Φοίβος Μελισσίων και Νέοι Βύρωνος ξεχωρίζουν στα κορίτσια Κ18 εκτός Συναγωνισμού 2

Μόνοι στην κορυφή των ομίλων τους έμειναν κιόλας ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" και Νέοι Βύρωνος παρότι βρισκόμαστε μόλις στη δεύτερη αγωνιστική. Ξεκίνημα για τον Γ όμιλο όπου Νίκη Αμαρουσίου και ΑΣ Σπάτων “Γαία” πήραν καθαρές νίκες.

Διπλασίασε τις νίκες στον Α όμιλο ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος". Με νίκη 0-3 κόντρα στην ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 σε ένα ωραίο παιχνίδι πήρε τη δεύτερη φετινή νίκη και μάλιστα χωρίς καμία απώλεια σετ ακόμα. Τρίποντο και για τον ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' που με το 3-0 επί του ΑΣ Τυφών ξεκίνησε θετικά το πρωτάθλημα, καθώς την περασμένη βδομάδα έκανε το ρεπό του. Το πιο θεαματικό παιχνίδι, όμως, έγινε ανάμεσα σε ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες και ΑΕΚ. Οι κοπέλες του δικεφάλου προηγήθηκαν μετά από δύο υπέροχα σετ (25-27 και 23-25). Οι γηπεδούχες πήραν το πάνω χέρι στη συνέχεια του αγώνα και μετέτρεψαν το 0-2 σε 2-2. Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ ανέκαμψε και με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (13-15) πήραν μια δύσκολη νίκη. Ρεπό είχε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης.

Με τον Παναθηναϊκό να έχει ρεπό στον Β όμιλο οι Νέοι Βύρωνος έκαναν νίκη πρωτιάς στην έδρα του Ηλυσιακού. Έχοντας κάνει δύο πολύ καλά πρώτα σετ τα κορίτσια των Νέων Βύρωνος έδειξαν σημάδια χαλάρωσης στο τρίτο σετ με τις γηπεδούχες να μειώνουν σε 1-2. Ωστόσο με 13-25 οι Νέοι Βύρωνος πήραν τη νίκη χωρίς απώλεια βαθμών και βρέθηκαν στην κορυφή του Β ομίλου. Τους πρώτους τρεις βαθμούς τους πήραν ΑΕ Γκράβας και ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου. Η ΑΕ Γκράβας στο πρώτο της παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα είχε πολύ καλή παρουσία και επικράτησε με 3-0 του Αστέρα Αγίου Δημητρίου. Ανάλογη εικόνα είναι και η ΑΕΣ Ένωση Γαλατσίου που μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ από τον ΓΣ Απόλλων αλλά τελικά έφτασε στο 3-0 χωρίς πρόβλημα.

Πρώτη αγωνιστική για τον Γ όμιλο με τρεις αναμετρήσεις. Δύσκολη νίκη για τον ΑΟ Παλλήνη στην έδρα της ΑΣΠΕ "Θέτις". Οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν πίσω στα σετ δύο φορές αλλά αφού έφεραν το παιχνίδι στο 2-2 ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο πέμπτο και καθοριστικό σετ. Πολύ καλή εμφάνιση για την ομάδα της Νίκης Αμαρουσίου απέναντι στον ΖΑΟΝ. Νίκη με 3-0 για τις γηπεδούχες και μάλιστα πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό 25-3 στο πρώτο σετ. Τέλος, καθαρό τρίποντο και για τον ΑΣ Σπάτων "Γαία" που επικράτησε με 3-0 του ΕΑΟ Σπάτων σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενες έβαλαν δύσκολα στη Γαία παρότι δεν κατάφεραν να πάρουν κάποιο σετ.