδης, Ανδρεάδης, Παπαδόπουλος, Τζιάβρας-λ, Εφραιμίδης

ΜΛΑΝΤΟΣΤ: Μίρκοβιτς 8 (8/18 επ., 56%υπ.-44%αρ.), Χουκίτσεβιτς 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ, 50%υπ.-15%αρ.), Εμίνοβιτς 3 (3/11 επ.), Κίσιτς, Ντίβλαν 4 (3/17 επ., 1 άσσος), Τάνιτς 2 (2/3 επ.), Λούκιτς –λ (25%υπ.-17%αρ.)/

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο  προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε μετά το ματς στο olympiacossfp.gr τα εξής: «Ήταν το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς. Δείξαμε μεγάλη συγκέντρωση και σοβαρότητα στο παιχνίδι μας και είναι χαρακτηριστικό ότι κάναμε πολύ λίγα λάθη ενώ πιέσαμε τον αντίπαλό μας. Σίγουρα ξέρουμε ότι είμαστε ανώτεροι ομάδα από την Μλάντοστ, αλλά κρατάμε τη σοβαρότητα και τη συγκέντρωση που δείξαμε σήμερα. Μέσα από αυτά τα ματς στο ξεκίνημα της χρονιάς χτίζουμε την ομοιογένεια και την αυτοπεποίθηση της ομάδας και κοιτάμε παιχνίδι με παιχνίδι να είμαστε πιο βελτιωμένοι από το προηγούμενο. Όλα τα παιδιά πήραν χρόνο συμμετοχής, εκτός από τον Κασαμπαλή που είχε ένα μικροπρόβλημα και προφυλάχθηκε  και έμεινα ικανοποιημένος από τη διάθεση και τη συγκέντρωση που έδειξαν.  Κάθε νίκη εκτός συνόρων είναι σημαντική και για τον Ολυμπιακό αλλά και για το ελληνικό βόλεϊ».