Δυνατές αναμετρήσεις στην κατηγορία Κ18 κοριτσιών για την 1η αγωνιστική

Στον Α όμιλο ξεχώρισε η νίκη της ΟΠΕ Χαλκίδας, στο ντέρμπι της Χαλκίδας, κόντρα στον Ηρακλή.

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι, η ΟΠΕ Χαλκίδας επικράτησε με 0-3 και έκανε τη δεύτερη νίκη σε δύο παιχνίδια και πλέον είναι μόνη πρώτη με 6 βαθμούς.

Οι δύο Αμαζόνες του Β ομίλου, Αμαζόνες Αχαρνών και ΑΟΝΝΝΕ Αμαζόνες, με τις νίκες τους εις βάρος του ΑΣΠ Σάλαμμον και ΑΣ Τυφών αντίστοιχα, έβαλαν άλλους 3 βαθμούς στο… σακούλι και είναι πλέον μόνες πρώτες στη βαθμολογία.

Στον Γ όμιλο ξεχώρισε το φοβερό παιχνίδι ανάμεσα σε ΑΟ Θρακομακεδόνων και Ίωνες ΑΣΠ. Το 0-3 δεν ήρθε καθόλου εύκολα για την πρωτοπόρο ομάδα της βαθμολογίας καθώς οι γηπεδούχες αποδείχθηκαν πολύ δύσκολος αντίπαλος. Σε ένα παιχνίδι με μεγάλες διακυμάνσεις, ο ΟΦ Γέρακα πήρε μια σημαντική νίκη με 1-3 κόντρα στον ΑΟ Οδυσσέας και μαζί με Ίωνες ΑΣΠ και Δεξαμενής Μεταμόρφωσης κυριαρχούν στον Γ όμιλο με 6 βαθμούς.

Οι παραδοσιακές δυνάμεις, Πανελλήνιος, Παναθηναϊκός και ΑΕΚ, συνεχίζουν να προπορεύονται στον Δ όμιλο αφού με νίκες χωρίς να χάσουν σετ πήραν τους 3 βαθμούς και στη 2η αγωνιστική και ισοβαθμούν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Με δύο ομάδες αήττητες στα πρώτα δύο παιχνίδια συνεχίζεται ο Ε όμιλος. Ηλυσιακός και ΑΕ Αμπελοκήπων νίκησαν ΑΕ Γκύζη Πολυγώνου και με 0-3 και 3-0 αντίστοιχα και έγιναν οι μόνες ομάδες χωρίς ήττα στον εν λόγο όμιλο.

Πιο ανταγωνιστικός είναι μέχρι στιγμής ο ΣΤ όμιλος με τριπλή ισοβαθμία στους 6 βαθμούς μεταξύ Ένωση Βύρωνα, Απόλλων Αγίου Δημητρίου και ΑΣ Κολλεγίου Ντερή. Οι τρεις αυτές ομάδες πήραν σημαντικές νίκες με αντιπάλους τον ΑΟ Καρέα, Νηαρ Ηστ και ΠΑΚ Χαλανδρίου χωρίς να χάσουν σετ, κατακτώντας τους 3 βαθμούς.

Η εξαιρετική εμφάνιση του ΑΣ Σπάτων "Γαία" με αντίπαλο τον ΓΣ Κορωπίου ξεχώρισε στον Ζ όμιλο. Ωστόσο, στον ίδιο όμιλο υπήρχε μια ακόμα πιο επιβλητική νίκη, αυτή που έκαναν οι Νέοι Βύρωνος εκτός έδρας με τον ΑΟ Λαγονησίου, όπου οι γηπεδούχες πήραν μόλις 7 πόντους στο πρώτο σετ, 12 στο δεύτερο και μόλις 4 στο τρίτο!

Στον Η όμιλο ήταν μέρα φιλοξενούμενων αφού σημειώθηκαν μόνο εκτός έδρας νίκες. Μαρκόπουλο, ΔΑΣ Αραφήν, ΕΑΟ Σπάτων και ΑΣ Παπάγου πήραν νίκες και «τρίποντο» ενώ μόνο ο ΓΣ Κερατέας απέναντι στον ΕΑΟ Σπάτων κατάφερε να πάρει ένα σετ και να μην ηττηθεί με 0-3.