Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League έκανε ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της Volley League γυναικών έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος στον πρώτο αγώνα κόντρα στον ΑΟ Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» επικράτησε με 3-1 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» το προσεχές Σάββατο (16/4, 19.00) χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για την τετράδα.
Ο Κάρλο Παρίζι ξεκούρασε την Βίλμα Σάλας και μετά από αρκετό καιρό επέστρεψε στο βασικό σχήμα η Μαριάνα Κόστα.
Ο Ολυμπιακός κατέκτησε εύκολα τα δύο πρώτα σετ, όμως η Λαμία δεν τα παράτησε στο τρίτο. Με το σκορ στο 17-15 υπέρ του Ολυμπιακού η Λαμία παίρνει την αλλαγή και στο παιχνίδι περνάει η Κοντονάσιου για το σερβίς, με την Ελληνίδα αθλήτρια να δυσκολεύει την υποδοχή του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να τρέχουν σερί 4-0 και να προηγηθούν με 20-17. Η διαφορά δεν μειώθηκε για το 25-23 και το 2-1 σετ.
Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε διαφορά ασφαλείας από το ξεκίνημά του, το οποίο κράτησε ως το φινάλε για το 25-17 και το τελικό 3-1 σετ.
Η γνώμη του πάγκου
Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας):
«Μπήκαμε στα δύο πρώτα σετ εκτός ρυθμού και μαγκωμένοι. Μας επηρέασε η διακοπή. Στο τρίτο προσπαθήσαμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Φανήκαμε ανταγωνιστικοί αλλά ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και δίκαια πήρε τη νίκη. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι και πρέπει να παίξουμε χωρίς άγχος για να διεκδικήσουμε ότι μας αναλογεί».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού):
«Ήταν ένα καλό ματς, μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ, όπου η ομάδα χαλάρωσε λίγο. Το ματς ήταν περίπλοκο γενικά, γιατί στο πρώτο σετ και στο δεύτερο πιέσαμε πολύ στο σερβίς και είχαμε καλή μπλοκ άμυνα, αλλά και καλό side out. Στο τρίτο σετ, δεν παίξαμε τόσο με το σερβίς μας και η Λαμία εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση μας, αλλά στο τέταρτο σετ ξεκινήσαμε δυνατά, παίξαμε καλά, όπως στα πρώτα δύο και νικήσαμε. Τώρα, ξεχνάμε το ματς αυτό και πάμε για αυτό του Σαββάτου, προκειμένου να πάρουμε την πρόκριση».

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.