Θετικό το δυνατό τεστ του Ολυμπιακού απέναντι στον ΑΟ Θήρας

Το «τρία στα τρία» στα φιλικά προετοιμασίας της έκανε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού.

Στο πιο δυνατό «τεστ» έως τώρα, τα κορίτσια του Θρύλου επικράτησαν με 3-0 σετ (26-24, 25-20, 25-21) του ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, με 13 μπλοκ. Οι «ερυθρόλευκες» έπιασαν υψηλό ρυθμό στο ματς, κυριάρχησαν επί της ομάδας της Σαντορίνης και έδειξαν για άλλη μία φορά θετικά στοιχεία. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Γουίντερς, με 14 πόντους και ακολούθησε η Κούμπουρα με 11.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (6-8), με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει σε 8-8, με μπλοκ. Με μονό μπλοκ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα (9-8), με την Κούμπουρα να μπλοκάρει ξανά, για το +2 (10-8). Με δύο διαδοχικούς άσσους, η Γενιτσαρίδη ανέβασε τη διαφορά στους τρεις πόντους (17-14) για τις «ερυθρόλευκες», ενώ η Όλμπρεχτ, με μπλοκ, έκανε το 18-15. Ο ΑΟ Θήρας πήρε προβάδισμα (23-24), η Χριστοδούλου ισοφάρισε σε 24-24, με την Χριστοδούλου να «γράφει» το 25-24 για τον Ολυμπιακό. Το σετ κατέληξε στον Θρύλο, με την Γενιτσαρίδη να κερδίζει τον τρίτο της άσσο (26-24).

Στο δεύτερο σετ, η Σαντορίνη προηγήθηκε με 8-6, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8, με την Γενιτσαρίδη να μειώνει σε 10-9, με πάιπ. Με ωραία επίθεση της Γουίντερς, ο Θρύλος πλησίασε ξανά στον πόντο (10-11) και έπειτα, ισοφάρισε (11-11), όμως η ομάδα των Κυκλάδων πέρασε και πάλι μπροστά (11-13). Η Κούμπουρα, με δυνατό χτύπημα, μείωσε σε 13-12, με τις «ερυθρόλευκες» να παίρνουν προβάδισμα με 15-14, με μπλοκ της Όλμπρεχτ! Στη συνέχεια, η Κούμπουρα, με εξαιρετικό σερβίς, έδωσε «αέρα» δύο πόντων (16-14) στον Ολυμπιακό, ενώ η Γενιτσαρίδη, με έξυπνο πλασέ, σκόραρε για το 17-15. Η διαφορά του Θρύλου έφτασε στο +3 (19-16) δια χειρός Εμμανουηλίδου. Οι «ερυθρόλευκες» κράτησαν το +3 (21-18, 22-19, 23-20), με την Όλμπρεχτ να σηκώνει… τείχος και να «τελειώνει» το σετ (25-20), με δύο εντυπωσιακά μπλοκ!

Στο τρίτο σετ, ο Σπύρος Σαραντίτης έδωσε χρόνο συμμετοχής στο «νέο αίμα» και συγκεκριμένα, στις Χατζηγρηγορίου, Αντωνακάκη, Ζαφειρίου και Τσιτσιγιάννη. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ του σετ (1-0), με την Γουίντερς και γρήγορα-γρήγορα, έφτασε στο +5 (12-7). Με πρώτο χρόνο της Όλμπρεχτ, τα κορίτσια του Θρύλου ξέφυγαν με +7 (15-8) από τον ΑΟ Θήρας, ο οποίος αντέδρασε και με 7-0 σερί, ισοφάρισε σε 15-15. Η Ζαφειρίου, με μπλοκ άουτ, έδωσε ξανά προβάδισμα (16-15) στις «ερυθρόλευκες», με την Τσιτσιγιάννη να ισοφαρίζει σε 17-17. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +2 (19-17), οι φιλοξενούμενες έφεραν το σετ στα ίσια (19-19), όμως η Όλμπρεχτ, με μπλοκ, ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +2 (23-21). Η Γουίντερς έκανε το 24-21 και στη συνέχεια, με νέο καρφί, έδωσε τη νίκη στον Θρύλο με 3-0 σετ (25-21).

Τα σετ 3-0 (σε 1.24): 26-24, 25-20, 25-21