Logo
Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Δύσκολη αλλά πολύτιμη νίκη του Παμβοχαϊκού επί του Φοίνικα

Ο Παμβοχαϊκός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ ύστερα από αγώνα 124 λεπτών που είχε εναλλαγές στο σκορ, πολλά λάθη εκατέρωθεν και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Ούγκα Ρόκα.
Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα σημείωσε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα και ανέβηκε στους 19 βαθμούς, ενώ ο Φοίνικας Σύρου παρά την ήττα έμεινε σταθερά στην 3η θέση με 32 βαθμούς.

Ο Φοίνικας με μπροστάρη τον Γιορντάνοφ έκανε επιβλητικό μπάσιμο στον αγώνα. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο έκανε το 7-6 και ακολούθησαν σερβίς του Βούλγαρου διαγωνίου που με δύο άσσους εκτίναξε τη διφορά στο 11-6 και συνολικό σερί 5-0. Μετά από σκληρή προσπάθεια ο Παμβοχαϊκός σταδιακά έκλεινε τη διαφορά. Δύο δύσκολες επιθέσεις του Παλέντζα ο Παμβοχαϊκός μείωσε 17-16 και ισοφάρισε 22-22 πάλι με τον Παλέντζα. Με το λάθος του Παλέντζα και το μπλκ του Λινζ ο Φοίνικας πήρε βαθιά ανάσα 24-22. Ο Πέτερλιν έχασε το σερβίς και ο Γάτσης τελείωσε το σετ 25-23 και 1-0 για τον Φοίνικα.

«Πάγωσε» ο Φοίνικας στο 20-22Το πιο αμφίρροπο σετ ήταν το 2ο σετ όπου έγινε μάχη πόντο πόντο. Δύο φορές ξέφυγε ο Παμβοχαϊκός 11-9 και 18-16 και τις δύο φορές με τις επιθέσειε του Μουνίθ. Με το χαμένο σερβίς του Ίλιτς ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 20-19 αλλά νέο ρεσιτάλ του Γιουρντάνοφ έφεραν μπροστά τον Φοίνικα με 22-20. Εκεί ήταν ένα κρίσιμο σημείο. Ο Μουνίθ με το σερβίς του χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα που δεν κράτησε το προβάδισμα. Ο Παμβοχαϊκός με τον Δαλακούρα εκτελεστή έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-22. Ο Χήρας μείωσε και ο Δαλακούρας τελείωσε με επίθεση το σετ 25-23 για το 1-1 σετ.

Προβάδισμα Παμβοχαϊκού

Η κατάκτηση του σετ ανανέωσε τον Παμβοχαϊκό και έφερε εκνευρισμό στον Φοίνικα και ύστερα από τρία λάθη του οι γπηεδούχοι προηγήθηκαν 6-3. Το +3 κρατήθηκε μέχρι το 18-15 και ο Μουνίθ με τον Ούγκο Ρόκα έβγαλαν απίστευτες φάσεις και με συνολικό 4-0 έκαναν το 22-15 και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 2-1 σετ.

Η εύκολη ισοφάριση

Μην έχοντας άλλη επιλογή ο Φοίνικας ρίσκαρε στο σερβίς και με τον Πέτερλιν στα 9 μέτρα άνοιξε δρόμους για το 9-3. Ακολούθησε το σερβίς του Γάτση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 15-5. Εκεί κρίθηκε και το σετ, ο Παμβοχαϊκός πήρε μόλις 13 πόντους και ταμπουρώθηκε για το τάι μπρέικ.

Τα τρία λάθη του Μπόμπι

Στο 5ο σετ οι Ρόκα, Μουνίθ άνοιξαν το σκορ στο 6-3 για τον Παμβοχαϊκό, ενώ ο μοιραίος παίκτης ήταν ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Με το χαμένο σερβίς του Παλέντζα μείωσε ο Φοίνικας 8-6 αλλά ο Γιορντάνοφ έχασε και αυτό το σερβίς (9-6) και ακολούθως έκανε δύο λάθος επιθέσεις (11-6). Ο Ροκα και ο Μοράλες σφράγισαν τη νίκη του Παμβοχαϊκού.

Διαιτητές: Γεωργουλέας – Ονόπας