Volley League γυναικών: Βγαίνουν τα ζευγάρια των ημιτελικών

Με τη διεξαγωγή των δεύτερων αναμετρήσεων ολοκληρώνεται αυτό το Σαββατοκύριακο η προημιτελική φάση της Volley League Γυναικών.

Τρεις αναμετρήσεις θα διεξαχθούν το Σάββατο 16/4, ενώ το ντέρμπι των Δικεφάλων (ΠΑΟΚ-ΑΕΚ) θα διεξαχθεί την Κυριακή 17/4.

Στις πρώτες αναμετρήσεις (που διεξήχθησαν στην έδρα της ομάδας που τερμάτισε στη χαμηλότερη θέση της βαθμολογίας) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 στη Λαμία, ο Παναθηναϊκός επίσης με 3-1 στην Σαντορίνη κι ο Άρης με το ίδιο σκορ στη Βούλα, ενώ η μοναδική ομάδα που εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα ήταν η ΑΕΚ που επιβλήθηκε με 3-1 του ΠΑΟΚ.

Υπενθυμίζουμε ότι στην περίπτωση που και οι δύο διαγωνιζόμενες ομάδες έχουν από μία νίκη, στους δύο μεταξύ τους αγώνες, δημιουργείται βαθμολογία, όπως αυτή προβλέπεται στο άρθρο 17 της παρούσης (3 βαθμοί για νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ, 2 βαθμοί για νίκη με 3-2 σετ, 1 βαθμό για ήττα με 2-3 σετ και Ο βαθμοί για ήττα με 1-3 και 0-3 σετ).

Εάν με την βαθμολογία αυτή έχουν τους ίδιους βαθμούς, τότε μετά τη λήξη του 2ου αγώνα θα διεξάγεται Χρυσό Σετ (golden set-σετ ισοπαλίας) στους δεκαπέντε (15) πόντους με ελάχιστο προβάδισμα δύο (2) πόντων, όπως ισχύει σε όλα τα άλλα σετ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα (σε παρένθεση το σκορ του πρώτου αγώνα)

Volley League Γυναικών - Play Off - Δεύτερο παιχνίδι Α' Φάσης

Σάββατο 16 Απριλίου 2022

Μίκρα 18.30: Άρης - ΑΣΠ Θέτις (3-1)

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Κουκουμάκας, Επόπτες: Βασδέκης, Παπαδοπούλου, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.

«Μ. Μερκούρη» Ρέντη 19.00: Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΟ Λαμίας 2013 (3-1)
Διαιτητές: Μουλά Ε., Ράντσιου, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Κωτσιάς, Γραμματεία: Νικολάου.

Αγίου Θωμά Μαρούσι 20.30: Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΟ Θήρας (3-1)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Νικάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Καπότης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

Κυριακή 17 Απριλίου 2022

PAOK Sports Arena 15.00: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ (1-3)

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Καπλάνης, Γραμματεία: Σιδηρά.