Συνεχίζει στην κορυφή ο Απόλλων Καλαμάτας, κέρδισε και τον Ηρακλή Κηφισιάς

Μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας παραπαίει ο Ηρακλής καθώς δε τα κατάφερε απέναντι στον πρωτοπόρο Απόλλωνα Καλαμάτας γνωρίζοντας την ήττα στο Ζηρίνειο με 3-0 σετ.

Ωστόσο, παρά την ήττα ο Ηρακλής πραγματοποίηση καλή εμφάνιση δεδομένου ότι ο Απόλλωνας βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας και κατάφερε να τον κοντράρει σε όλα τα σετ, θα μπορούσε μάλιστα να είχε κάνει και κάτι καλύτερο στο δεύτερο.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πολύ κοντά αλλά μετά το 14-14 ο Απόλλωνας (που είχε κατέβει με 10 παίκτριες) πέρασε μπροστά 16-18 αναγκάζοντας τον Ηρακλή σε τάιμ άουτ που ωστόσο δεν οδήγησε σε κάτι καλό με με μπλοκ στην Κουσούλη έγινε το 20-25.

Η Κηφισιά στο δεύτερο σετ μπήκε πιο αποφασισμένα, προηγήθηκε 9-7 και στο 11-8 ο Απόλλωνας πήρε τάιμ άουτ. Η ομάδα της Καλαμάτας ροκάνισε τη διαφορά και πέρασε μπροστά στο 15-16 για να πάρει τάιμ άουτ ο Ηρακλής. Η Καλαμάτα κράτησε προβάδισμα αλλά ο Ηρακλής ανέβασε την απόδοσή του, άρχισε να κυνηγάει τις μπάλες και κάπου η χαλάρωση της Καλαμάτα σε εκείνο το σημείο έφεραν την ισοφάριση στο 23-23. Ακολούθησε λάθος της Νικολογιάννη, η Γιαννακοπούλου έκανε το 25-25, 26-26 αλλά ακολούθησαν 2 πόντοι του Απόλλωνα και με επίθεση της Παναγοπούλου έγινε το 26-28 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Ηρακλής έμεινε πίσω παρόλο που προσπαθούσε αλλά ο Απόλλων είχε μπει με σοβαρότητα αυτή τη φορά πήρε εύκολα διαφορές (9-14, 10-16). Σε μια τελευταία προσπάθεια ο Ηρακλής κατάφερε να πλησιάσει 15-18, ο προπονητής του Απόλλωνα πήρε τάιμ άουτ,, Η Κορακιανίτη έκανε το 16-20, οι δύο πόντοι του Ηρακλή πήγαν σε τάιμ άουτ τον Απόλλωνα στο 19-21, η Καραμούτζου έκανε το 19-22, η Καρακύκλα το 20-24 και το σετ έληξε 20-25 υπέρ του Απόλλωνα.

Αρκετά παράπονα είχε ο Ηρακλής για τη διαιτησία ιδίως στο δεύτερο σετ.