Πρώτο βήμα για την παραμονή έκανε ο Ηλυσιακός νικώντας τις Αμαζόνες

Τη πρώτη νίκη από τις δύο που χρειάζεται για να παραμείνει στη κατηγορία πέτυχε ο Ηλυσιακός στη Νέα Ερυθραία, καθώς κατάφερε στο πρώτο παιχνίδι των play out να «σπάσει» την έδρα των Αμαζόνων και να πάρει το προβάδισμα για την παραμονή στη Volley League γυναικών.

Στο πρώτο σετ οι Αμαζόνες είχαν το προβάδισμα μέχρι το 15-15, με τον Ηλυσιακό στη συνέχεια με πρωταγωνίστρια την Λεγκρός πέρασε μπροστά στο σκορ και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Με επίθεση της Αμερικανίδας διαγώνιας η ομάδα των Ιλισίων έκανε το 1-0 σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ μέχρι το 17-16. Σε εκείνο το σημείο με σέρβερ την Μορένο ο Ηλυσιακός έκανε σερί 5-0 και πέρασε μπροστά με 21-17 με άσσο της ακραίας από τον Άγιο Δομίνικο. Με μπλοκ της Λεγκρός στην Σάντος ο Ηλυσιακός έκανε το 2-0 σετ πάλι με 25-22.

Στο τρίτο σετ οι Αμαζόνες δεν το έβαλαν κάτω, προηγήθηκαν με 8-2 και παρά το σερί του Ηλυσιακού που έφερε το σετ στον πόντο (8-7), οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχό του, με την Σάντος να διαμορφώνει με μπλοκ το 25-15 για το 2-1 σετ.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι το 18-18. Ο Ηλυσιακός πέρασε μπροστά με 20-18, οι Αμαζόνες μείωσαν σε 20-19 αλλά η ομάδα των Ιλισίων πήρε το side out με την Ράντοβιτς, η οποία πήγε στο σερβίς και δεν έφυγε ξανά για το τελικό 25-19 που ήρθε μετά από μπλοκ της Μερκούρη.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους την προσεχή Τετάρτη (6/4, 20.00) στο κλειστό γυμναστήριο Ιλισίων «Αντώνης Φώτσης» για το δεύτερο παιχνίδι των πλέι άουτ. Αν ο Ηλυσιακός επικρατήσει θα παραμείνει στη Volley League και οι Αμαζόνες θα υποβιβαστούν, ενώ αν πάρει τη νίκη η ομάδα του Βασίλη Πανδή θα υπάρξει και τρίτη αναμέτρηση στη Νέα Ερυθραία.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Σταυράτη, Σπίγγου, Γραμματεία: Πεσίνογλου.

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 22-25
3ο σετ: 8-2, 16-12, 21-14, 25-15
4ο σετ: 5-8, 14-16, 19-21, 19-25

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 13 άσσους, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-15, 19-25) σε 98'

ΑΟΝ ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντος 21 (13/40 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Γουάτκινς 7 (3/8 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κασδοβασίλη 6 (3/9 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μορέιρα 17 (15/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. - 52% άριστες), Μαστοράκη 6 (3/9 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοΚ), Γκρέκα 3 (3/17 επ., 41% υπ. - 35% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 44% υπ. - 38% άριστες), Παγώνη (λ), Καραγκούνη 2 (2/9 επ., 38% υπ. - 15% άριστες).