Άνετη η ΑΕΚ, προβλημάτισε ο Εθνικός

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα αλλά το πρώτο τρίποντο πανηγύρισε η ΑΕΚ στο Μετς και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα μετά την 9η αγωνιστική της Volley League ανεβαίνοντας στους 9 βαθμούς και στην 7η θέση της βαθμολογία.

Η «Ενωση» για άλλη μία φορά με οδηγό τον ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν που είχε να διαχειριστεί άριστη υποδοχή έκανε... θαύματα και ανέδειξε μεγάλους πρωταγωνιστές τους δύο ακραίους της Στοΐλοβιτς, Μότα. Εντυπωσιακός και ο νεαρός διαγώνιος Ηρακλής Παπαδόπουλος που αγωνίστηκε στη θέση του Γιώργου Τζιουμάκα που έμεινε στον πάγκο.

Ο Εθνικός προσπάθησε να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα αλλά δεν τα κατάφερε. Ειδικά στο 2ο σετ που προηγήθηκε 11-9, η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 και γύρισε τον αγώνα. Κορυφαίος της ακριτικής ομάδας ήταν ο Αργεντινός ακραίος Πάμπλο Μπενγκολέα. Ο Εθνικός έμεινε στους 7 βαθμούς και υποχώρησε στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Μέχρι τα μισά του 1ου σετ ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και μάλιστα ο Εθνικός προηγήθηκε 8-7 με τον Μπενγκολέα. Το φλοτ σερβίς του Σαλαφζούν απέφερε άσσο και δύο έμεσους πόντους που έδωσαν στην ΑΕΚ προβάδισμα 10-8. Προσπέρασε πάλι ο Εθνικός με τον Μπενγκολέα 13-12 αλλά το μπλοκ του Μότα και οι δύο κόντρες του Στοΐλοβιτς έβαλαν και πάλι μπροστά την ΑΕΚ 15-13. Οι δύο κερδισμένες μονομαχίες του Κανέλλου έκαναν το 19-15, ενώ και πάλι ο Σελαφζούν με το σερβίς του εκτόξευσε την διαφορά στο 22-17. Το σετ έκλεισε με άσσο του Ηρακλή Παπαδόπουλου.

Ο Εθνικός μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ όπου μάλιστα με τον Μπενγκολέα προηγήθηκε 11-9. Το σερβίς του Παπαδόπουλου, το μπλοκ του Κανέλλου και οι κόντρες των ακραίων Μότα, Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ έκανε σερί 5-0 για το 14-11. Ο Εθνικός δεν απάντησε, η διαφορά άνοιξε στο 20-15 με τον Μότα και το σετ έκλεισε με τον Παπαδόπουλο για το 25-19 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα, είχε από την αρχή προβάδισμα με τον Σελαφζούν να κυριαρχεί στο φιλέ και να δίνει προβάδισμα +4 (12-8). Η διαφορά διατηρήθηκε και στο 21-18 ο Παπαδόπουλος με δύο δύσκολες κόντρες έκανε το 24-18 και ο αγώνας τελείωσε με πρώτο χρόνο του Κανέλλου 25-19 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Πρέντζας

1ο σετ: 7-8, 16-14, 21-16, 25-19

2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-19

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν: 5 άσσοι, 42 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του ΜΓΣ Εθνικού Αλεξανδρούπολης οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 36 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-19, 25-19) σε 76΄.

ΑΕΚ (Νίκος Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 6 (3/3, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος Ηρ. 12 (10/16, 2 άσσοι), Στοΐλοβιτς 13 (13/19, 40%υπ., 40%αρ.), Κανέλλος 9 (7/10, 2 μπλοκ), Μότα 12 (9/13, 3 μπλοκ, 41%υπ., 18%αρ.) / Γκαράς (λ. - 79%υπ., 71%αρ.), Δρογκάρης 1 (1 άσσος), Κουλοχέρης, Μαυραγάνης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ (0/2επ.), Μπενγκολέα 17 (16/22, 40%υπ., 33%αρ.), Γκμίτροβιτς 6 (6/19), Τουράνιανιν 7 (5/12, 2 μπλοκ), Στίγγας 3 (3/5), Ριζόπουλος 8 (6/14, 2 άσσοι, 59%υπ., 53%αρ.) / Κοντοστάθης λ. (62%υπ., 42%αρ.), Νικολακάκης, Βλαχόπουλος.

Ο προπονητής της ΑΕΚ Νίκος Νεόφυτος είπε: «Για πρώτη φορά σε αγώνα του εφετινού πρωταθλήματος πήραμε το 1ο σετ. Δεν είναι τυχαίο αυτό και δεν είναι τυχαίο πως νικήσαμε 3-0 σετ. Ηταν πολύ καλή νίκη για μας. Την περιμέναμε πολύ καιρό. Μπορεί να παίξαμε καλά αλλά ακόμα και τώρα κάναμε αβίαστα λάθη. Θα βελτιωθούμε περισσότερο. Ο πασαδόρος μας έχει αλλάξει τη νοοτροπία και τη φυσιογνωμία του παιχνιδιού. Είναι ένας παίκτης που κάνει την διαφορά και μακάρι η ΑΕΚ να κάνει αυτό που πρέπει για να τον κρατήσει για πολλά χρόνια ανεξάρτητα από το ποιος θα είναι προπονητής. Εχει προσαρμοστεί αγωνιστικά αλλά και αισθάνεται την ομάδα δική του. Ο Τζιουμάκας από τον αγώνα στη Σύρο είχε ενοχλήσεις στη γάμπα και έκανε υπέρηχο που έδειξε μία μικρή μυική σύσπαση. Φυσικά και τον προφύλαξα και άλλωστε το εφετινό ρόστερ της ΑΕΚ έχει την πολυτέλεια να διαθέτει δύο εξαιρετικούς διαγωνίους. Ο Ηρακλής Παπαδόπουλος ήταν από τους διακριθέντες και αυτό ήταν ακόμα κάτι που με χαροποίησε».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Για δεύτερο ματς ήταν στον αγώνα μόνο τα σώματα μας. Το μυαλό μας ήταν έξω από το γήπεδο. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλά πρέπει να το αλλάξουμε. Δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να αλλάξουμε αυτή την εικόνα και μάλιστα σε ένα ματς που η υποδοχή δεν πήγε άσχημα. Μας έχει συμβεί και στο παρελθόν και ανάλογο και βρήκαμε λύσεις αλλά εφέτος τα πράγματα είναι πιο σφιχτά και πρέπει άμεσα να συνέλθουμε. Μίλησα στα παιδιά στα αποδυτήρια και τους ζήτησα να αφήσουν πίσω αυτόν τον αγώνα. Κοιτάμε μπροστά και τον αγώνα με την Κηφισιά».