ΕΣΠΑΑΑ: Εξαιρετικός η ΟΠΕ Χαλκίδας, κορυφή για τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης Κορίτσια Κ18

Μεγάλα παιχνίδια, ανατροπές και αναβολές περιελάμβαναν οι οκτώ όμιλοι της κατηγορίας κοριτσιών Κ18.

Στον Α όμιλο συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία η ΟΠΕ Χαλκίδας. Η ομάδα της Χαλκίδα επικράτησε του δεύτερου ΖΑΟΝ με 3-0 και παίζοντας πολύ ωραίο βόλλευ και αύξησε την μεταξύ τους διαφορά στους 6 βαθμούς. Ο Ηρακλής Χαλκίδας συνέχισε με νίκη απέναντι της Λεωνίδας Βασιλικού χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα και έτσι έπιασε στη δεύτερη θέση τον ΖΑΟΝ.

Δύο αναβολές και ένα ρεπό περιελάμβανε η αγωνιστική για τον Β όμιλο. Έτσι, ο Απόλλων βρήκε την ευκαιρία να απομονοθεί στην πρώτη θέση μετά την εντυπωσιακή νίκη με 0-3 επί των ΑΣΠ Σάλαμμον. Νίκη και για την "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 στην έδρα του Τυφών με 0-3. Έτσι, η "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 παρέμεινε κοντά στον Απόλλων από τον οποίο συνεχίζει να απέχει μόλις 3 βαθμούς.

Ήττα για του Ίωνες, στον Γ όμιλο, που έδωσε την ευκαιρία στη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης να πιάσει κορυφή. Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, ο ΑΟ Διονύσου πήρε τη νίκη της αγωνιστικής στην έδρα των Ιώνων με 1-3 και πλησίασε σε απόσταση 3 βαθμών από την πρώτη θέση. Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης έκανε εξαιρετικό παιχνίδι απέναντι στα Βριλίσσια και έφτασε στους 12 βαθμούς, όσους και οι Ίωνες, ωστόσο με έναν αγώνα λιγότερο.

Παρότι η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Πανελλήνιο δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να πάρει ένα σετ. Ο Παννελήνιος επικράτησε με 1-3 σε ένα δύσκολο παιχνίδι και κατάφερε να παραμείνει στην πρώτη θέση του Δ ομίλου. Ο Παναθηναϊκός είναι ο «συγκάτοικος» του Πανελληνίου στην πρώτη θέση αφού με την άνετη νίκη με 0-3 επί τους ΑΠΣ Ορφέα έφτασε τους 12 βαθμούς σε 4 αγώνες.

Ντέρμπι κορυφής είχε και ο Ε όμιλος. Ο ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" άλλαξε τα δεδομένα της κατάταξης με τη νίκη επί της ΑΕ Αμπελοκήπων με 3-0. Πλέον, ο "Φοίβος" με 12 βαθμούς προηγείται στη βαθμολογία με την ΑΕ Αμπελοκήπων να ακολουθεί στους 11, όσους έχει και η Νίκη Αμαρουσίου. Η Νίκη Αμαρουσίου, παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ ανέτρεψε το παιχνίδι και κέρδισε με 1-3 στην έδρα του Κολλεγίου Αθηνών.

Η Ένωση Βύρωνα εκμεταλεύτηκε το ρεπό του Απόλλων Αγίου Δημητρίου, στον ΣΤ όμιλο, και με τη νίκη με 3-1 επί της Δάφνης Αγ. Δημητρίου έπιασε τον Απόλλωνα στην πρώτη θέση. Εντυπωσικό παιχνίδι έκανε το Κολλέγιο Ντερή που πήρε τη νίκη με 0-3 επί του "Ηρακλή" Αγίου Δημητρίου, χωρίς να δεχτεί περισσότερους από 10 πόντους σε κανένα σετ.

Χωρίς αλλαγές στις πρώτες θέσεις συνεχισαν οι ομάδες του Ζ ομίλου. Στην πρώτη θέση παρέμεινε ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" μετά το επιβλητικό 0-3 στην έδρα της Βουλιαγμένης. Σε διαφορά 3 βαθμών παρέμειναν Νέοι Βύρωνος και Θέτις που πανηγύρησαν νίκες με ΓΣ Γλυκών Νερών και ΑΟ Λαγονησίου με 3-0 και 0-3 αντίστοιχα.

Στα τρία σετ κρίθηκαν όλα τα παιχνίδια του Η ομίλου. Κερδισμένη ήταν η ομάδα του Μαρκόπουλου που πήρε τη νίκη επί του ΔΑΣ Αραφήν με 0-3. Ο ΑΣ Παπάγου είχε ρεπό και έτσι έμεινε στη δεύτερη θέση με 9 βαθμούς όσους έχει πλέον και ο ΕΣ Νέας Μάκρης που πήρε σημαντική νίκη επί του Μαραθώνα με 3-0.