Στην κορυφή ολοκλήρωσε το 2021 ο Παναθηναϊκός

Με νίκη ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2021 ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού για δύο σετ Ηλυσιακού με 3-1.

Οι «πράσινες» τα βρήκαν σκούρα στα δύο πρώτα σετ από την ομάδα των Ιλισίων, η οποία είχε σετ μπολ στο πρώτο σετ (24-23), το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε, με τις γηπεδούχες με σερί 3-0 να κάνουν το 1-0 (26-24). Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 21-19, όμως ο Ηλυσιακός με δικό του σερί 6-0 έκανε την ανατροπή και ισοφάρισε σε 1-1 σετ (25-21).

Στο τρίτο και το τέταρτο σετ οι αθλήτριες του Απόστολου Οικονόμου ανέβασαν την απόδοσή τους, κατακτώντας τα με 25-10 και 25-1, για το τελικό 3-1 σετ.

Βραβεύτηκε η KYANA MVP Τζένιφερ Κρος

Πριν το πρώτο σερβίς του αγώνα βραβεύτηκε η Καναδή κεντρική του Παναθηναϊκού Τζένιφερ Κρος για την ανάδειξή της ως KYANA MVP της 13ης αγωνιστικής. Την βράβευση έκανε η πρώην διεθνής αθλήτρια του Παναθηναϊκού Ρούλα Πραγκαλούδη.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Όλες οι ομάδες δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό όταν παίζουν με τον Παναθηναϊκό και εμείς αυτό θέλουμε. Αφού όταν βρίσκεσαι στην πρώτη θέση όλοι θέλουν να σε κερδίσουν και αυτό είναι το σωστό. Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο σετ δοκίμασα ένα σχήμα που δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει στις προπονήσεις και αυτό μας έφερε αρκετά προβλήματα. Δεν πρόκειται να ξανασυμβεί από πλευράς μου αυτό. Στο τρίτο και τέταρτο σετ μπήκαν οι παίκτριες που έχουν δουλέψει περισσότερο και έχουν ομοιογένεια αφού παίζουν πιο συχνά και κερδίσαμε εύκολα. Από δω και πέρα θέλουμε να ξεκουραστούμε πνευματικά και σωματικά λίγες μέρες καθώς η χρονιά ήταν πολύ δύσκολη μέχρι τώρα και θέλουμε να είμαστε σε ετοιμότητα για τη συνέχεια».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Σήμερα δείξαμε μεγάλη μαχητικότητα. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε με αλλαγές στο πρώτο και στο δεύτερο σετ ωστόσο εμείς έχουμε διαφορετικούς στόχους. Ο Παναθηναϊκός πάει για πρωτάθλημα και εμείς για να την παραμονή μας. Εύχομαι υγεία σε όλους και όλες και το νέο έτος να μας βρει πιο δυνατούς».

Διαιτητές: Μαρκάτης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Παπαστάμος, Επόπτες: Παυλάκης, Κώτσιας, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

1ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 26-24
2ο σετ: 8-3, 12-16, 21-19, 21-25
3ο σετ: 8-3, 16-6, 21-9, 25-10
4ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ηλυσιακού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 21-25, 25-10, 25-18) σε 91'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Κωνσταντίνου 14 (9/33 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Κωνσταντέλλου 6 (4/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (5/27 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Παπαστεργίου, Χαντάβα 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 22% άριστες), Μεταξά 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 70% υπ. - 40% άριστες), Ρόγκα (λ), Χατζηευστρατιάδου 3 (1/8 επ., 2 μπλοκ), Κρος 8 (8/11 επ.), Γκρόθες 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 60% άριστες), Παπαφωτίου 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 3 (3/10 επ.), Καραγκούνη 1 (1/2 επ.).

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 4 (4/27 επ., 31% υπ. - 19% άριστες), Λεγκρός 21 (17/43 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σέβκενεκ 5 (1/4 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζίγκα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Τζαλαλή 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 10 (10/33 επ., 27% υπ. - 12% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 60% υπ. - 53% άριστες), Σύλλα, Παπαδέδε 2 (2/2 επ.), Μπλιάτσου 2 (2/3 επ.), Μιχελάκου.