Συναρπαστικό παιχνίδι στη Βούλα με τον Ολυμπιακό να φεύγει νικητής

Μετά από συναρπαστικό παιχνίδι διάρκειας σχεδόν τριών ωρών, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής με 3-2 σετ από την έδρα της Θέτιδας Βούλας, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Σπύρου Σαραντίτη ως πρώτος προπονητής και με την Στέλλα Χριστοδούλου να κάνει την πρώτη της φετινή εμφάνιση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-12, η Θέτιδα μείωσε δύο φορές στους δύο πόντους (17-15, 22-20), όμως δύο λάθη από Κωνσταντινίδου και Δραγουμάνου έκαναν το 25-20 και το 1-0 των φιλοξενούμενων. Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 28-28. Σε εκείνο το σημείο ένα μονό μπλοκ της Παπαγεωργίου στη Γιώτα και μία επίθεση της Κωνσταντίνου έφεραν την ισοφάριση σε 1-1 σετ (30-28). Στο τρίτο σετ το 13-10 της Θέτιδας έγινε 18-15 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ και με την Χίπε να τελειώνει τις επιθέσεις έγινε το 25-20.

Μεγάλη ένταση επικράτησε στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ της Χριστοδούλου προηγήθηκε με 23-20 και σε εκείνο το σημείο η Αργυρίου πήγε στη γραμμή του σερβίς. Κατά την διάρκεια που η ερυθρόλευκη κεντρική σέρβιρε, ακούστηκε το καμπανάκι από τον πίνακα του γηπέδου και παρά τον άσσο που πήρε, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε επανάληψη, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ξεσπάσει σε διαμαρτυρίες. Η Θέτιδα εκμεταλλεύτηκε τη διακοπή που προκλήθηκε και με σερί 5-0 διαμόρφωσε το 25-23 και ο αγώνας οδηγήθηκε στο πέμπτο σετ.

Το τάι μπρέικ ξεκίνησε με την αποβολή του τιμ μάνατζερ του Ολυμπιακού Νίκου Κατσιούρα, μετά από διαμαρτυρίες προς τους δύο διαιτητές του αγώνα. Το αρχικό 2-0 της Θέτιδας έγινε 5-2 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κοίταξε ξανά πίσω και έφθασε στο τελικό 15-10 για το 3-2 σετ.

Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 30-28, 20-25, 25-23, 10-15)

*Οι πόντοι της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Κωνσταντίνου 31 (30/64 επ., 1 άσσος, 55% υπ.- 40% άριστες), Γεωργιάδου 1 (1/3 επ.), Σιρίνινα 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.), Δραγουμάνου 9 (7/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ.-23% άριστες), Κωνσταντινίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χάταλα 9 (6/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ξηντάρα (λ, 68% υπ.-50% άριστες), Καράμπαλη (λ), Μεθενίτη, Αποστολάκη, Λάβδα, Παπαγεωργίου 9 (2/6 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 12 (6/11 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χουντ 16 (12/35 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 60% υπ.-44% άριστες), Κλάριτς 19 (13/38 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 42% υπ.-23% άριστες), Χριστοδούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 29 (27/56 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδη 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ.-31% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς (λ,), Ζιώγα, Ξανθοπούλου, Αργυρίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου.

Γιώργος Ρούσης (Α.Σ.Π. Θέτις): «Ο Ολυμπιακός έπαιξε με άλλον αέρα και ποιότητα από την στιγμή που επέστρεψε η Χριστοδούλου. Σε άλλες περιπτώσεις θα ήμουν ικανοποιημένος από τον βαθμό, σήμερα όμως δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί υποπέσαμε σε λάθη που δεν αρμόζουν στο επίπεδο που θέλουμε να φτάσουμε. Δεν ξέρω πόσες ευκαιρίες θα έχουμε για να πάρουμε βαθμούς και νίκες απέναντι σε τέτοιες ομάδες. Ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί, αλλά εμείς πρέπει να αρπάζουμε τις ευκαιρίες που μας δίνονται. Κάναμε πολλά λάθη που δεν κάναμε τόσο καιρό και δεν πρέπει να τα επαναλάβουμε».

Σπύρος Σαραντίτης (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.): «Σημασία έχει η νίκη. Το λέω από την αρχή της προετοιμασίας πως όλοι οι αγώνες θα είναι δύσκολοι. Οι ομάδες είναι πολύ ανταγωνιστικές και η Θέτιδα είναι πολύ καλή ομάδα και περίμενα ότι θα ήταν πολύ δύσκολο. Γίνεται μεγάλη προσπάθεια από όλες και είμαι χαρούμενος που προπονώ αυτό το σύνολο. Προσπαθούν όλες πάντα στο μάξιμουμ. Ομολογώ ότι είχα άγχος στο πρώτο μου παιχνίδι ως πρώτος προπονητής, περισσότερο απ'ότι περίμενα και θα έπρεπε. Η Στέλλα δεν είναι ακόμα 100% έτοιμη αλλά σύντομα θα επανέλθει».