Πανελλήνιο κοριτσιών Κ18: Ο Ιωνικός Νικαίας πέτυχε τεράστια νίκη επί της Δεξαμενής

Στο ντέρμπι των νικητών της 1ης ημέρας της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Κ18, ο Ιωνικός Νικαίας πέτυχε τεράστια ανατροπή και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου μετά από ένα τρομερό παιχνίδι στο κατάμεστο κλειστό της Μεταμόρφωσης.

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωση προηγήθηκε με 2-0 και 17-13 στο γ' σετ, αλλά ο Ιωνικός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και  να στείλει το ματς στο 5ο σετ όπου ολοκλήρωσε την ανατροπή κάνοντας το 2χ2.

Στο πρώτο σετ η Δεξαμενή από τους πρώτους πόντους είχε σταθερά το προβάδισμα με τον Ιωνικό να καταφέρνει να ισοφαρίζει (5-3, 5-5, 8-5, 8-8), ωστόσο η διαφορά άνοιξε στο 15-11 με τα συνεχόμενα λάθη στην επίθεση. Με πίεση στο σερβίς ο Ιωνικός μπόρεσε να πλησιάσει σε 17-15, όμως ένα χαμένο σερβίς και δύο κακές υποδοχές έφεραν και πάλι το σκορ στο 20-15 για να κλείσει το σετ στο 25-19 με δύο νέα λάθη στην υποδοχή.

Στο δεύτερο σετ και πάλι η Μεταμόρφωση και πάλι μπόρεσε να ξεφεύγει γρήγορα με 10-6 (με δύο συνεχόμενα λάθη στην επίθεση)  με τον Ιωνικό να απαντά με πίεση στο σερβίς (12-10) και λίγο αργότερα να μετατρέπει το 15-12 σε 15-15 με τα λάθη να έρχονται από τις γηπεδούχες αυτή τη φορά. Το σετ πήρε φωτιά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχει το 18-19, όπου η Δεξαμενή έτρεξε ένα εκπληκτικό σερί 6-0 (μετά το 19-19 είχαμε μία παράβαση στο φιλέ και συνεχόμενες κακές υποδοχές στα σερβίς της Σπαντιδάκη) για να πάρει το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ ο Ιωνικός έχοντας ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 6-8 και 9-11, αλλά με συνεχόμενες κόντρα μπάλες από την Σταυριανού και άσο της Κανακάρη η Μεταμόρφωση προηγήθηκε 13-11, για να φτάσει στο 17-13. Εκεί όμως συνεχόμενα λάθη στην επίθεση έφεραν τον Ιωνικό στον πόντο για να έχουμε το 17-17 με κόντρα επίθεση της Μαντάκη και το 17-18 με τον ίδιο τρόπο. Το σερί του Ιωνικού έφτυασε στο 0-10 (17-23) και τελείωσε με άουτ επίθεση της Μαντάκη (18-23), η οποία διαμόρφωσε το τελικό 19-25.

Ο Ιωνικός με την Μπουλούμπαση στο σερβίς και την Μαντάκη ασταμάτητη προηγήθηκε με 0-6 και 2-10 στην εκκίνηση του δ' σετ, αλλά η Σπαντιδάκη με συνεχόμενα μπλοκ κράτησε όρθια τη Μεταμόρφωση που μείωσε σε 5-10 και 9-11. Το δίδυμο Μαντάκη, Δημητρακάκου οδήγησε τον Ιωνικό και πάλι στο +4 (10-14), για να πλησιάσει η Δεξαμενή 14-17, ωστόσο η ομάδα της Νίκαιας έτρεξε νέο σερί για το 14-21 κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε το σετ για να οδηγηθεί ο αγώνας στο τάι μπρέικ.

Ο Ιωνικός μπήκε με κεκτημένη ταχύτητα και στο 5ο σετ όπου προηγήθηκε με 0-3, 1-7 με τις δύο ομάδες να αλλάζουν γήπεδο στο 2-8. Η Μεταμόρφωση δεν είναι τις ψυχικές και σωματικές δυνάμεις να επιστρέψει (είχε παίξει πέντε σετ και στην πρεμιέρα με τον Φιλαθλητικό) κι ο Ιωνικός με σχετική άνεση (3-12, 4-13) έφτασε στο 5-14. Εκεί η Μεταμόρφωση σε 8-14, αλλά ένα μπλοκ έδωσε τέλος στον αγώνα.

Διαιτητές: Παπαχατζής Π., Γεωργιάδης, Γραμματεία: Μιτσιάκα.

Τα σετ: 25-19, 25-20, 19-25, 16-25, 8-15
*Οι πόντοι της Δεξαμενής προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Ιωνικού προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Δεξαμενή (Πολύζος): Σανιώτη 6 (6/32 επ., 39% υπ.-18% άριστες), Κατσιμάνη 13 (13/51 επ., 37% υπ.-19% άριστες), Σπαντιδάκη 17 (7/15 επ., 3 άσσοι, 7 μπλοκ), Σταυριανού 10 (8/18 επ., 2 άσσοι), Κανακάρη 8 (4/7 επ., 1 άσσος,  3 μπλοκ), Φωτουλάκη 4 (3/4 επ., 1 άσσος) / Μπόμπολη (λ, 28% υπ.-19% άριστες), Δελερνιά (λ),Χριστροδουλίδη, Κακουρή, Σφίχτη 1 (1/1 επ.), Δημητρούλα, Τρίκκα.,

Ιωνικός (Δημητρακάκος): Μπουλούμπαση 8 (1/7 επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ.-39% άριστες), Βενεκε 8 (2/5 επ., 6 μπλοκ), Μαντάκη 26 (24/61 επ., 2 άσσοι, 58% υπ.-17% άριστες), Χιμάι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Καραγιαννίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακάκου 24 (24/62 επ., 47% υπ.-12% άριστες) / Μιχηαλίδη (λ, 51% υπ.-24% άριστες), Γεωργιάδου 2 (2 άσσοι), Μανέ, Μπαμπάτσικα 1 (1 άσσος).

Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων και η βαθμολογία:
Σάββατο 11 Ιουνίου 2022
ΑΟ Ιωνικός - ΠΑΟΚ 3-1 (25-18, 25-17, 23-25, 25-21)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3-2 (25-23, 25-22, 20-25, 21-25, 15-5)

Κυριακή 12 Ιουνίου 2022
Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός - ΠΑΟΚ  1-3 (26-24, 24-26, 15-25, 14-25)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Ιωνικός 2-3 (25-19, 25-20, 19-25, 16-25, 8-15)

Δευτέρα 13 Ιουνίου 2022
12.00: ΑΟ Ιωνικός - Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, Διαιτητές: Λιδωρικιώτη, Μάλφας, Γραμματεία: Τρίκκα.

14.00: ΠΑΟΚ - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης, Διαιτητές: Γεωργάκη, Παπαχατζής Π., Γραμματεία: Τρίκκα.