Πανελλήνιο αγοριών Κ18 (Τελική φάση): Ο Μίλων παρέμεινε στον θρόνο του

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έκανε το 3χ3 στο Final-4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 (Παίδων) και κατέκτησε για 4η φορά στην ιστορία του (και δεύτερη συνεχόμενη) τον τίτλο.


Ο Μίλων από το βράδυ της Πέμπτης (20/6) είχε εξασφαλίσει την πρώτη θέση, αλλά το έκανε και με εμφατικό τρόπο πανηγυρίζοντας την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα ματς χωρίς να χάσει ούτε σετ.

Στα δύο πρώτα ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικό, ωστόσο στα κρίσιμα σημεία η εμπειρία του Μίλωνα έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Στο πρώτο σετ το 17-17 έγινε 20-17 και 23-19 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει έως το 24-22, ενώ στο δεύτερο ο Δικέφαλος προηγήθηκε 2-6 και 12-16. Με επιμέρους σκορ 7-1 ο Μίλων προσπέρασε με 19-17 και τελικά επικράτησε με 25-22, ενώ στο τρίτο η διαφορά άνοιξε από νωρίς (2-2, 7-2, 10-3, 17-6) για το τελικό 25-13.
 
Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-22, 25-15)

Διαιτητές: Γεράνιος - Πετούσης

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Παναγιώτης Γεωργούντζος): Παπαδόπουλος Β., Γεωργούντζος, Μαντελίδης, Κουβαράς, Βελλίνης, Παπαδόπουλος Λ. / Φραγκοζίδης (λ), Μαστροσταμάτης (λ), Παπέλης, Παΐζης, Μακρής, Τζιώρας, Καζαντζόγλου, Καλλιάδης.

Π.Α.Ο.Κ. (Μπάμπης Μπαμπαλιούτας): 
Ευαγγελίδης, Μαρμαρίδης, Τσουτάνης, Χειλαδάκης, Μαλετζίδης, Φαναράς / Τέλιος (λ), Γραβάλης (λ), Παντζάκης, Σαρρίδης, Μαυρίδης, Μαλετζίδης, Χατζηεμμανουήλ, Ντίνας.
 
Το πρόγραμμα:


Τετάρτη 19 Ιουνίου 2024


Α.Σ.Α. Έβρος - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (22-25, 18-25, 18-25)
Π.Α.Ο.Κ. - Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 3-1 (25-19, 25-19, 18-25, 25-18)

Πέμπτη 20 Ιουνίου 2024

Γ.Σ. Άθλος Πατρέων - Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 0-3 (21-25, 16-25, 21-25)
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Σ.Α. Έβρος 1-3 (25-23, 17-25, 23-25, 19-25)

Παρασκευή 21 Ιουνίου 2024

Α.Σ.Α. Έβρος - Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 3-0 (25-17, 25-17, 25-14)
Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων - Π.Α.Ο.Κ. 3-0 (25-22, 25-22, 25-15)

Βαθμολογία

1. Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 9β. (9-0)
2. Α.Σ.Α. Έβρος 6β. (6-4)
3. Π.Α.Ο.Κ. 3β. (4-7)

4. Γ.Σ. Άθλος Πατρέων 0β. (1-9)
 
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ

1984: Άρης Νικαίας
1985: Πανελλήνιος
1986: Μ. Αλέξανδρος Θεσσαλονίκης
1987: Φιλία Ηλιούπολης
1988: Άρης
1989: ΑΟ Ορεστιάδας
1990: ΓΑΣ Έδεσσας
1991: ΑΟ Ορεστιάδας
1992: ΑΟ Ορεστιάδας
1993: ΑΟ Ορεστιάδας
1994: Φιλία Ηλιούπολης
1995: ΑΟ Κηφισιάς
1996: Άρης Νικαίας
1997: Άρης Νικαίας
1998: Άρης Νικαίας
1999: Ορφέας Ηλιούπολης
2000: ΑΟ Ορεστιάδας
2001: Ηρακλής
2002: Ηρακλής
2003: Ηρακλής
2004: Ηρακλής
2005: Ηρακλής
2006: Ηρακλής
2007: Ηρακλής
2008: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2009: Ολυμπιακός
2010: Ηρακλής
2011: Εθνικός Αλεξανδρούπολης
2012: Ηρακλής
2013: Ηρακλής
2014: ΑΟΝΣ Μίλων
2015: ΓΣ Ηρακλής
2016: Πήγασος Πολίχνης
2017: Ολυμπιακός ΣΦΠ
2018: ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου
2019: ΑΟΝΣ Μίλων
2020: Δεν πραγματοποιήθηκε λόγω της πανδημίας covid-19
2021: Α.Ο. Αστέρας Νίκαιας
2022: Πήγασος Πολίχνης
2023: ΑΟΝΣ Μίλων
2024: ΑΟΝΣ Μίλων