Ιδανικό ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο ο Φοίνικας

Ιδανικό ξεκίνημα για το 2019 έκανε ο Φοίνικας Σύρου και μάλιστα στο γεμάτο «Δ.Βικέλας» νικώντας με 3-0 σετ τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής της Volley League, τρεις μέρες πριν τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με τον Ολυμπιακό στην Ερμούπολη.

Mε τον νεοαποκτηθέντα Φινλανδό διαγώνιο Σαμούλι Καϊσλασάλο να αντικαθιστά επάξια τον τεράστιο Τόμισλαβ Ντόκιτς, ο Φοίνικας έκανε φοβερή εμφάνιση σε όλους τους τομείς και πήρε το πολύτιμο τρίποντο που ανεβάζει τον Φοίνικα στους 19 πόντους και στην 3η θέση, έναντι 18 του Παναθηναϊκού και 17 του Παμβοχαϊκού.

Ο Παμβοχαϊκός προβληματίστηκε στην υποδοχή και στην ανάπτυξη και έκανε πολλά λάθη. Ντεμπούτο με την ομάδα του Βραχατίου έκαναν και οι Γουάλαφ, Τσέλιος αλλά δεν είχε την σπιρτάδα και το φορμάρισμα που είχε πριν την διακοπή πριν από 35 ημέρες.

Το μόνο θετικό για τον Παμβοχαϊκό είναι πως κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα της μεταξύ τους ισοβαθμίας καθώς στον πρώτο αγώνα στο Βραχάτι ο Παμβοχαϊκός είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και 75-59 πόντους.

Ο Φοίνικας δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα. Στο 1ο σετ πήρε την πρώτη μεγάλη διαφορά με 16-10 από το σερβίς του Καϊσλασάλο. Ο Παμβοχαϊκός το πάλεψε και με τον Αμπράο μάζεψε την διαφορά στο 23-21 όμως το χαμένο σερβίς του Ολιβέιρα και το μπλοκ του Λέσκοφ πάνω στον Αμπράο έκλεισαν το σετ 25-21 και έδωσε και ψυχολογικό αβαντάζ στους συριανούς.

Με το σερβίς του Φίλιο να χτίζει διαφορά 5-0 στο ξεκίνημα του 2ου σετ έβαλε τον Φοίνικα στη θέση του οδηγού. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 15-10 και μετά το Φοίνικας με όπλο το μπλοκ - άμυνα γύρισε σε κόντρα επιθέσεις και με Φίλιο και Εβάντρο εκτόξευσε την διαφορά στο 21-12. Το σετ έκλεισε 25-18 με το χαμένο σερβίς του Γουάλαφ.

Με πασαδόρο τον Δημητούλη μπήκε στο 3ο σετ και άλλαξε την εικόνα της ομάδας του σε πάσα και σερβίς, ο Παμβοχαϊκός και ισορρόπησε τον αγώνα μέχρι το 13-13. Η ομάδα του Βραχατίου έψαχνε τη φάση και το σερί που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά ο Φοίνικας με επίθεση και μπλοκ του Φίλιο και επίθεση του Παπαδόπουλου ξέφυγε 16-13. Με τον Καϊσλασάλο η διαφορά ανέβηκε στο +5 (19-14). Ο Παμβοχαϊκός στην ακλύτερη στιγμή του μείωσε σε 19-18 με το σερβίς του Δημητούλη. Το ματς έγινε ντέρμπι αλλά η επίθεση του Παπαδόπουλου, η κόντρα επίθεση του Καϊσλασάλο και ο άσσος του Εβάντρο τελείωσαν το σετ 25-22 εν μέσω αποθέωσης για το 3-0 σετ.

Διακύμανση

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-17, 25-21

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-18

3ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 4 άσσοι, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του ΓΑΣ Παμβοχαϊκού προήλθαν: 5 άσσοι, 31 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων

Tα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-22)

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 10π. (5/6επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 11 (10/20, 1 άσσος, 56%επ., 22%αρ.), Λέσκοφ 3 (1/1, 2 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/2, 2 μπλοκ), Καϊσλασάλο 17 (16/24, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 5 (5/11, 58%επ., 38%αρ.) / Βελούδης (λ. – 62%υπ., 31%αρ.), Μήλης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1 άσσος), Ολιβέιρα 4 (4/11, 53%υπ., 29%αρ.), Γκλαντστόουν 9 (5/11, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τουρνάκης 1 (1/2), Αμπράο 12 (11/23, 1 μπλοκ, 65%υπ., 18%αρ.), Γουάλαφ 9 (9/17) / Παπαδημητρίου (λ. – 62% υπ., 19%αρ.), Δημητούλης 1 (1 άσσος), Κωτσάκης 1 (1/6), Τσέλιος, Συναδινός (λ).

Ο τεχνικός του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι παρά το τελικό 3-0. Προερχόμαστε από μία μακρά διακοπή, δεν είχαμε αγώνες και χρειάστηκε λίγο χρόνο για να βρούμε το ρυθμό μας. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση των παιδιών και θέλω να τους συγχαρώ για τη νίκη αυτή».

Για τον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς με τον Ολυμπιακό την προσεχή Τετάρτη ο Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Κάθε τελικός έχει τις δικές του ιδιομορφίες. Είναι σαφώς ένα δύσκολο παιχνίδι, απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδος, όμως από την πλευρά μας θα παίξουν για το καλύτερο δυνατό. Εύχομαι ο κόσμος να έρθει να γεμίσει το γήπεδο και να μας βοηθήσει στην προσπάθεια που θα κάνουμε».

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Φοίνικα, Φινλανδός διαγώνιος Σαμούλι Καϊσλασάλο είπε για τη νίκη και την ατμόσφαιρα στο γήπεδο: «Είμαι πολύ χαρούμενος που στην πρώτη μου συμμετοχή στην ομάδα συνδυάστηκε με νίκη. Όλα ήταν υπέροχα. Αρχικά όπως είναι και φυσικό είχα άγχος, όμως γρήγορα το ξεπέρασα και σ’ αυτό βοήθησε η συμπαράσταση του κόσμου που με έκανε να νιώσω σαν το σπίτι μου. Είναι κάτι μοναδικό, μπορεί και ο κόσμος στη Φιλανδία να είναι δίπλα μας, όμως όχι με τον τρόπο αυτόν. Είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκομαι στη Σύρο και θα αγωνισθώ μπροστά σ’ αυτό το θαυμάσιο κοινό».

O προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Δεν καταφέραμε να ελέγξουμε την άμυνα και στη συνέχεια την επίθεση κι αυτό ήταν κάτι που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα. Βέβαια λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αντιμετωπίσαμε πρόβλημα με τον Δημητριάδη, το οποίο και δεν το ξεπέρασε κι αντικαταστάθηκε από τον Δημητούλη. Είναι μία ήττα για εμάς, συνεχίζουμε την προσπάθειά μας καθώς υπάρχει αρκετός ακόμη δρόμος».