ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ

markopoulorevoil

ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΙΩΝΙΚΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ

ionikos

Πανελλήνιο κοριτσιών Κ18: Δεύτερη θέση για τον ΑΟ Δεξαμενής

Ο οικοδεσπότης της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18 ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης επικράτησε του ΠΑΟΚ και κατέκτησε τη 2η θέση, αφήνοντας τρίτο τον Δικέφαλο.
 
Ο «τελικός της 2ης θέσης (καθώς ο Ιωνικός είχε ήδη κατακτήσει τον τίτλο), ήταν και το μοναδικό ματς του τουρνουά που κρίθηκε στα τρία σετ .
 
Στο πρώτο η σετ Μεταμόρφωση όπως και στους δύο προηγούμενους αγώνες της ξεκίνησε πολύ δυνατά (2-8) και παρόλο που ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-8, με καλό σερβίς της Σταυριανού έτρεξε σερί 7-0 για το 5-14, φτάνοντας εύκολα στο 0-1.
 
Το δεύτερο σετ είχε μεγαλύτερη ισορροπία με τον Δικέφαλο να ξεφεύγει με 13-10, αλλά  η Δεξαμενή ισοφάρισε γρήγορα σε 16-16 και μετέτρεψε το 17-16 σε 17-19.  Ο ΠΑΟΚ είχε τις ευκαιρίες του να μειώσει, αλλά έχασε όλες τις κόντρα μπάλες και στο 20-22 δύο λάθη στην επίθεση κι ένα μπλοκ διαμόρφωσαν το 20-25.
 
Η Δεξαμενή ξεκίνησε εντυπωσιακά και το τρίτο σετ ξεφεύγοντας γρήγορα με 3-8 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 8-11 και να χάνει κόντρα μπάλα για να ανοίξει και πάλι η διαφορά στο 8-14. Τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση έφεραν τον ΠΑΟΚ στο 13-15, για να ανοίξει πάλι η διαφορά στο 13-17 με χαμένο σερβίς και κακή υποδοχή κι εκεί ουσθαστικά να τελειώσουν όλα με την ομάδα της Μεταμόρφωσης να φτάνει εύκολα στη νίκη.
 
Διαιτητές: Γεωργάκη, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Τρίκκα.
 
Τα σετ: 18-25, 20-25, 16-25
*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 29 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων και της Δεξαμενής προήλθαν από 12 άσσους, 28 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.
 
ΠΑΟΚ (Μηλοβιάνου): Λόλα (0/7 επ.), Μπακή 13 (11/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ.-08% άριστες), Μεροδουλάκη 8 (4/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ανατολάκη (0/2 επ.), Χατζέλια 4 (0/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μιχοπούλου 14 (23/52 επ., 2 άσσοι, 42% υπ.-17% άριστες) / Μπιτσακτσή (λ, 57% υπ.-27% άριστες), Κωνσταντινίδου, Ντίαζ, Ματανάκη 1 (0/2 επ., 1 μπλοκ).
 
Δεξαμενή (Πολύζος): Σανιώτη 6 (6/14 επ., 62% υπ.-23% άριστες), Κατσιμάνη 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ.-17% άριστες), Σπαντιδάκη 4 (0/2 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σταυριανού 8 (5/17 επ., 3 άσσοι), Κανακάρη 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φωτουλάκη 6 (3/6 επ., 3 άσσοι) / Μπόμπολη (λ, 28% υπ.-00% άριστες), Χριστροδουλίδη, Δελερνιά,  Δημητρούλα. 
 
Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων και η βαθμολογία:
Σάββατο 11 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - ΠΑΟΚ 3-1 (25-18, 25-17, 23-25, 25-21)
 
ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-2 (25-23, 25-22, 20-25, 21-25, 15-5)
 
Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΠΑΟΚ  1-3 (26-24, 24-26, 15-25, 14-25)
 
ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Ιωνικός 2-3 (25-19, 25-20, 19-25, 16-25, 8-15)
 
Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 2-3 (26-24, 16-25, 25-19, 14-16)
 
ΠΑΟΚ - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης 0-3 (18-25, 20-25, 16-25)
Τελική βαθμολογία
1.ΑΟ Ιωνικός, 6 βαθμοί, 8-6 σετ
2.ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης, 6 βαθμοί, 8-5 σετ
3.ΠΑΟΚ, 3 βαθμοί, 4-7 σετ
4.Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, 3 βαθμοί, 6-8 σετ
 
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
1984 (Θήβα): ΣΑΚ Αγ. Παρασκευής
1985 (Φλώρινα): ΓΣ Δράμας
1986 (Αθήνα): Άρτεμις Κορυδαλλού
1987 (Πάτρα): Απόλλωνας Κερατσινίου
1988 (Τρίκαλα): Άρης Νίκαιας
1989 (Σκύδρα): Νίκη Αλεξανδρούπολης
1990 (Αίγιο): ΕΟ Σταυρούπολης
1991 (Νάουσα): ΕΑ Λάρισας
1992 (Άργος): ΓΣ Ηλιούπολης
1993 (Νάουσα): ΕΑ Λάρισας
1994 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
1995 (Αθήνα): Πανιώνιος
1996 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
1997 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
1998 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
1999 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2000 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2001 (Θεσσαλονίκη): ΑΟ Αμπελοκήπων
2002 (Γιαννιτσά): Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003 (Θεσσαλονίκη): ΑΕ Νίκαια
2004 (Λάρισα): ΓΣ Πετρούπολης
2005 (Αθήνα): ΕΑ Λάρισας
2006 (Αθήνα): Ερμής Δράμας
2007 (Θεσσαλονίκη): ΓΣ Ηρακλής
2008 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
2009 (Λάρισα): ΓΣ Ηρακλής
2010 (Θεσσαλονίκη): Ηρακλής Κηφισιάς
2011 (Θεσσαλονίκη): Αίας Ευόσμου
2012 (Αθήνα): Αίας Ευόσμου
2013 (Τρίκαλα): Ελπίς Αμπελοκήπων
2014 (Θεσσαλονίκη): Ελπίς Αμπελοκήπων
2015 (Παλαμάς): Ελπίς Αμπελοκήπων
2016 (Ζάκυνθος): ΑΣ Μακεδόνες
2017 (Αθήνα): Ηρακλής Κηφισιάς
2018 (Γλυφάδα): ΑΣ Άρης
2019 (Μαρκόπουλο): ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση
2020 (-): Δεν διεξήχθη λόγω της πανδημίας covid-19
2021 (Μουζάκι): ΑΟ Μαρκοπούλου
2022 (Μεταμόρφωση): ΑΟ Ιωνικός