Με τρίποντο στην τσέπη έφυγαν οι Αμαζόνες από τον Πειραιά

Με το τρίποντο επιστρέφουν από τον Πειραιά οι Αμαζόνες μετά την επικράτησή τους με 3-1 σετ επί του Πορφύρα.
Η ομάδα της Νέας Ερυθραίας πανηγύρισε την 6η της φετινή νίκη που την κρατάει σε απόσταση αναπνοής από την οκτάδα.

Ο Πορφύρας πάλεψε το παιχνίδι με εξαίρεση το πρώτο σετ δείχνοντας καλά στοιχεία ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος, παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε, αυτών της Αλισάνοβα και της Ποντικάκη. Ντεμπούτο έκανε η 21χρονη ακραία Ηρώ Χούντα, η οποία ερχόμενη ως αλλαγή πέτυχε 17 πόντους.
Οι Αμαζόνες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και έκαναν εύκολα το 1-0 σετ με 25-14, όμως στη συνέχεια οι αθλήτριες του Βασίλη Πανδή ανέβασαν την απόδοσή τους και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας 25-23.

Το τρίτο και το τέταρτο σετ κρίθηκαν με παρόμοιο τρόπο, με τις Αμαζόνες να προηγούνται 24-20, ο Πορφύρας μείωσε σε 24-22 είχε και κόντρα επιθέσεις (στο τρίτο σετ η Ροντρίγκες κάρφωσε, οι διαιτητές έδωσαν άουτ και οι γηπεδούχοι ζητούσαν επαφή στο μπλοκ) που δεν τελείωσε, με τις φιλοξενούμενες στη συνέχεια να παίρνουν τα σετ και στο φινάλε τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Βασίλης Πανδής (Προπονητής Πορφύρα): «Πρώτον Καλή χρονιά με υγεία σε όλον τον κόσμο. Σήμερα ήταν ένα παιχνίδι ειδικών συνθηκών όπου εκτός από τον αντίπαλο στην άλλη πλευρά του φιλέ είχαμε να αντιμετωπίσουμε για ακόμη μια φορά πολλά προβλήματα δικά μας, απουσιών ή αποχής παικτριών από τις προπονήσεις. Αγωνιστικά εκτός από το πρώτο σετ, δεδομένων των προβλημάτων, σταθήκαμε πολύ καλά και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Το τρίτο σετ δε, που κάναμε μια πολύ δύσκολη ανατροπή το χάσαμε από διαιτητικό λάθος στο τέλος. Είμαστε υποχρεωμένοι να το ξεχάσουμε σήμερα κιόλας γιατί σε τρεις μέρες παίζουμε ένα εξίσου σημαντικό παιχνίδι για μας με το Μαρκόπουλο».

Λεωνίδας Γαϊτανάκης (προπονητής Αμαζόνων): «Έγινε ένα πολύ δυνατό ματς... Ο Πορφύρας εκτός του ότι έχει μια πολύ δύσκολη έδρα, σήμερα πραγματικά μας πίεσε πολύ από το σερβίς, αλλά καταφέραμε και πήραμε τη νίκη και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας».

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Πρέντζας, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Ανδρέου, Κατσιάρας, Γραμματεία: Καλιγέρη.

1ο σετ: 5-8, 9-16, 13-21, 14-25
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-23
3ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 22-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 16-21, 22-25

*Οι πόντοι του Πορφύρα προήλθαν από 11 άσσους, 44 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και των Αμαζόνων προήλθαν από 9 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (14-25, 25-23, 22-25, 22-25) σε 109'

Α.Ο.Φ. ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Βασίλης Πανδής): Σάντε 5 (2/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Θαλασσινού 10 (10/23 επ., 68% υπ. - 11% άριστες), Μασούρα, Ροντρίγκες 18 (15/56 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παβλένκο 5 (1/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Αλμπάνη 4 (2/4 επ., 2 άσσοι) / Μπουτσελάκου (λ, 50% υπ. - 14% άριστες), Βαλσαμάκη (λ), Σακιζλή, Χούντα 17 (14/41 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 10% άριστες).

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Λεωνίδας Γαϊτανάκης): Αρβανιτοπούλου 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 27 (22/46 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κασδοβασίλη, Βυθούλκα 1 (1 άσσος), Χριστοδούλου 13 (9/25 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 18% άριστες), Γκρέκα 13 (10/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 28% υπ. - 11% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 67% υπ. - 42% άριστες), Γουάτκινς 1 (1 άσσος), Καραγκούνη 2 (2/6 επ., 50% υπ. - 30% άριστες), Μαστοράκη 5 (1/3 επ., 4 μπλοκ).