Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού

O Χρίστος Μπέλος και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος ήταν και πάλι οι σωτήρες του Παναθηναϊκού οδηγώντας τον σε νίκη επί του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League Πάμε Στοίχημα.

Όπως στον αγώνα με τον Εθνικό Πειραιώς που μπήκαν αλλαγή στο 2ο σετ και βοήθησαν τα μέγιστα σε νίκη με 3-1 σετ έτσι και απόψε στο Μετς μπήκαν αλλαγή στο 2ο σετ όταν ο Παναθηναϊκός έχανε 1-0 σετ και 18-11 και έφεραν τα πάνω κάτω.

Ο Ανδρεόπουλος ηρέμησε την ομάδα στην υποδοχή και τελείωσε δύσκολες επιθέσεις, ενώ ο Μπέλος από το 3ο σετ και μετά ήταν κυριολεκτικά «άπαιχτος» διατηρώντας την καλή παράδοση κόντρα στον δικέφαλο. Με το δίποντο ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 19 βαθμούς, -4 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και -5 από τον Εθνικό Πειραιώς και είναι μέσα στο παιχνίδι των πλέι άουτ. Ο ΠΑΟΚ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα ηττήθηκε στο τάι μπρέικ κάνοντας πολλά λάθη - ειδικά στο καθοριστικό 2ο σετ - αλλά και στο τάι μπρέικ. Η ήττα δεν επηρεάζει τον δικέφαλο βαθμολογικά αλλά έκανε πολλά λάθη.

Στο 1ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18-18 αλλά δύο λάθη του Καρντόσο, επίθεση του Σαφράνοβιτς και άσσος του Κουμεντάκη έδωσαν σερί 4-0 για τον δικέφαλο που ξέφυγε 22-18. Οι πράσινοι δεν αντέδρασαν και ο Σαφράνοβιτς έκλεισε το σετ 25-20.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο 8-8 και εκεί ο ΠΑΟΚ πάλι με μπροστάρη τον Κουμεντάκη και λάθη από Καρντόσο, Μπατατζίμ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε 12-8. Στο 13-9 ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έριξε στον αγώνα τον υιό του Χαράλαμπο αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε την διαφορά και την άνοιξε 18-10 με το εντυπωσιακό σερβίς του Ουτσίκοφ. Στο 20-14 ο Δρογκάρης πήγε στο σερβίς και με φλοτ χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ. Με επίθεση του Ανδρεόπουλου και τρία εντυπωσιακά μπλοκ ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 4-0 και μείωσε 20-18. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Τακουρίδη 23-21 αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε φοβερί σερί 4-0 με επίθεση του Τζόνσον, ατομικό μπλοκ του Ανδρεόπουλου (23-23) και δύο λάθη του Κουμεντάκη στην επίθεση 25-23. Η ισοφάριση τόνωσε το ηθικό του Παναθηναϊκού που πίστεψε στη νίκη.

Στο 3ο σετ πάντως ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος και από την αρχή ξέφυγε 7-3. Τα σερβίς του Τακουρίδη και του Ουτσίκοφ έκαναν τη διαφορά, ο Παναθηναϊκός είχε κακή υποδοχή και το σκορ έγινε 16-8. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και το 25-17 έφερε το άνετο προβάδισμα στον δικέφαλο.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε άλλη μία ανατροπή. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε από την αρχή και ήταν μπροστά μέχρι το 11-8 και 16-15. Οι παίκτες του Ρίτσι έκαναν πολλά ατομικά λάθη και έχαναν σερβίς, ενώ ο Παναθηναϊκός ανέβασε τα ποσοστά του σε σερβίς και επίθεση. Με τον Ανδρεόπουλο στο σερβίς και τον Μπέλο να εκτελεί ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 και προσπέρασε 18-16. Τρία μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ εκτίναξαν την διαφορά στο 21-16, το Μετς πήρε «φωτιά» και ο Παναθηναϊκός με πολύ μεγάλο ενθουσιασμό πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 23-20 με τον Ουτσίκοφ αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μπατατζίμ και τον Ανδρεόπουλο τελείωσε το σετ 25-20 στέλνοντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο ΠΑΟΚ είχε μικρό προβάδισμα μέχτι το 7-6 αλλά οι Σιλμπερνάγκελ, Μπέλος και Μπατζίμ κέρδισαν μονομαχίες και τελειωσαν δύσκολες επιθέσεις που έφεραν προβάδισμα 9-7 για τον Παναθηναϊκό. Ο Ουτσίκοφ μείωσε 10-9 και έχασε και κόντρα επίθεση που εκμεταλεύτηκε ο Μπατατζίμ για το 11-9 ενώ ο Πανταλέων στο μπλοκ του αγώνα έκανε το 13-9. Το σετ τελείωσε με 15-11 ύστερα από δύο φοβερές σε δύναμη επιθέσεις του Μπέλου ο οποίος αποθεώθηκε.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-7, 14-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 9-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 4-8, 8-16, 14-21, 17-25
4ο σετ: 7-8, 15-16, 21-17, 25-20
5ο σετ: 5-3, 10-8, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (20-25, 25-23, 17-25, 25-20, 15-11) σε 116΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 10 (10/23 επ), Σίλμπερνάγκελ 9 (3/6 επ, 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο 2 (2/11 επ, 64% υπ - 21% άριστες), Μπατατζίμ 16 (15/33 επ, 1 μπλοκ, 74% υπ -29% άριστες), Πανταλέων 7 (2/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 59% υπ -29% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπέλος 11 (10/13 επ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 11 (9/18 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 21% άριστες).

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 6 (5/18 επ., 1 άσσος, 72% υπ. - 44% άριστες), Ουτσίκοφ 19 (14/30 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 17 (9/16 επ., 8 μπλοκ), Βάλκιερς 1 (άσσος), Σαφράνοβιτς 15 (14/32 επ., 1 μπλοκ, 75% υπ. - 25% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 58% υπ. - 27% άριστες), Τερζής, Σακόγλου, Σωτηρίου, Γκιόν 5 (5/11 επ., 62% υπ. - 38% άριστες).

Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού Χρίστος Μπέλος είπε: «Ολοι περίμεναν πως θα ήμασταν οι χαμένοι σε αυτόν τον αγώνα αλλά αποδείξαμε πάλι πως η ομάδα έχει δυνατότητες και μεγάλη θέληση να πετύχει το στόχο της παραμονής. Η βοήθεια του κόσμου σήμερα ήταν σημαντική. Αναγνωρίζουν όλοι την προσπάθεια μας. Πιστέψαμε στη νίκη. Αυτοί οι δύο βαθμοί είναι πολύ σημαντικοί στην προσπάθεια μας αλλά και στην ψυχολογία μας. Δεν είμαστε πολύ μακριά από τις άλλες ομάδες και ελπίζουμε».

Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος που βραβεύτηκε πριν τον αγώνα ως MVP της 18ης αγωνιστικής δήλωσε: «Η ομάδα έβγαλε ψυχή και πάθος. Δεν έπαιξα μόνο εγώ καλά. Ολη η ομάδα πήγε καλά. Δεν χρειάζονται μεγάλα λόγια. Ακόμα δεν πετύχαμε τίποτα. Η παραμονή έχει ακόμα δρόμο. Αφιερώνω το έπαθλο στους συμπαίκτες μου».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτισι δήλωσε: «Οπως και με τον Φοίνικα έτσι και σήμερα κάναμε αδικαιολόγητα πολλά λάθη. Πήραμε το 1ο σετ, όλα κυλούσαν ιδανικά στο 2ο σετ αλλά κάναμε 12 λάθη και το χάσαμε. Δε μπορούμε να προχωρήσουμε με τόσα λάθη. Κρατούσαμε τον αγώνα στα χέρια μας και κάναμε τον Παναθηναϊκό να πιστέψει στη νίκη. Ο Παναθηναϊκός έδειξε πως ήθελε πολύ τη νίκη. Και εμείς την θέλαμε και είμαι πολύ στεναχωρημένος από τον τρόπο που λειτουργούμε. Κάνω αλλαγές γιατί πρέπει να είναι ετοιμοπόλεμοι όλοι οι παίκτες αλλά εάν με τις αλλαγές κάνουμε τόσα λάθη και χάνουμε το ρυθμό μας αυτό δεν είναι καταστροφικό. Την προηγούμενη αγωνιστική έβαλα λίμπερο τον Σαφράνοβιτς γιατί είχε πρόβλημα με το πόδι του. Σήμερα κάναμε όλοι πολλά λάθη. Είμαι πολύ απογοητευμένος αλλά δεν πρέπει να το βάλουμε κάτω και πρέπει να το δούμε όλοι μαζί σαν ομάδα».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Παναγιώτης Πελεκούδας είπε: «Θέλαμε τη νίκη αλλά δεν τα καταφέραμε. Οταν είσαι στον πρωταθλητή ΠΑΟΚ πάντα έχεις κίνητρο τη νίκη. Η είσοδος των Ανδρεόπουλου, Μπέλου άλλαξε τη ροή του αγώνα. Εδωσαν στον Παναθηναϊκό την μαχητικότητα που χρειάζονταν και που δεν είχαμε εμείς ως ομάδα».