Εντυπωσιακά σκορ και δυνατά παιχνίδια στην 1η αγωνιστική για το πρωτάθλημα Αγοριών Κ18

Το ξεκίνημα του πρωταθλήματος αγοριών Κ18 ήταν εντυπωσιακό και άκρως ενδιαφέρον.

Με εξαίρεση το παιχνίδι ΓΣ Κερατέας - ΟΠΕ Χαλκίδας, όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ, τα υπόλοιπα παιχνίδια έδωσαν καθαρή νίκη και 3 πόντους στους νικητές.

Η ομάδα της Χαλκίδας κέδρισε με άνεση το πρώτο σετ. Με την ίδια άνεση, όμως, η Κερατέα πήρε το δεύτερο σετ και ισοφάρισε. Ανατροπή στην ανατροπή και έτσι ο ΓΣ Κερατέας προηγήθηκε αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κάνουν το 2-2. Η ομάδα της Χαλκίδας ήταν πιο ψύχραιμη και αποφασισμένη και με 10-15 πήρε το 5ο και καθοριστικό σετ και ταυτόχρονα τη νίκη με 2-3.

Το πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Σχολή Μωραΐτη ήταν καταιγιστικό και πρόσφερε την πιο άνετη νίκη στην αγωνιστική. Το 4-25 του πρώτου σετ αποδεικνύει την ανωτερότητα των «πρασίνων» οι οποίοι έφτασαν με άνεση στο 0-3.

Οι Νέοι Βύρωνος επικράτησαν με 0-3 στην έδρα των Αμπελοκήπων ωστόσο η νίκη, παρότι με αυτό το σκορ, ήρθε δύσκολα καθώς οι γηπεδούχοι κόντραραν την ομάδα του Βύρωνα και στα τρία σετ.

Η ΑΕΚ με τον Φοίβο Μελισσίων προσέφεραν μια εντυπωσιακή «μονομαχία». Το πρώτο σετ του αγώνα κρίθηκε με το εντυπωσιακό 41-39 το οποίο αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα σκορ που έχουμε δει στο ελληνικό βόλλευ σε οποιαδήποτε κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι με 23-25 στο δεύτερο σετ αλλά η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στη συνέχεια του αγώνα και πήρε το καθαρό τρίποντο με 3-1.

Τέλος, στο Κολλέγιο Αθηνών, η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα σετ με 0-1. Το Κολλέγιο Αθηνών πήρε δύσκολα το επόμενο σετ με 25-23 αλλά κάπου εκεί ξέμεινε από δυνάμεις και ενέργεια. Ο ΑΟΠ Κηφισιάς ΄»πάτησε γκάζι» και με πολύ καλό 3ο και 4ο σετ πήρε τη νίκη με 1-3.