Πρώτο βήμα του Ηρακλή για τον τίτλο

Σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν λίγο ο Ηρακλής επικράτησε 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο αγώνα για τους τελικούς του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβωνπου διεξάγεται στην Μίκρα.

Ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να μπορέσει να κάνει το σκορ 1-1 όταν και προηγήθηκε στο 2ο σετ αλλά με πολύ καλή απόδοση οι παίκτες του Ηρακλή επιθέσεις, μπλοκ και άσσους κατάφεραν να φέρουν ξανά μπροστά το “γηραιό” στους τελευταίους πόντους για να πάρει τελικά το σετ ο Ηρακλής 25-22.

Ο Ολυμπιακός αυτό που δεν κατάφερε στο δεύτερο σετ το κατάφερε στο τρίτο καθώς μπήκε πιο συμμαζεμένα στο παιχνίδι και με καλή τεχνική, επιθέσεις κυρίως από τον Στράτο και τον Μαγγανά κατάφερε να περάσει μπροστά . Ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεση του αλλά αυτή τη φορά Ολυμπιακός πήρε το σετ 25-21.

Γενικά ο Ηρακλής με τη βοήθεια των οπαδών του έπιασε πολύ καλή απόδοση και με τον Στεφανίδη να μοιράζει ιδανικά το παιχνίδι, έχοντας τις λύσεις των Μούχλια, Κεσεσίδη, Βερβεσιώτη κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη

Ο Ολυμπιακός έδειξε πως μπορεί αλλά έχανε τη συνοχή του στα κρίσιμα σημεία κι έκανε λάθη που δε του επέτρεψαν να κάνει κάτι καλύτερο.

Τα σετ: 25-17, 25-22, 21-25, 25-14

Λάμπης Μπαμπαλιούτας (Ηρακλής Πετ. 2015): «Κρατάω το καλό πρώτο σετ που είχαμε. Το παιχνίδι ήταν νευρικό, υπήρχε πίεση και από τις δύο ομάδες, λόγω της μεγάλης σημασίας του. Έχουμε άλλον έναν τελικό αύριο που δεν πρέπει να έχουμε κενά διαστήματα. Πρέπει να έχουμε διάρκεια στο παιχνίδι μας».

Αντώνης Βουρδέρης (Ολυμπιακός ΣΦΠ): «Δεν είμαστε ικανοποιημένοι από το αποτέλεσμα. Η ομάδα μας είναι υψηλότερου επίπεδου από αυτό που παρουσιάσαμε σήμερα. Δεν δείξαμε τον απαραίτητο ψυχισμό να κερδίσουμε, όταν ήμασταν μπροστά στο σκορ. Κάποια αβίαστα λάθη μας στοίχισαν ένα σετ. Βάζουμε τελεία στον αγώνα και αφοσιωνόμαστε στον αυριανό αντίπαλό μας, σε ένα παιχνίδι που θα οδηγήσει στα μετάλλια».

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-22, 21-25, 25-14)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Μπαμπαλιούτας): Στεφανίδης 4 (2/3 επ., 2 άσσοι), Μούχλιας 34 (24/45 επ., 8 άσσοι, 2 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 11 (9/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ.), Καλαϊτζίδης 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ.), Κεσεσίδης 6 (3/6 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κονιόρδος 1 (0/5 επ., 1 άσσος) / Κωστάκογλου (λ, 77% υπ.), Νικολαΐδης 1 (1/2 επ., 50% υπ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Βουρδέρης): Μπαραμπάτης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Νάρτα 14 (12/34 επ., 2 μπλοκ), Μπεζάνι 5 (2/10 επ., 3 μπλοκ), Μαγγανάς 12 (11/24 επ., 1 άσσος, 54% υπ.), Στράτος 15 (13/33 επ., 2 μπλοκ, 74% υπ.), Ζωγραφάκης 2 (0/2 επ., 2 μπλοκ) / Γεωργόπουλος (λ, 35% υπ.), Μαζωνάκης (λ, 25% υπ.), Σαπουτζής, Κανέλλης, Αθανασίου.