Ο Παναθηναϊκός πήρε μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ με ανατροπές

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρώτη νίκη επί της ΑΕΚ αυτή τη σεζόν επικρατώντας με 3-0 στην Κυψέλη.

Η ΑΕΚ αυτοκτόνησε κυριολεκτικά στο πρώτο σετ όταν με αντεπίθεση διαρκείας ο Παναθηναϊκός προκάλεσε μεγάλα προβλήματα στους «κιτρινόμαυρους» και τους πήρε το σετ μέσα από τα χέρια.

Στο επόμενο σετ οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν από την ΑΕΚ με λιγότερη προσπάθεια. Το τρίτο σετ σημαδεύτηκε από δύο μεγάλες διακοπές και την ανατροπή που προσπάθησε να κάνει η ΑΕΚ πριν από αυτές, αλλά ο Παναθηναϊκός με τη βοήθεια των οπαδών του πήρε το σετ 29-27 και το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα πιέζοντας την υποδοχή του Παναθηναϊκού και προκαλώντας μεγάλα προβλήματα, ξεφεύγοντας στο + 7 στο 21 αλλά εδώ τελείωσαν όλα για την Ένωση. Παρά τα δύο τάιμ άουτ του Δρίκου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το σετ αφού η ΑΕΚ άρχισε να κάνει απανωτά λάθη και με τους επιθετικούς του ΠΑΟ να δίνουν ρεσιτάλ.Το μπλοκ αλλά και το σερβίς του Γιάκομπσεν αποδιοργάνωσαν την ΑΕΚ. Ο Στοϊλόβιτς έπαιρνε χαλασμένες μπάλες που δε μπόρεσε να τελειώσει και έτσι με σερί 6-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 22-21. Στο 23-23 ο Στοΐλοβιτς κάρφωσε στο φιλέ (24-23) και στην επόμενη φάση κάρφβσε επίσης άουτ (25-23).

Στο δεύτερο σετ αν και η Ένωση μπήκε σχετικά καλά στη συνέχεια αντιμετώπισε τον πολύ βελτιωμένο Παναθηναϊκού που με Γιορντάνοφ, Πανταλέων και Ράπτη στην επίθεση και πίεση από το σερβίς στους υποδοχείς της ΑΕΚ και τέλος καλό μπλοκ σταμάτησαν τις επιθέσεις της ΑΕΚ.. Με σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 16-14 ενώ στο 18-17 ήταν η σειρά του Σωτήρη Πανταλέοντα να βάλει την υπογραφή του με το δικό του φλοτ σερβίς και με νέο σερί 6-0 να εκτοξεύσει την διαφορά στο 24-17 κλείνοντας το σετ 25-18.

Στο τρίτο σετ έγινε μάχη με δύο μεγάλες διακοπές. O Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο +4 στο 18-14, η ΑΕΚ ισοφάρισε 19-19 και εξελίχθηκε σε θρίλερ το σετ πόντο-πόντο. Στο 21-20 διεκόπη για πρώτη φορά ο αγώνας όταν δόθηκε πόντος στον Παναθηναϊκό και οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα δεν χτύπησε στο τερέν τους αλλά και στο 23-22 για την ΑΕΚ όταν έπαθε βλάβη ο βασικός ηλεκτρονικός υπολογιστής του ηλεκτρονικού φύλλου αγώνος και χρειάστηκαν 20 λεπτά μέχρι να συνδεθεί το εφεδρικό. Και σε αυτό το σετ είχαμε ανατροπές και συγκινήσεις. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 18-13 κι εκεί έγινε η φάση που λίγο έλλειψε να γυρίσει τον αγώνα. Ο Γιορντάνοφ που είχε ήδη βρει ρυθμό σέρβιρε και ζήτησε «άσσο». Οι διαιτητές έδωσαν «άουτ» παρότι η μία κάμερα έδειχνε «άουτ» και η άλλη «μέσα». Η ΑΕΚ εκμεταλεύτηκε τον εκνευρισμό στους πράσινους και κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά με τον άσσο του Σελαφζούν να προηγηθεί 21-20 και 23-22 με τον άσσο του Χαραλαμπίδη ενώ έφτασε και σε σετ μπολ (24-23) με το χαμέμο σερβίς του Ράπτη. Με τον Γιορντάνοφ να κερδίζει δύσκολη κόντρα οι πράσινοι πέρασαν 25-24, είχαν συνέχεια το προβάδισμα και στο 27-27 ο Ράπτης με δύσκολη επίθεση έκανε το 28-27 και ο Πελεκούδας με σερβίς φωτοβολίδα έκλεισε τον αγώνα 29-27 και 3-0 σετ εν μέσω αποθέωσης.

ΤΑ ΣΕΤ: 25-23, 25-18, 29-27

Καλύτερος από τον Παναθηναϊκό ο Γιορντάνοφ ενώ από την ΑΕΚ ο Χαραλαμπίδης.

• Χρησιμοποιήθηκαν πρώτη φορά τα νέα αποκτήματα της ΑΕΚ σαν αλλαγές αλλά ωστόσο δε μπόρεσαν να βοηθήσουν αφού δεν έχουν ακόμα «εγκλιματιστεί»
  • Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά σε δύο μέρες για το κύπελλο.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Νικολόπουλος