Έκαμψαν οι Αμαζόνες την αντίσταση του Μαρκόπουλου μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι

Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι 131 λεπτών, οι Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας έκαμψαν την αντίσταση του Μαρκόπουλου και πήραν μεγάλη νίκη με 3-2 σετ για την 4η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Ο αγώνας πρόσφερε πολλές συγκινήσεις σε όλους όσοι βρέθηκαν στο «Στέλιο Καλαϊτζής», με την ομάδα του Κώστα Γκούντα να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και με τους δύο βαθμούς της νίκης έφθασε τους 6 μετά από 4 αγώνες. Αντίθετα, ο Α.Ο.Μ. με τον βαθμό που απέσπασε έφθασε τους 7.

Στο πρώτο σετ, οι Αμαζόνες βρισκόντουσαν σταθερά μπροστά στο σκορ και παρά την προσπάθεια του Α.Ο.Μ. να ισοφαρίσει (21-19), οι γηπεδούχες έκαναν το 1-0 σετ με 25-22. Στο δεύτερο σετ, οι Αμαζόνες είχαν το σετ μπολ που θα τους έβαζε μπροστά με 2-0 σετ (24-23), όμως με σερί 3-0 το Μαρκόπουλο διαμόρφωσε το 26-24 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο, η ομάδα της Νέας Ερυθραίας απέβαλε από την αρχή το ρυθμό της και το κατέκτησε με 25-21. Ίδιο σκηνικό και στο τέταρτο σετ αλλά αυτή τη φορά με πρωταγωνιστή το Μαρκόπουλο, το οποίο μετά το αρχικό 8-5 των Αμαζόνων, ανέβασε την αποδοσή του και με το 25-20 οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Φοβερές συγκινήσεις έκρυβε το πέμπτο και τελευταίο σετ. Οι Αμαζόνες αρχικά προηγήθηκαν με 7-3 και 9-5 με την αρχηγό Χρυσάνθη Χριστοδούλου να τελειώνει τις επιθέσεις. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 9-7 με την Κούλερκαν, όμως οι γηπεδούχες  αντέδρασαν πάλι με Χριστοδούλου αλλά και με την Σάντος ξέφυγαν με +3 (11-8) αλλά το εξαιρετικό Μαρκόπουλο δεν παράτησε το ματς. Με την είσοδο της Νίκης Κωτσαρά που πήρε δύο σερί πόντους, η ομάδα των Μεσογείων μείωσε στον πόντο (12-11) και έδωσε νέα παράταση στην αγωνία. Η Σοφία Γκρέκα έδωσε ανάσα στις Αμαζόνες (13-11), η Κουβανέζα Σάντος στην επόμενη φάση κάρφωσε άουτ και το Μαρκόπουλο μείωσε στον πόντο (13-12). Στην εξέλιξη η Καλανταρίδου δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει φέρνοντας σε ματς μπόλ την ομάδα της Ν. Ερυθραίας (14-12). Στη τελευταία φάση του αγώνα η επίθεση της Κούλερκαν σταμάτησε πάνω στα υψωμένα χέρια της Αρβανιτοπούλου και με δικό της μπλοκ διαμορφώθηκε το 15-12 και το τελικό 3-2.

Την αναμέτρηση παρακολούθησε ο Πρόεδρος της Ε.Ο.ΠΕ. Γιώργος Καραμπέτσος μαζί με τον τεχνικό σύμβουλό Εθνικών ομάδων Τάκη Καβαλλιεράκη.

Η γνώμη του πάγκου

Χρυσάνθη Χριστοδούλου (Ακραία Α.Ο.Ν. Αμαζόνες):
«Ήταν ένα ματς που κρίθηκε στα σημεία. Χρειαζόμασταν αυτήν τη νίκη ειδικά μετά το στραβοπάτημα στον Αίαντα. Ήταν μια δύσκολη και κουραστική εβδομάδα, έπρεπε να βρούμε ψυχολογικά και σωματικά αποθέματα για να κερδίσουμε. Πριν το παιχνίδι είπαμε ότι θα παλέψουμε κάθε φάση μέχρι τέλος με διάθεση και πάθος και είμαι χαρούμενη που το πετύχαμε. Δούλεψε πολύ καλά ο συνδυασμός μπλοκ άμυνα και είχαμε τελειώματα στις φάσεις διαρκείας».

Νίκος Μπουτσουρής (προπονητής Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil): «Δεν ήμασταν καλοί σήμερα και δεν δικαιούμασταν κάτι παραπάνω. Οδηγήσαμε το ματς στο τάι μπρέικ αλλά δεν ήμασταν ψύχραιμοι στο τέλος. Ξέραμε ότι οι Αμαζόνες θα αντιδράσουν μετά την ήττα στον Εύοσμο, αλλά δεν μπήκαμε όπως έπρεπε στο παιχνίδι κάνοντας το ίδιο λάθος με τον προηγούμενο αγώνα στην έδρα του Πορφύρα. Σίγουρα μας έλειψε το καθαρό μυαλό στο τελείωμα του παιχνιδιού».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Χατζηθωμά, Γραμματεία: Ταλάρου.

1ο σετ: 8-2, 16-12, 21-19, 25-22
2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 24-26
3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-21
4ο σετ: 8-5, 12-16, 17-21, 20-25
5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-9, 15-12

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 6 άσσους, 54 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Μαρκόπουλου προήλθαν από 4 άσσους, 61 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 24-26, 25-21, 20-25, 15-12) σε 131'

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Κώστας Γκούντας): Αρβανιτοπούλου 6 (3/14 επ., 3 μπλοκ), Σάντος 15 (11/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουάτκινς 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 18 (14/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 10% υπ. - 0% άριστες), Μαστοράκη 8 (1/5 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γκρέκα 18 (18/51 επ., 48% υπ. - 15% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 41% υπ. - 28% άριστες), Κασδοβασίλη 6 (2/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουρλαμπά, Κορρέ 2 (2/5 επ.).

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Νίκος Μπουτσουρής): Δικαιούλια 5 (4/16 επ., 1 μπλοκ), Αλλαγιάννη 6 (5/13 επ., 1 άσσος), Καλανταρίδου 18 (13/35 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 38% άριστες), Γιοβάνοβιτς 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Σάντος 14 (12/44 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. - 27% άριστες), Κούλερκαν 29 (21/52 επ., 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Κόττα (λ, 50% υπ. - 31% άριστες), Κωτσαρά 3 (3/4 επ.), Γράβαρη, Καραγιάννη