Mε όπλο το σερβίς και τον Ζουπάνη ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις, με φοβερό σερβίς που του απέφερε 13 άσσους και τον ασταμάτητο Νίκο Ζουπάνη στην επίθεση ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη και με την 7η νίκη του οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στην 37η σερί νίκη τους στην Volley League διευρύνοντας το νικηφόρο σερί τους στην κατηγορία αλλά και το σερί νικών τους με τον Εθνικό και στρέφουν το ενδιαφέρον τους στη ρεβάνς με την Σαχτάρ Σολιγκόρτσκ στην Λευκορωσία.

Εκτός του Ζουπάνη, ο Φράγκος με τον Ράουβερντινκ έκαναν πολύ δουλειά σε υποδοχή, σερβίς και επίθεση, ενώ εντυπωσιακός ήταν και ο Πετρέας που ξεκίνησε βασικός στο 3ο σετ και πήρε 4 άσσους, όσους και ο Ζουπάνης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα και την δεύτερη με 3-0 μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ. Αχίλλειος πτέρνα ήταν υποδοχή και τακτική του Ολυμπιακού με σερβίς πάνω στον Αργεντινό Μπενγκολέα στέφτηκε με επιτυχία. Ο Αργεντινός βγήκε νοκ άουτ από την επίθεση και ο Γκρμπιτροβιτς έκανε χαμηλές πτήσεις απέναντι στο οργανωμένο «ερυθρόλευκο» μπλοκ.

Με εξαίρεση το ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε σε όλο το ματς τον απόλυτο έλεγχο στο σκορ. Αρχικά ο Εθνικός προηγήθηκε 4-2 και 8-7 αλλά ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ράουβερντινκ προσπέρασε 13-10 και με το πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη κόντρα στην παλιά του ομάδα έγινε το 18-14. Ο Ολυμπιακός συντήρησε την διαφορά, ο Εθνικός πιέζονταν στην υποδοχή και το σετ έκλεισε 25-20 με το χαμένο σερβίς του Γκμίτροβιτς.

Με τον άσσο του Ζουπάνη ο Ολυμπιακός ξέφυγε 6-3 στο 2ο σετ και διατήρησε το +3 μέχρι το 13-10 οπότε ο Μπέμε με νέο άσσο έκανε το 14-10. Με καλό μπλοκ από Ράουβερντινκ, Μπέμε σε κρίσιμες κόντρα επιθέσεις και τον Φράγκο να είναι αποτελεσματικός έκλεσει με 25-20 και το 2ο σετ.

Ο Εθνικός έδωσε τα ρέστα του στο 3ο σετ όπου προηγήθηκε 11-10 με τον Γκρμίτροβιτς, ενώ ο Μπενγκολέα το πάλευε επιθετικά απέναντι στο οργανωμένο μπλοκ του Ολυμπιακού. Ο Γκμίτροβιτς έκανε το 13-12 αλλά το σερβίς του Ζουπάνη έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά 15-14. Στο 16-16 ο Πετρέας πήρε 4 άσσους και εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-16 κρίνοντας τον αγώνα. Με την επίθεση του Φράγκο για το τρίτο σετ με 25-20 έκλεισε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 8-7, 12-16, 17-21, 20-25

2ο σετ: 5-8, 12-16, 15-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 16-15, 17-21, 20-25

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 13 άσσους, 37 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 20-25, 20-25) σε 69'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 12 (10/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 30% άριστες), Γκμίτροβιτς 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τουρανιάνιν 4 (4/10 επ.), Στίγγας 7 (3/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ. - 62% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 61% υπ. - 44% άριστες), Νικολακάκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 25 (19/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2 άσσοι), Μπέμε 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 1 (1/3 επ.), Φράγκος 9 (9/17 επ., 67% υπ. - 33% άριστες), Ραούβερντινκ 9 (6/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ. - 10% άριστες) / Στεφάνου (λ, 73% υπ. - 36% άριστες), Στιβαχτής (λ), Χριστοφιδέλης, Τσέλιος, Πετρέας 4 (4 άσσοι).

O προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Σήμερα δεν πήγαμε καθόλου καλά. Είναι το δεύτερο παιχνίδι που δεν αποδίδουμε αυτό που μπορούμε. Ο Ολυμπιακός μας πίεσε με το σερβίς. Η υποδοχή μας δεν ήταν αυτή που έπρεπε για να είμαστε αναταγωνιστικοί και να κάνουμε την τακτική μας. Πρέπει να μας γίνουν μάθημα αυτοί οι αγώνες. Θέλαμε να δώσουμε το κάτι παραπάνω στον κόσμο μας αλλά δεν τα καταφέραμε. Κοιτάμε μπροστά και τον δύσκολο αγώνα με την ΑΕΚ. Τα πράγματα δεν είναι εύκολα. Το έχω πει πολλές φορές και θα το ξαναπώ. Το εφετινό πρωτάθλημα θα είναι το πιο δύσκολο όλων των εποχών και πολύ απρόοπτο».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ, δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Είμαι ικανοποιημένος από το παιχνίδι. Σήμερα παίξαμε με τους Ζουπάνη και Στιβαχτή και έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, όπως και όλη η ομάδα. Με σοβαρότητα και προσοχή, είχαμε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Τώρα συγκεντρωνόμαστε στον αγώνα με τη Σαχτιόρ. Θέλαμε να περάσουμε αυτό το παιχνίδι με τον Εθνικό, έχοντας αυτή την απόδοση ώστε να είμαστε έτοιμοι για τον αγώνα στη Λευκορωσία, όπου η Σαχτριόρ θα είναι πιο δυνατή».

O πρώτος σκόρερ του αγώνα, Νίκος Ζουπάνης, δήλωσε: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι, με καλή απόδοση σε όλους τους τομείς. Κυνηγάγαμε τις μπάλες και με τη διάθεση που έβγαινε από την άμυνα τελειώναμε τις επιθέσεις. Τώρα το μυαλό της ομάδας είναι στον αγώνα της Λευκορωσίας, όπου θέλουμε να πάρουμε μια καθαρή νίκη και να προκριθούμε στην επόμενη φάση».