nomos vb pro agency

Την 3η θέση θα διεκδικήσει η εθνική νεανίδων στο Βαλκανικό

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 3-1 από την Τουρκία στο πρώτο ημιτελικό του Βαλκανικού πρωταθλήματος που διεξάγεται στη πόλη Μιοβένι της Ρουμανίας.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα και στο πρώτο σετ είχε συνεχώς το προβάδισμα, καταφέρνοντας να το κατακτήσει με 25-23...
 
Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η Τουρκία άρχισε να πυροβολεί από τη γραμμή του σερβίς και στα δύο επόμενα σετ πήρε 14 άσους (7 και 7) από τους 19 συνολικά με αποτέλεσμα να έρθει πολύ εύκολα το 1-2.
 
Η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση στο δ' όταν το 7-8 έγινε 14-8, ωστόσο η διαφορά χάθηκε γρήγορα (14-11, 15-17) με την Τουρκία να παίρνει την πρόκριση για τον τελικό, ενώ η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει στις 12:30 τον ηττημένο του αγώνα Ρουμανία-Σερβία στον μικρό τελικό.
 
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 5-8, 7-16, 8-21, 08-25  
3ο σετ: 0-8, 6-16, 7-21, 07-25 
4o σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 19-25
 
Τα σετ: 1-3 (25-23, 08-25, 07-25, 19-25) σε 86'
*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και της Τουρκίας προήλθαν από 19 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.
 
ΕΛΛΑΔΑ (Ανέστης Γιαννακόπουλος): Τάνη 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ζαφειρίου 1 (1/13 επ., 75% υπ. - 09% άριστες), Γράβαρη 4 (1/7 επ., 3 μπλοκ), Σπανάκη 4 (4/11 επ.), Αλλαγιάννη 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ),  Αγγελοπούλου 8 (8/26 επ., 61% υπ. - 17% άριστες) / Παπαδοπούλου (λ, 60% υπ.-00% άριστες), Καμπούρη (λ), Μεροδουλάκη, Κορρέ 5 (5/10 επ.), Ευαγγελίου, Συριστατίδη, Κομίνη, Δημητρακάκου.
 
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ρεσάτ Χαλίλ): Γεσιλιρμάκρ 18 (18/35 επ.), Μπουκμέν 16 (13/33 επ., 3 άσσοι, 74% υπ.-26% άριστες), Οζντέν 9 (5/12 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Οζντεμίρ 12 (3/4 επ., 9 άσσοι), Ντεμίρ 12 (12/23 επ., 65% υπ.-17% άριστες), Αιγκούν 17 (1/2 επ., 6 άσσοι, 10 μπλοκ) / Ναριλόγλου (λ, 82% υπ.-27% άριστες), Ιντσέ (λ), Κιράν 1 (1/1 επ.), Εροκτάι.
 
Αναλυτικά οι όμιλοι και το πρόγραμμα των αγώνων
Α' όμιλος: Βουλγαρία, Κόσοβο, Ρουμανία, Τουρκία
 
Β' όμιλος: Ελλάδα, Βόρεια Μακεδονία, Σερβία
 
Τετάρτη 10/8
Βουλγαρία-Τουρκία 0-3 (13-25, 22-25, 22-25)
Ρουμανία-Κόσοβο 3-1 (22-25, 25-16, 25-21, 25-11)
Ελλάδα-Βόρεια Μακεδονία 3-0 (25-18, 25-12, 25-08)
 
Πέμπτη 11/8
Κόσοβο-Τουρκία 0-3 (16-25, 06-25, 16-25)
Ρουμανία-Βουλγαρία 3-0 (25-13, 25-23, 25-19) 
Βόρεια Μακεδονία-Σερβία 3-0 (25-10, 25-09, 25-19)
 
Παρασκευή 12/8
Κόσοβο-Βουλγαρία 0-3 (08-25, 15-25, 10-25
Τουρκία-Ρουμανία 3-0 (25-10, 25-20, 25-17) 
Ελλάδα-Σερβία 0-3 (17-25, 25-27, 22-25)
 
Σάββατο 13/8
Αγώνες κατάταξης
Κόσοβο-Βόρεια Μακεδονία 3-0 (25-21, 25-22, 15-25)
 
Ημιτελικά
Τουρκία-Ελλάδα 3-1 (23-25, 08-25, 07-25, 19-25)
20:00, Σερβία-Ρουμανία
 
Κυριακή 14/8
Αγώνας για τις θέσεις 5-6
10:00, Κόσοβο-Βόρεια Μακεδονία-Βουλγαρία
 
12:30, Αγώνας για θέσεις 3-4
 
15:00, Τελικός