Δύσκολη νίκη του ΑΟ Θήρας επί του Ηλυσιακού

Στη πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε ο Α.Ο. Θήρας, ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 3-2 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό της Σαντορίνης.

Αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, η ομάδα των Κυκλάδων χρειάστηκε να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ για να πάρει τους δύο βαθμούς, που την φέρνουν στους 13 βαθμούς. Ο Ηλυσιακός με τον βαθμό που απέσπασε έφτασε τους 10 και έμεινε στην έβδομη θέση.

Με πρωταγωνίστριες τις Μερκάδο, Κωνσταντέλλου και Λάνγκεγκερ ο Α.Ο.Θ. έκανε το 2-0 σετ με 25-17, 25-21, όμως ο Ηλυσιακός δεν παράτησε το παιχνίδι. Με τη τριάδα Πένε, Μπορχανί και Ράντοβιτς να παίρνουν το βάρος στην επίθεση, ήρθε η ισοφάριση με 22-25 και 22-25.

Στο τάι μπρέικ, το 5-5 έγινε 8-5 με τα σερβίς της Κιουτσιούκη, ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε να μειώσει, με την Μερκάδο να διαμορφώνει το 15-12 για το τελικό 3-2 σετ.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Δρόσος, Γεωργοπούλου Α., Γραμματεία: Ιωάννου Μ..

1ο σετ: 8-1, 16-8, 21-15, 25-17
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-17, 25-21
3ο σετ: 3-8, 12-16, 15-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 22-25
5ο σετ: 4-5, 10-7, 12-8, 15-12

*Οι πόντοι της Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-21, 22-25, 22-25, 15-12) σε 132'

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Βλάντιμιρ Βάσοβιτς): Κωνσταντέλλου 8 (5/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπόζιτς, Λάνγκεγκερ 13 (11/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 33% άριστες), Μερκάδο 26 (22/64 επ., 4 μπλοκ), Κέτσμαν 20 (19/37 επ., 1 άσσος, 48% υπ. - 30% άριστες), Κιουτσιούκη 10 (5/18 επ., 5 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 56% υπ. - 26% άριστες), Καλαποδά, Αδαμοπούλου, Τσοχατζή 1 (1 μπλοκ), Φάκη 1 (1/6 επ., 56% υπ. - 44% άριστες).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 7 (7/17 επ.), Πένε 21 (14/51 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες), Μπέντα, Μπορχανί 19 (15/36 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ράντοβιτς 10 (9/30 επ., 1 άσσος), Αργυρίου 8 (6/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 45% υπ. - 32% άριστες), Βουλγαράκη (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Γαροφαλάκη, Αποστολάκη 2 (2/2 επ., 38% υπ. - 25% άριστες).

Η γνώμη του πάγκου

Βλάντιμιρ Βάσοβιτς (Προπονητής Α.Ο. Θήρας):
«Πρώτα απ'όλα συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου για τη νίκη. Το σημαντικό είναι η νίκη. Είχαμε καλή αρχή αλλά μετά δεν παίξαμε, γιατί ο αντίπαλος μας πίεσε. Βρήκαμε στο τέλος τις λύσεις και πήραμε τη νίκη. Είναι το τρίτο μας τάι μπρέικ φέτος και για πρώτη φορά νικήσαμε. Θα μάθουμε πράγματα από αυτή τη νίκη».

Κάταλιν Κις (Προπονήτρια Ηλυσιακού):
«Είμαι περήφανη που γυρίσαμε το παιχνίδι. Μετά από ένα δύσκολο ταξίδι τα κορίτσια ήταν έτοιμα. Αργήσαμε λίγο να βρούμε ρυθμό αλλά το σημαντικό είναι ότι τον βρήκαμε. Μόλις πιέσαμε παραπάνω στο σέρβις και βρήκαμε λίγο το μπλοκ-άμυνα καταφέραμε και γυρίσαμε το ματς. Είμαστε χαρούμενες για αυτόν τον βαθμό αλλά πιστεύω πως μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα».