Μεγάλη νίκη του Εθνικού Πειραιώς στη Σύρο

Με πρωταγωνιστή τον Μάθιου Σέιφερτ που σημείωσε 16 πόντους ο Εθνικός Πειραιώς νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-1 σετ και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.
Μαζί με τη Νίκη Αιγινίου έπιασαν την Κηφισιά στους 24 πόντους και η μάχη για την 8αδα έχει φουντώσει για τα καλά. Ο Φοίνικας έμεινε στους 32 βαθμούς και στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς προηγήθηκαν με 0-2, 1-3 και 3-5. Στη συνέχεια πήραν με κόντρα μπάλα διαφορά ακόμη και τριών πόντων 3-6. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια για επίθεση από τον Σούρδι και η διαφορά πήγε στον +4 για τον Εθνικό. Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς είδε την ομάδα του να μην ξεκινά καθόλου καλά το παιχνίδι. Το μπλοκ του Μπάση στον Γιορντάνοφ έφερε τη διαφορά στο +5 για τον Εθνικό και με το 3-8 οι φιλοξενούμενοι πήγαν στον πάγκο για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι Πειραιώτες δείχνουν να μπορούν να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους τέσσερις πόντους, αφού όσο κι αν προσπαθούν οι παίκτες του κ. Κάσμαρτσικ ο Εθνικός είναι σταθερά μπροστά. Εκτός αγωνιστικού χώρου η προσπάθεια του Πέτερλιν για το 7-13 και στο +6 ο Εθνικός. Με διαφορά τριών πόντων πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Εθνικός (13-16). Οι Συριανοί δεν μπήκαν… καθόλου στο σετ αφού ήταν συνεχώς πίσω, με τον Εθνικό να ελέγχει το σκορ και το σετ και να φτάνει σχετικά εύκολα στο 0-1 μετά το 19-25.

Καλύτερα αρχικά μπήκε και στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ο οποίος προηγήθηκε με τον άσσο του Σέιφερτ με 2-4, όμως ο Γιορντάνοφ με επίθεση στην κόντρα ισοφάρισε σε 4-4. Στη συνέχεια ο Στεφανίδης με μπλοκ έκανε το 5-4 για τον Φοίνικα. Νέος πόντο από τον Στεφανίδη για το 6-5. Στην κόντρα ο Γιορντάνοφ το 7-5 και ο Φοίνικας δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Με το +3 πήγε στους πάγκους ο Φοίνικας έπειτα το μπλοκ άουτ που πήρε ο Βούλγαρος διαγώνιος του «Πειρατικού». Ο Γιορντάνοφ με άσσο έφερε τη διαφορά στο +5 για τον Φοίνικα. Νέος άσσος από τον διαγώνιο του Φοίνικα 12-6. Με το +7 (16-9) πήγε στους πάγκους για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ο Φοίνικας, που δείχνει να ελέγχει το σετ και να είναι κοντά στην ισοφάριση. Ο Στεφανίδης δείχνει να… οδηγεί τον Φοίνικα σ’ αυτό το σετ, πήρε ακόμη έναν πόντο για το 18-11. Ο Σέιφερτ μείωσε σε 19-14 και ο κ. Κάσμαρτσικ κάλεσε τάιμ άουτ. Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, καθώς κράτησε τη διαφορά πάνω από τους πέντε πόντους κι έκλεισε το σετ με 25-19, έπειτα τον πρώτο χρόνο από τον Χήρα.

Ο Εθνικός μπήκε καλά και στο τρίτο σετ στο οποίο προηγήθηκε με 1-3 και 2-4 με τον Σπυριούνη. Ο Μαρούλης με μπλοκ ισοφάρισε σε 4-4 για τον Φοίνικα. Ο Γιορντάνοφ πέρασε τη μπάλα μέσα από το… μάτι της βελόνας για το 6-6. Το «Πειρατικό» στους πάγκους με το +1 έπειτα το άσχημο σερβίς του Knihgt 8-7. Νέος πόντος στην κόντρα από τον Βούλγαρο άσο του Φοίνικα 9-7. Ο Φοίνικας αν και ξέφυγε με 11-7, δεν κράτησε τη διαφορά αφού ο Εθνικός με δικό σερί μείωσε σε 11-10 έπειτα και τον άσσο από τον Σπυριούνη. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 12-12 έπειτα τον άσσο του Τουρνάκη. Με διαφορά δύο (2) πόντων στους πάγκους ο Φοίνικας (16-14) για το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Εθνικός ο οποίος δεν τα… παρατά πέρασε μπροστά με 17-18 έπειτα τον πόντο από τον Κένναρντ. Άουτ η επίθεση από τον Γιορντάνοφ και το 17-19. Ο Φοίνικας με δύο πόντους 23-21 σε κρίσιμο σημείο, όμως ο Εθνικός το πάλεψε και με σερί 0-3 ανέτρεψε τη διαφορά και πέρασε με 23-24 μπροστά στο σκορ. Ο Εθνικός με μπλοκ πάνω στον Γάτση πήρε το σετ 23-25 και έκανε το 1-2 στα σετ, με τους «Πειραιώτες» να παίρνουν πόντο στη Σύρο.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι κάνουν σπουδαία πράγματα εντός αγωνιστικού χώρου. Ο Εθνικός πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με το +2 (6-8), έπειτα το άουτ σερβίς του Στεφανίδη. Με διαφορά δύο πόντων πήγε στους πάγκους ο Εθνικός μετά και τον πρώτο χρόνο από τον Μπάση (14-16). Ασταμάτητος δείχνει ο Εθνικός που με τον Σπυριούνη να ξεφεύγει με τέσσερις 14-18. Πόντος από το… πουθενά από τον Σπουριούνη με τους παίκτες του Φοίνικα να κοιτούν ο ένας τον άλλον 15-20. Ένας Φοίνικας χωρίς αρχή, μέση και τέλος. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους μετά και την κατάκτηση του τρίτου σετ έφτασαν σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση, που ίσως να μην την περίμεναν ακόμα και οι ίδιοι. Ένα γερό μάθημα για τους Συριανούς που συνέχισαν τις κακές εμφανίσεις μετά τις ήττες από ΑΕΚ και Παμβοχαϊκό. Το 18-25 αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα και την άσχημη περίοδο που διανύσει η ομάδα της Σύρου.

Διαιτητές: Βουδούρης - Μουλά

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 13-16, 17-21, 19-25

2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-19

3ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 23-25

4ο σετ: 6-8, 14-16, 15-21, 18-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-19, 23-25, 18-25) σε

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Σούρδι 3 (2/8 επ, 1 άσσος), Γιορντάνοφ 30 (28/52 επ, 2 άσσοι), Πέτερλιν 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 15% άριστες), Γάτσης 6 (3/9 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ-29% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Στεφανίδης 14 (13/21 επ, 1 μπλοκ, 44% υπ - 11% άριστες), Ηλίας, Πεντίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 8 (7/17 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ -12% άριστες), Νάιτ 22 (20/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 16 (11/13 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Μπάσης 3 (3/4 επ), Σπυριούνης 12 (11/26 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ -14% άριστες), Αμπανόζ 4 (1/1, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 64% υπ - 36% άριστες),Βολουδάκης (λ), Μαντέκας, Τουρνάκης 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Δημητούλη.

Ο τεχνικός του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ δήλωσε: «Ήταν πολύ κακό αποτέλεσμα. Βρισκόμαστε σε άσχημη περίοδο. Περιμέναμε πως ο Εθνικός θα παίξει καλά απέναντί μας, καθώς παλεύει για να αποφύγει τα πλέι άουτ. Μπήκε το πρώτο σετ μας πίεσε και εκμεταλλεύτηκε όλα όσα εμείς του… δώσαμε. Στο δεύτερο σετ ανεβάσαμε την απόδοσή μας. Στο τρίτο σετ αν και βρεθήκαμε μπροστά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας, δώσαμε το πλεονέκτημα στην ομάδα του Εθνικού κι εκείνη κατάφερε να προηγηθεί. Όλα κρίθηκαν στο πρώτο σετ. Θα πρέπει να βρούμε τον δρόμο μας. Είμαστε σε περίοδο «κρίσης» και πρέπει να την διαχειριστούμε σωστά».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Ψάρρας είπε: «Ήρθαμε αποφασισμένοι για να κερδίσουμε. Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι και βρήκαμε τον Φοίνικα σε μία μέτρια καταστάση. Καταφέραμε να πάρουμε μία μεγάλη νίκη και αυτό μας κάνει τώρα να ήμαστε πιο ήρεμοι στο παιχνίδι κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα έχει δείξει πως βρίσκεται σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο, έχει βελτιωθεί η υποδοχή μας και η ποιότητα του παιχνιδιού μας και παίζουμε πολύ ομαδικά. Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ακόμα έχουμε δρόμο για να καταφέρουμε το μεγάλο στόχο της 8αδας».

Ρεπορτάζ: Σταύρος Μαυράκης

Φωτογραφίες: Αντώνης Σολάρης