Νίκη του ΠΑΟΚ επί του Αιγινίου

Με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Τερζή και πρώτους σκόρερ τους Ουτσίκοφ, Κουμεντάκη, Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Νίκη Αιγινίου με 3-0 σε εξ αναβολής αγώνα της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League Πάμε Στοίχημα.

Οι πρωταθλητές σημείωσαν την 12η νίκη τους και την όγδοη με 3-0 σετ που τους έφερε στους 35 βαθμούς, στο -7 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και +7 από τον Φοίνικα Σύρου που βρίσκετεται στην 3η θέση. O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι ανακοίνωσε την απόκτηση του Κάσσανδρου Στίγγα.

Η Νίκη Αιγινίου κρατήθηκε μέσα στον αγώνα μέχρι το 15-15 του 1ου σετ, μέχρι το 17-17 του 2ου σετ, ενώ στο τελευταίο προηγήθηκε με 14-11 αλλά με το σερβίς του Ουτσίκοφ ο ΠΑΟΚ οικοδόμησε σερί 7-0, προσπέρασε 18-14 και πήρε τη νίκη ξεκούραστα ενόψει και της αναμέτρησης που έχει με την Φριντρισχάφεν στη Γερμανία για το Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Αιγινίου γνώρισε την 6η ήττα, διατηρήθηκε στους 20 βαθμούς και στην 6η θέση της βαθμολογίας. Υπενθυμίζεται πως με τη Νίκη δεν αγωνίστηκε ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Παναγιώτης Παπαδόπουλος καθώς δεν βγήκε το δελτίο του.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να δίνουν μάχη πόντο πόντο μέχρι το 15-15. Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο, ο Κουμεντάκης με επίθεση και ο Τερζής με μπλοκ έκαναν σερί 3-0 και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 18-15. Με το λάθος του Λουκούμι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 20-16. Η Νίκη μείωσε (20-17) με τον πρώην κεντρικό του ΠΑΟΚ Θανάση Ντίνα αλλά ο Τακουρίδης με πρώτο χρόνο έκανε το 21-17, ο Κουμεντάκης πήγε στο σερβίς και με μίνι σερί έκανε το 24-17. Απλά ο Στρούγκαρ έκανε επίθεση και στη συνέχεια έχασε το σερβίς και έκλεισε το σετ 25-18.

Στο 2ο σετ στο 9-9 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 3-0 με Κουμεντάκη, Ουτσίκοφ, Τακουρίδη και ξέφυγε 12-9. Η Νίκη κάλυψε τη διαφορά και ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησε νέα μάχη πόντο πόντο μέχρι το 17-17. Ο Ντίνας και ο Στρούγκαρ έκαναν λάθος επιθέσεις και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 19-17, ενώ στο 21-19 μετά από καλή άμυνα ο Ουτσίκοφ έκανε το 22-19, ο Πελεκούδας με μπλοκ το 23-19 και ο Τακουρίδης με άσσο το 24-19 κρίνοντας το σετ (25-20).

Ο ΠΑΟΚ πέρασε 8-6 στο 3ο σετ αλλά η μαχητική Νίκη με τον Ντίνα και τα λάθη του ΠΑΟΚ προσπέρασε 12-10. Το φλοτ σερβίς του Ντίνα αιφνιδίασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ και η Νίκη έκανε το 14-11. Ο Ουτσίκοφ με επίθεση μείωσε 12-14 και με τα σερβίς του σάρωσε την υποδοχή της Νίκης κάνοντας συνολικό σερί 7-0. Ο ΠΑΟΚ μετά το 18-14 κράτησε τη διαφορά. Η Νίκη μείωσε 21-20 και έχασε και κόντρα επίθεση με τον Στρούγκαρ για ισοφάριση αλλά ο Τακουρίδης τον κατέβασε με μπλοκ (23-21) και με νέο λάθος του Στρούγκαρ έγινε το 24-21 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Πελεκούδα 25-22.

Διαιτητές: Αγγελίδης – Σταυριανίδης

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-17, 25-18
2ο σετ: 8-7, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-19, 25-22

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 2 άσσους, 32 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-20, 25-22) σε 79΄

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (9/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ -21% άριστες), Τερζής 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουσίκοφ 16 (13/25 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (6/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Γκιόν 5 (4/16 επ, 1 άσσος, 64% υπ – 28% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ -42% άριστες), Παντακίδης, Βάλκιερς, Σαφράνοβιτς 1 (1/3 επ)

MAΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 8 (8/22 επ, 40% υπ -13% άριστες), Ντίνας 6 (3/6 επ, 2 άσσος, 1 μπλοκ), Κιγιαδα 5 (4/10 επ, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 12 (12/31 επ), Λουκούμι 5 (5/18 επ, 50% υπ - 29%άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 48% υπ -24% άριστες), Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μηλής.

O Ιταλός προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι μίλησε για τον αγώνα και αποκάλυψε τη νέα μεταγραφή της ομάδας του, τον κεντρικό Κάσσανδρο Στίγγα: «Δεν είναι εύκολο για εμάς γιατί έχουμε πολλά ματς σε Ελλάδα και Ευρώπη. Προσπαθούμε να είμαστε συγκεντρωμένοι. Στο σημερινό ματς προσπαθήσαμε να κάνουμε πολλά λάθη, οι παίκτες μου διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα, σε ένα παιχνίδι που ήμασταν αρκετά συγκεντρωμένοι. Γενικά είμαι ικανοποιημένος από την σημερινή νίκη, σίγουρα κάναμε κάποια λάθη σε αρκετά σημεία αλλά δώσαμε την ευκαιρία σε παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής να παίξουν και να δέσει ακόμα περισσότερα η ομάδα. Είναι δύσκολο να κάνεις μεταγραφές αυτή την περίοδο. Για εμάς τελείωσε η μεταγραφική περίοδος. Προσπαθούμε να δέσουμε όσο μπορούμε, περιμέναμε και τον κεντρικό, που αυτός θα είναι ο Στίγγας. Ίσως όλοι να περίμεναν ένα μεγαλύτερο όνομα. Πιστεύω με το σύνολο που έχουμε θα κάνουμε καλή πορεία. Η επιλογή Στίγγα δεν είχε να κάνει με οικονομικούς λόγους αλλά για συγκεκριμένα στοιχεία που έχει».

Ο προπονητής της Νίκης Αιγινίου Θανάσης Στράντζαλης δήλωσε: «Και στα τρία σετ μέχρι τα μισά παλέψαμε αλλά μάλλον σεβαστήκαμε τον ΠΑΟΚ περισσότερο από όσο έπρεπε. Μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω. Ίσως να μπορούσαμε ένα σετ που θα μας κρατούσε στον αγώνα. Ο τραυματισμός του Λουκούμι μας επηρέασε. Συνεχίζουμε για το μεγάλο στόχο της παραμονής».

*Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο διεθνής ακραίος του ΠΑΟΚ Ραφαήλ Κουμεντάκης ως MVP Βίκος Cola την 14η αγωνιστική