Δύσκολη νίκη του Φοίνικα στην Κρήτη με Στοϊλοβιτς και Μήλη σε κέφια

Με πρώτο σκόρερ τον Φιλίπ Στοΐλοβιτς και χρυσή αλλαγή τον Φιλίπ Σβετιτσιάνιν ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου μετά από ματς διαφήμιση που μεταδόθηκε live streaming από την Volley League νίκησε τον Ο.Φ.Η. με 3-2 σετ στη «ναυμαχία» της 6ης αγωνιστικής. Πρόκειται για την 4η νίκη του Φοίνικα και η πρώτη στο εφετινό πρωτάθλημα που πήρε στο τάι μπρέικ.

Ο Ο.Φ.Η. πήρε έναν πολύτιμο βαθμό αν και πολλά κρίθηκαν στο 2ο σετ όπου οι νεοφώτιστοι είχαν το προβάδισμα αλλά ο Φοίνικας με πολύ καλό - μπλοκ άμυνα και την εμπειρία των Στερν, Μπουτσούγιεβιτς και τον πολύ καλό Μήλη κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 σετ. Στο τάι μπρέικ οι συριανοί πήραν από την αρχή μεγάλη προβάδισμα.

O OΦΗ πάτησε δυνατά με το ξεκίνημα του αγώνα και με πρώτο βιολί τον Καραμπαλί που πήρε διαδοχικούς πόντους ξέφυγε 18-14. Η απάντηση του Φοίνικα ήταν άμεση και με σερί 5-0 από Στοΐλοβιτς, Χριστόφα και Μήλη προσπέρασε 19-18 και 20-19. Ο ΟΦΗ απάντησε με τον Τσούλαφιτς και τον άσσο του Ρουμελιωτάκη και με συνολικό σερί 3-0 προσπέρασε πάλι 22-20 και πήρε το σετ με την επίθεση του Καραμπαλί 25-22.

Οι κρητικοί πάλι με τον Καραμπαλί προηγήθηκαν 10-7 και με τον άσσο του Σαρικεΐσογλου 15-11. Ο Φοίνικας όπως και στο πρώτο σετ απάντησε με σερί 3-0 φέρνοντας το ματς στα ίσια 17-17. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο, ο Φοίνικας ήταν συνέχεια μπροστά με έναν πόντο, είχε και δύο χαμένες επιθέσεις σε σετ μπολ με τον Στερν αλλά στο 28-28 ο Σβετιτσιάνιν σε πρώτο χρόνο και ο Στερν με κόντρα επίθεση και μάλιστα με τα δύο χέρια πέρασε για το 30-28 και το 1-1 σετ.

Η ισοφάριση έδωσε φτερά στους συριανούς που με σερί 4-0 ξέφυγαν 7-3 στο ξεκίνημα του 3ου σετ. Μέχρι το τέλος όχι μόνο κράτησαν αλά και αύξηση την διαφορά όταν ο Σβετιτσιάνιν πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-18 και το σετ έκλεισε με άσσο του Στοΐλοβιτς 25-18 και 2-1 σετ για τον Φοίνικα.

Ο ΟΦΗ ήθελε να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα και έκανε κατάθεση ψυχής στο 4ο σετ όπου με το φοβερό σερβίς του Τσούλαφιτς (που πήρε και άσσο) αλλά και τα «πέναλτι» του Καραμπαλί στις κακές υποδοχές των φιλοξενουμένων ο ΟΦΗ έκανε σερί 4-0 για το 17-13. Η διαφορά αυτή τη φορά συντηρήθηκε με τον Ρουμελιωτάκη να καθαρίζει δύο δύσκολες φάσεις και τον Τσούλαφιτς να κλείνει το σετ 25-20.

Ο Φοίνικας μπήκε δυνατά στο τάι μπρέικ και με το σερβίς και γενικά το ρεσιτάλ του Στοΐλοβιτς ξέφυγε 5-1 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Αργότερα ήρθε η σειρά του Μπουτσουγιεβιτς να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά με το σερβίς του σε 10-4 και ο αγώνας έκλεισε με την επίθεση του Μήλη 15-8 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Ονόπας, Αγγελίδης, Παρατηρητής: Κοκοτσάκης, Επόπτες: Κανδηλιεράκης, Βασιλόπουλος, Γραμματεία: Κουνδουράκη.

1ο σετ: 6-8, 16-12, 21-20, 25-22
2ο σετ: 8-7, 16-12, 20-21, 28-30
3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 18-25
4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-20
5ο σετ: 1-5, 4-10, 6-12, 8-15

*Οι πόντοι του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 8 άσσοι, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 28-30, 18-25, 25-20, 08-15) σε 134΄.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 16π. (10/25επ., 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 61%υπ., 35%αρ.) , Στοροζίλοφ 1π. (1/2επ.),  Καραμπαλί 17 (12/17επ, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Καρατζάς 9 (8/11επ, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 9 (6/17επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 49%αρ.), Τσούλαφιτς 26 (23/46επ, 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 88%υπ., 56%αρ), Τεφτσής, Κομητούδης, Κοσκινάς, Μονιάκης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Μπουτσούγιεβιτς 5π. (3/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Μήλης 19π., (18/32επ., 1 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 28 (21/34επ, 77% υπ, 57%αρ, 3 μπλοκ, 4 άσσους), Στερν 15 (15/29επ., 57%υπ., 39%αρ.), Λινάρδος 6 (2/5επ., 4 μπλοκ), Χριστόφας 1 (1/2επ.) / Καρασαββίδης (λ. - 64%υπ., 45%αρ), Σβετιτσιάνιν 9 (6/14 επ, 3 μπλοκ), Αδάμ, Βελούδης (λ- 57%-50%αρ).