Επέστρεψε στις νίκες το Μαρκόπουλο

Επιστροφή στις νίκες για το Μαρκόπουλο, το οποίο επικράτησε με 3-0 σετ στην έδρα του Ηλυσιακού για την 12η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Ο ΑΟΜ με την 4η νίκη του έφτασε τους 13 βαθμούς και βρίσκεται στο κυνήγι των όγδοων Αμαζόνων για την 8η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο Ηλυσιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ, προηγήθηκε με 24-22 όμως το Μαρκόπουλο πήρε την αλλαγή, έσωσε και την κόντρα επίθεση με φοβερές άμυνες και στη συνέχεια το κατέκτησε με 26-24. Στο τρίτο σετ, ο ΑΟΜ προηγήθηκε από το ξεκίνημα με διαφορά ασφαλείας (10-2) την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος για το 25-14 και το 3-0 σετ.

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού):
«Ενώ το Μαρκόπουλο δεν ξεκίνησε καλά, εμείς ήμασταν ακόμα χειρότερα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν ανταγωνιστικοί, είχαμε δύο σετ μπολ και αν το είχαμε πάρει θα είχαμε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο».

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Μαρκόπουλου): «Είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα. Δεν πρέπει όμως να είμαστε ευχαριστημένοι από την συνολική μας εμφάνιση. Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι και το σερβίς μας, μας έδωσε το προβάδισμα. Δεν κατάφερα όμως να πείσω τις αθλήτριές μου για την επικινδυνότητα του παιχνιδιού και αυτό φάνηκε στο δεύτερο σετ. Ανατρέψαμε τα δύο σετ μπολ του Ηλυσιακού και αυτό ήταν το κομβικό σημείο, γιατί το τρίτο σετ πήγε εύκολα. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου, συνεχίζουμε την δουλειά ώστε να φανούμε ακόμα καλύτεροι στα δύο παιχνίδια που μένουν μέχρι την διακοπή».

Διαιτητές: Φραγκάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σταυράτη, Σταθοπούλου Μ., Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

1ο σετ: 6-8, 9-16, 16-21, 16-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 24-26
3ο σετ: 2-8, 9-16, 12-21, 14-25

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 11 άσσους, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (16-25, 24-26, 14-25) σε 68'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Σωτηρίου 5 (5/15 επ., 56% υπ. - 11% άριστες), Λέγκρος 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Σέβκενεκ 2 (2/3 επ.), Τζαλαλή 4 (4/10 επ.), Τσιάκουλα 1 (1 μπλοκ), Ράντοβιτς 10 (9/22 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 25% άριστες) / Λεωνίδου (λ, 82% υπ. - 27% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Σύλλα, Ζίγκα 1 (1/4 επ.), Παπαδέδε 1 (1/3 επ.), Μπλιάτσου 3 (3/8 επ.), Μιχελάκου.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Νίκος Μπουτσουρής): Αλλαγιάννη 6 (3/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γράβαρη 7 (2/7 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 17 (14/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες), Γιοβάνοβιτς 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Σάντος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 20% άριστες), Κούλερκαν 21 (17/33 επ., 4 άσσοι) / Κόττα (λ, 78% υπ. - 67% άριστες), Δήμου (λ), Καραγιάννη.