Βελτιώθηκε ο ΠΑΟΚ αλλά ηττήθηκε από τη Βοϊβοντίνα

Δεύτερη ήττα για τον ΠΑΟΚ, στην αναμέτρηση που άνοιξε την δεύτερη μέρα του Διεθνούς Τουρνουά Memorijal Velikana 2018, με αντίπαλο την οικοδέσποινα OK Vojvodina Seme.

Παίζουμε για τη ζωή, παραμένουμε Άνθρωποι, σώζουμε τη ζωή ενός μικρού Ήρωα!
Αυτό ήταν το σύνθημα της σημερινής αναμέτρησης καθώς, πριν την έναρξή και κατά τη διάρκεια του ματς, υπήρξε συγκέντρωση χρημάτων για την οικονομική ενίσχυση της οικογένειας του μικρού Ντούσαν, προκειμένου να συνεχίσει τη θεραπεία του στην Ισπανία.

Οι δυο ομάδες πρόσφεραν ένα μοναδικό θέαμα στο Spens Arena, με τους Σέρβους να επικρατούν στο τάι μπρέικ με 3-2, σε μια αναμέτρηση που παρακολούθησαν  περισσότεροι από 1000 θεατές, ανάμεσα τους οποίους βρίσκονταν Ολυμπιονίκες, χορηγοί και πολιτικοί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Δικέφαλος ξεκίνησε και σε αυτό το παιχνίδι, έχοντας στο βασικό σχήμα τους ΦιλίποφΓάτσηGorchaniukDjuricΤακουρίδηShafranovich  και στη θέση του λίμπερο τον Κωνσταντινίδη. Η ομάδα του Σέρτζιου Στάνκου ήταν σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με την χθεσινή αναμέτρηση και κατάφερε από την αρχή του σετ να επιβάλει τον ρυθμό της, φτάνοντας άνετα το 15-25.

Στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και οι γηπεδούχοι, με ηγέτη τον Ουκρανό Dmitrom Vieckim, έφτασαν στο 25-18, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Δικέφαλος αντέδρασε και παρόλο που βρέθηκε πίσω (8-3, 16-14), κατάφερε να προηγηθεί 21-20 και να κατακτήσει το σετ με 24-26. Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και έχοντας μια σταθερή διαφορά 3 πόντων καθ’ όλη τη διάρκεια του τέταρτου σετ, έφτασαν στο 25-20 και οδήγησαν το παιχνίδι στο ται μπρέικ, στο οποίο επικράτησαν με 15-9, κάνοντας το 3-2.

Ο Δικέφαλος θα ολοκληρώσει την παρουσία του στο τουρνουά, την Κυριακή στις 12:00 με αντίπαλο την ACH Volley, η οποία ηττήθηκε από την Calcit Volley με 3-1 (14:25, 25:21, 25:22, 25:22).

Τα σετ: 3-2 (15:25, 25:18, 24:26, 25:20, 15: 9)