Ανώτερο το Μαρκόπουλο απέναντι στον ΑΟ Λαμίας

Την πρώτη του νίκη στη Volley League πανηγύρισε ο ΑΟ Μαρκοπούλου που πήρε το τρίποντο κόντρα στη μαχητική Λαμία.

Το τελικό σκορ δε δείχνει τη μάχη που έγινε με τη Λαμία να είναι ανταγωνιστική, ιδιαίτερα στα δύο τελευταία σετ, ωστόσο δεν είχε την ίδια αποτελεσματικότητα στην επίθεση με τις γηπεδούχες.

.

AEK SM  ilisiakos logo  THIRA LOGKO  LAMIA SM  MARKOPOULO LOGO  ARIS LOGO   THETHIS LOGO   OLYMPIAKOS  panathinaikos  PAOK LOGO pefka APOLLONIOS

Στο πρώτο σετ το Μαρκόπουλο πίεσε από το σερβίς και ξέφυγε με 16-10 και δεν κινδύνευε. Στο δεύτερο όμως η Λαμία αν και πάλι κυνηγούσε στο σκορ (12-9, 12-12, 17-15, 22-19) μπόρεσε να φτάσει στον πόντο και στο 24-23 η επίθεση της Κούλερκαν «έσπασε» στο μπλοκ χωρίς όμως να βγει η άμυνα για το 25-23.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 9-12, αλλά έχασε σχεδόν αμέσως τη διαφορά (14-13) και εκεί ουσιαστικά κρίθηκαν όλα.

Η γνώμη του πάγκου
Νίκος Μπουτσουρής (Α.Ο. Μαρκοπούλου): «Σημαντική όσο και απαραίτητη η σημερινή νίκη μετά το κακό ξεκίνημα. θέλαμε να αντιδράσουμε και το κάναμε. Το ματς δεν ήταν καθόλου εύκολο αλλά η απόδοση μας και ειδικά στο β' σετ όταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ ήταν τέτοια που μας οδήγησε στη νίκη και το τρίτο σετ ήταν πιο διαδικαστικού χαρακτήρα. Προσδοκώ σε ακόμη καλύτερες εμφανίσεις στη συνέχεια όσο θα περνούν οι αγωνιστικές».
Ηλίας Αγγέλης (Α.Ο. Λαμίας 2013): «Με βάση την εικόνα μας δεν θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι από την αναμέτρηση. Το Μαρκόπουλο ήταν ανώτερο και εμείς δεν ανταποκριθήκαμε στις απαιτήσεις του αγώνα. Ήταν κακή εμφάνιση για εμάς και δίκαιη νίκη του αντιπάλου μας. Πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη μας για να είμαστε έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε την Τετάρτη τον Άρη».

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Αρβανίτης, Παυλάκης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-19
2ο σετ:  7-8, 16-14, 21-19, 25-23
3ο σετ:  8-5, 16-14, 21-17, 25-18

Τα σετ:  3-0 (25-19, 25-23, 25-18) σε 78'

*Οι πόντοι του ΑΟΜ προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 3 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.