Τρίποντο του ΠΑΟΚ στο Μαρκόπουλο

Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε από το Μαρκόπουλο, αλλά από τα μισά του τρίτου σετ και μετά επέβαλλε την ανωτερότητα του και έφυγε από τα Μεσόγεια με το τρίποντο...
Ο ΑΟΜ μετά την εκτός έδρας νίκη στον Εύοσμο έδειξε πολύ καλό πρόσωπο και σ' όλο το πρώτο σετ ήταν μπροστά στο σκορ (4-1, 14-10, 17-13) για να φτάσει στο 20-17 που έγινε 21-21, αλλά με μπλοκ της Σάντος στη Μερτέκη προηγήθηκε με 23-21. Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-3 και παρόλο που η Κούλερκαν έσβησε το πρώτο σετ μπολ, πήρε το σετ με μπλοκ της Πολυνοπούλου (10 μπλοκ στο πρώτο σετ η ομάδα της Θεσσαλονίκης).

Ίδιο σενάριο στο β' σετ αλλά διαφορετικοί πρωταγωνιστές καθώς ο ΠΑΟΚ είχε συνεχώς το προβάδισμα , αλλά ο ΑΟΜ έμεινε κοντά στο σκορ και στο 22-23 τα λάθη της Κογιάρ έφεραν το 25-23.

Οι ασπρόμαυρες ξέφυγαν με 3-8 στην εκκίνηση του γ' σετ με τη γηπεδούχο ομάδα να πλησιάζει σε 14-16 ωστόσο και πάλι το μπλοκ του ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά με τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν 15-21 και να κάνουν εύκολα το 1-2, ενώ ακόμη πιο εύκολα κατέκτησαν το δ' σετ και τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Νίκος Μπουτσουρής (Προπονητής Α.Ο. Μαρκοπούλου): «Ξέραμε εξαρχής ότι είχαμε δύσκολο έργο απέναντι σε μία ομάδα με διαφορετικούς στόχους από εμάς. Όμως, αυτό δεν μας φόβησε και μπήκαμε στο παιχνίδι με τη σωστή νοοτροπία. Σήμερα παίξαμε με τον τρόπο που θέλω να προσεγγίζουμε τέτοιου είδους παιχνίδια. Είναι το δεύτερο σερί παιχνίδι που παίζουμε πλήρης μετά από 5 αγωνιστικές. Το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν αρνητικό, αλλά γενικά το πρόσημο είναι θετικό. Δείξαμε στοιχεία που στα προηγούμενα ματς δεν είχαμε. Θα μπορούσαμε να ήμασταν λίγο πιο προσεκτικοί στο πρώτο σετ και να το είχαμε κατακτήσει. Μένω στην προσπάθεια των αθλητριών μου και τους αξίζουν συγχαρητήρια».

Τάκης Φλώρος (Προπονητής ΠΑΟΚ):«Ήταν ένα 'σκληρό' παιχνίδι κι έτσι όπως εξελίχθηκε ήταν καθοριστικό το πρώτο σετ που καταφέραμε να ανατρέψουμε το εις βάρος μας σκορ... Δεν φοβήθηκα μετά το 1-1 γιατί έχουμε την ποιότητα ως ομάδα για να βρούμε τις λύσεις όπως και κάναμε απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε πολύ καλά σήμερα»

Διαιτητές: Ράντσιου, Μαριδάκης, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Μαλλιάρα, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Τάλαρου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 24-26
2ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-23
3ο σετ: 3-8, 14-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 6-8, 12-16, 14-21, 18-25

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-23, 17-25, 18-25) σε 110'

*Οι πόντοι του ΑΟ Μαρκοπούλου  προήλθαν από 11 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ  προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Νίκος Μπουτσουρής): Γράβαρη 6 (4/10 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 6 (2/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (7/25 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 30% άριστες), Γιοβάνοβιτς 5 (2/3 επ., 3 άσσοι), Σάντος 9 (7/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 10% άριστες), Κούλερκαν 25 (21/55 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κόττα (λ, 27% υπ. - 13% άριστες), Δήμου (λ), Γαροφαλάκη, Κωτσαρά, Καραγιάννη.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Τσιόγκα 7 (2/7 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ), Πολυνοπούλου 14 (7/11 επ., 7 μπλοκ), Μερτέκη 11 (10/30 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 32% άριστες), Φιντόν 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-33% άριστες), Κογιάρ 27 (19/40 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Λι Ντ. 4 (0/4 επ., 3 άσσοι, 1  μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 32% υπ. - 21% άριστες), Παπαδοπούλου (λ, 21% υπ.-16% άριστες), Ηλιοπούλου, Καλαντάτζε 1 (1 άσσο).