Τα βρήκε σκούρα ο ΠΑΟΚ από τον δυναμικό Παμβοχαϊκό

Φανερά επηρεασμένος από την ήττα της Τετάρτης απο την Φρανκφούρτη μπήκε ο ΠΑΟΚ στο μεσημεριανό παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό.

Με πολύ καλή υποδοχή και τα τελειώματα των ακραίων του κυρίως έφτασε στο 19-25 και το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ, οι δυο ομάδες παρουσίασαν την ίδια εικόνα με τον Στανκου στο 16-19 να αλλάζει τον Tζούριτς με τον Μπούτο και τον σαφρανοβιτς με τον Χιμένεθ και με τέσσερα λάθη του Παμβοχαϊκού να γίνετε το 20-19. Απο εκεί και πέρα οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με αρκετά χαμένα σέρβις. Ο Παμβοχαϊκός με κόντρα μπάλα του Κριστιάνο και πλασέ του Δημητριάδη πήρε το σετ με 23-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με βασικούς τους Μπούτο και Χιμένεθ και με καλό μπλοκ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-6. Στο 19-19 με τρία μπλοκ και τρεις επιθέσεις έγινε το 25-19 και το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει με κεκτημένη ταχύτητα και να προηγείται 8-6, 15-12 και 21-17. Εκεί μείωσε ο Παμβοχαϊκός σε 21-20 όμως ο ΠΑΟΚ με τον Γκόρτσανιουκ και τον Μπούτο έκανε το 25-22 και το 2-2.

Στο τάι μπρέικ, οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με λάθη και ο ΠΑΟΚ με σωστές ενέργειες του Γκόρτσανιουκ προηγήθηκε με 7-4 και ανάγκασε τον δεληκωστα να πάρει τάιμ άουτ. Μετά την αλλαγή γηπέδων, μια άουτ επίθεση του Κριστιάνο κι ενα λάθος σέρβις του Ρουμελιώτη διαμόρφωσαν το 10-6. Εκεί ο Παμβοχαϊκός δεν βρήκε λύσεις και έχασε το σετ και το ματς με 15-8.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης.

1ο σετ: 8-6, 11-16, 14-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 23-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-19

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-17, 25-22

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-8, 15-8

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 0 άσσους, 64 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 63 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (19-25, 23-25, 25-19, 25-22, 15-08)

ΠΑΟΚ (Στάνκου): Όκολιτς 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μάρκεζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τερζής 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 43% άριστες), Τζούριτς 7 (7/16 επ.), Σαφράνοβιτς 3 (3/10 επ., 38% υπ. - 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 59% υπ. - 32% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Χιμένες 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Μπούτος 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Εφραιμίδης.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 33 (26/44 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 52% υπ. - 12% άριστες), Γκλάντστοουν 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 11 (10/25 επ., 1 άσσος), Τουρνάκης 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 12 (10/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ. - 39% άριστες) / Παπαδημητρίου(λ, 60% υπ. - 40% άριστες), Δημητούλης, Ρούμπο.

* Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτογραφικό υλικό από την Ευθυμία Σκορδίλη για λογαριασμό του Greekvolley

paok pamvo 2

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ VOLLEY LEAGUE 2018-19

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

PAOK Sports Arena 12.00: Π.Α.Ο.Κ. - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης. Παρατηρητής: Εμ.Κάλλης, Επόπτες: Κακάτσιου, Ανθυμίδης, Γραμματεία: Καρακούλια.

Μετς 17.00 (ΕΡΤ3): Α.Ε.Κ. - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Πετρόπουλος, Μαύρος, Γραμματεία: Μπίτσικα.

Zηρίνειο 19.00: Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Βαρατάσης, Κατερλή, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

Δευτέρα 12 Νοέμβριου 2018

Πανελληνίου Γ.Σ. 17.30 (ΕΡΤ Play): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Μ.Γ.Σ.Α.Ε. Κομοτηνής

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Νικάκης, Διαμαντής, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

Ρεπό ο Ολυμπιακός και ο Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης.