Χαμογέλασαν στο τέλος του 2019 τα κορίτσια της Σαντορίνης

Με την Γιάρεμις Μεντάρο να προσθέτει άλλη μία γεμάτη εμφάνιση στο ενεργητικό της, ο ΑΟ Θήρας επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στη Σαντορίνη και ολοκλήρωσε με νίκη τον πρώτο γύρο της Volleyleague.

Τριάντα βαθμοί είναι ο απολογισμός του ΑΟΘ στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος με μία μόλις ήττα. Σε περίπτωση που ο Ολυμπιακός την Κυριακή νικήσει με καθαρό σκορ τη Θέτιδα τότε ο ΑΟ Θήρας θα είναι δεύτερος, ενώ με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα θα είναι πρώτος.

Ο Άρης παρόλο που βρέθηκε πίσω με 1-0 σετ, ανέβασε την αποδοσή του και ισοφάρισε. Μάλιστα είχε την ευκαιρία να περάσει και μπροστά στο σκορ όταν βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο τρίτο σετ, όμως η ομάδα της Σαντορίνης έκανε την ανατροπή για το 26-24.

Οι αθλήτριες του Μπράνκο Γκάιτς υπέπεσαν σε 15 λάθη περισσότερα (30-15) όμως είχαν 52% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (67/128) έναντι 36% του Άρη (35/96). Τοπ σκόρερ του αγώνα ήταν η Κουβανή διαγώνια του ΑΟ Θήρας Γιάρεμις Μεντάρο με 28 ποντους με 21/35 επιθέσεις, 5 άσσους και 2 μπλοκ. Από κοντά και οι ακραίες Ανίκα Μπρίνκμαν, Εύα Μερτέκη με 16. Από πλευράς Άρη, η Τέιλορ Άγκοστ σταμάτησε στους 17.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μάλφας.

*Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 13 άσσους, 67 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 25-27, 26-24, 25-15)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 28 (21/35 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 16 (13/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 66% υπ. - 28% άριστες), Νογκουέρας 1 (1/2 επ.), Μερτέκη 16 (13/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 12 (9/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 13 (10/16 επ., 3 άσσοι) / Αρτακιανού (λ, 90% υπ. - 80% άριστες), Κούση.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ),  Άγκοστ 17 (16/37 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ.-14% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ), Σίμιτς 9 (6/18 επ., 3 άσσοι), Χοτσαόγλου 6 (6/18 επ., 26% υπ.-07% άριστες), Τσομπανίδου 7 (1/7 επ., 6 μπλοκ) / Ιακωβίδου (λ, 50% υπ.-27% άριστες), Πήττα 1 (1 άσσος), Μυλωνά, Ανθούλη.

Μπράνκο Γκάιτς (ΑΟ Θήρας): «Κλείνει καλά το 2019 για εμάς. Ο Άρης θεωρώ πως έχει πολύ καλό ρόστερ και ομάδα και τον αδικεί η βαθμολογική του θέση. Πήραμε άλλους τρεις πολύτιμους βαθμούς και πλέον πρέπει να ετοιμαστούμε για έναν δύσκολο δεύτερο γύρο με πολλά εκτός έδρας παιχνίδια. Καλά Χριστούγεννα και ευτυχισμένο το 2020 σε όλους τους Έλληνες».

Γιάννης Τσαϊρέλης (ΑΣ Άρης):
«Είναι η τέταρτη φορά φέτος που έχουμε ευκαιρία να προηγηθούμε με 2-1 σετ και τις τέσσερις φορές το χάνουμε. Δικά μας σετ πάνε στον αντίπαλο και από εκεί και μετά πέφτει η ψυχολογία μας. Όταν μπορέσαμε να πιέσουμε από το σερβίς το ματς πήγαινε προς τα εμάς, όμως ο ΑΟ Θήρας έχει έμπειρες αθλήτριες και πήρε τη νίκη. Καλές γιορτές σε όλους με υγεία».