Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τη Λαμία με φόντο τους καπνούς του μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο με 3-1 σετ επί του Α.Ο. Λαμίας 2013, στο παιχνίδι που ολοκλήρωθησε την 14η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Ο αγώνας ξεκίνησε με 1,5 ώρα καθυστέρηση λόγω εκτάκτων γηπεδικών συνθηκών (αποπνικτική ατμόσφαιρα λόγω καπνού εντός του γηπέδου από χρήση κροτίδων) που προξενήθηκαν από αγώνα μπάσκετ που είχε νωρίτερα στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Λόγω απουσιών η Λαμία έπαιξε με ακραία τη Δήμητρα Σουλιώτη και διαγώνια την Ειρήνη Κουτρούμπη και παρόλα αυτά πραγματοποίησε καλή εμφάνιση καταφέρνοντας να πάρει το τρίτο σετ και να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο τέταρτο.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης ξεκούρασε τις Γκρότους, Παπαφωτίου, Χατζηευστρατιάδου από το ξεκίνημα του αγώνα και στα μισά του πρώτου σετ απέσυρε στο πάγκο και τις Ανθούλη, Ανάε. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ με 25-11 και 25-22.

Στο τρίτο σετ η Λαμία αντέδρασε, προηγήθηκε με 12-18 και παρά την επιστροφή των Παπαφωτίου, Ανθούλη στο ματς, η Λαμία έστειλε το παιχνίδι σε τέταρτο σετ (19-25).

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-0, 11-5 και 14-7 αλλά είδε τη Λαμία να τον φτάνει στο σκορ και να περνάει και μπροστά με 18-19 με λάθος της Νικολογιάννη. Η ίδια με δύο συνεχόμενους πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, για να τελειώσει λίγο αργότερα το σετ με 25-22 και ο αγώνας με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Μαύρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Παυλάκης, Τομαράς, Γραμματεία: Ψάρρα.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-5, 21-8, 25-11
2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 25-22
3ο σετ: 2-8, 11-16, 16-21, 19-25
4ο σετ: 8-2, 16-12, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-11, 25-22, 19-25, 25-22) σε 100'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης):
Ανάε 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 60% άριστες), Ανθούλη 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ), Μετάξα 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ), Κρος 9 (3/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μερκούρη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 16 (16/40 επ., 59% υπ. - 31% άριστες) / Πολίτη (λ, 61% υπ. - 28% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Βασιλαντωνάκη 3 (2/12 επ., 1 άσσος), Παλάσιος 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. - 28% άριστες), Παπαφωτίου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 9 (6/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέμπους 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κουτρουμπή 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ), Λίβινγκστον 21 (18/65 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. - 28% άριστες), Μητακίδου 10 (4/12 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σουλιώτη 2 (2/16 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 59% υπ. - 20% άριστες), Κτιστάκη, Τσιριμόκου.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Καλμαζίδης (Προπονητής Παναθηναϊκού):
Ήταν μια ευκαιρία για εμάς το σημερινό ματς και βγάλαμε αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα. Η παρουσία πολλών αθλητριών μας σε πολλές θέσεις δεν είναι πονοκέφαλος αλλά μας δίνει πολλές εναλλακτικές. Έχουμε την ευκαιρία να καταφέρουμε ένα καλύτερο πλασάρισμα στο πρωτάθλημα τις επόμενες αγωνιστικές και αυτό θα διεκδικήσουμε. Από κει και πέρα βέβαια το πρωτάθλημα κρίνεται στα πλέι οφ και εκεί θα πρέπει να βρισκόμαστε σε πλήρη ετοιμότητα».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Ξέραμε με ποιον παίζαμε. Είχαμε πει ότι έπρεπε να παίξουμε χωρίς άγχος. Ίσως μετά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, εμάς μας βγήκαν αρκετές φάσεις και παρά τα πολλά προβλήματα που έχουμε κάναμε καλή εμφάνιση. Βγάλαμε διάθεση και συγκέντρωση και πρέπει να κάνουμε το ίδιο στα επόμενα δύσκολα παιχνίδια που έρχονται».